drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Full Frame Vs Dx Format

Sevgili arkadaşlar,
Aslında son zamanlarda çok tartışılan "Full frame (36X24 mm) vs DX format (nikonun APS boyutlu sensörleri)" konusunda okuduğum sitelerden katkıda bulunmak istiyorum. Her ne kadar Nikoncular'ın FF sensörü olmadığı için karşı iseler de, ben en geç 2 yıl için de ortalık FF sensörlü makinelerle dolacağını ve hatta günümüzün standart modelleri D70, 350 D v 7D gibi modellerin güncel versiyonlarının FF olacağını düşünüyorum. Çünkü teknoloji ucuzlayacak.

Kabaca okuduklarımdan toplayabildiğim kadarıyla FF ile DX format avantaj dezavantajları liste olarak

FF Avantajları
1-Büyük piksel- daha iyi sinyal gürültü oranı (daha iyi yüksek ISO performansı)
2- Derinlik mesafesinin (DOF) daralması söz konusudur.(portre ve macro'larda avantaj)
3- Lenslerin fokal aralıkları olduğu gibi olduğundan ultra geniş açılı objektiflere gerek yoktur. (28 mm, 28 mm'dir)
4- Geniş bakaçları vardır.

FF Dezav.
1. Pahalıdırlar
2. Geniş açılarda kenarlarda kötü performans gösterirler.(keskinlik kaybı, kromatik aberasyon, vigneting vs.) Işığın köşelerdeki piksellere geliş açısı neden oluyor.
3. Telefoto lenslerde cropping olmadığından, üstünde yazan kadar zoom yapıyor. (APS boytlularda 1.5 veya 1.6 çarpanla zoom artıyor)
4. Difraksiyon dar apertürde oluşuyor.

APS Av.
1. Kenar detayları daha iyi. Sensör lensin kenarlarını değil daha verimli olan merkeze yakın kısımlarını kullanıyor.
2. Ucuz
3. Crop faktör olduğundan telefoto lensler daha fazla zoom yapar (1.5, 1.6 oranında çarpanı var)

APS dezav.
1. Küçük pikseller = (kötü yüksek ISO performansı)
2. Difraksiyon geniş apertürde oluşuyor.
3.Pikselleri daha fazla küçültmeden rezolüsyon artmıyor.

Yorumlarınıza.

Tamer

#drtamer' tarafından 02.01.2006 16:46:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ocak 2006, 16:28 - İp: yok
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ellerine sağlık Tamer. Katkıların kendi adıma makbule geçti. Teşekkür ederim.

Tarih: 2 Ocak 2006, 17:30 - İp: 195.***.**2.86
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

..
tamer, FF'in avantajlarinin birincisi buyuk pixel demissin.. bence, onu bir avantaj olarak almamak gerekir.. cunku megapixel oranina gore, degismektedir pixel buyuklugu..
ayrica pixel buyuklugu gibi, pixellerin sekilleri, siralanis bicimleri ve birbirlerine olan uzakliklari da onemlidir diye biliyorum, bilmiyorum yaniliyor muyum?..
ikinci olarak, genis acilarda kenarlarda kotu performans gosterirler demissin.. oncelikle, bu butun acilarda gecerli zannediyorum.. ayrica, performans, lensin kalitesine bagli birsey.. kaliteli lensler ile kullanildiginda kotu bir goruntu alinmayacaktir..
ucuncusu, ustunde yazdigi kadar zoom yapabiliyorlar demissin.. zaten farkeden birsey yoktur.. 1.5x sensorlu makine ile cekim yapildiginda da 300mm ise 300mm zoom yapilir.. yani 450mm olmaz..
tabii, mm kareye dusen pixel sayisi onemli..
bir 1DsMII ile 350D'yi karsilastiracak olursak eger; 1DsMII'nun sensoru, 350D'ninkine gore iki kat daha buyuktur, ama ayni sekilde 2 kat fazla da megapixellidir.. yani ortada fazladan bir zoom yapma olmaz..
iste, FF sensorlu makinelerle cekim yapildiginda daha genis alani fotograf icine alabilirsin..
..diffraction, dusuk aperture'larda olur zaten.. ama bu bir dezavantaj degildir..
FF sensorlu makinelerde, diffraction daha dusuk aperture'da olusur.. dolayisiyla, daha ozgur bir sekilde aperture ile oynanabilir..
FF sensorlerde f/22, 1.5x sensorlerde ise f/16'ya, kadar kisilabilir aperture..
....
son olarak, diffraction, genis diyafram degerinde olusmaz.. dar diyafram degerlerinde olusur..

......................................

tamer, bence bu seneden itibaren daha cok FF sensorlu makineler belirmeye baslayacak.. ki belirmek de zorunda..
nikon, 12.4 milyon pixeli sigdirmayi basardi D2X'e ama acaba bir 17 milyonu sigdirabilir mi?.. veya sigdirirsa, ayni basariyi saglayabilir mi diye sormamiz gerekir..
teknoloji nereye kadar izin verecek yani..
..

Tarih: 2 Ocak 2006, 19:22 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Afrikalı,
Memnun oldum. Ben de teşekkür ederim.

Sevgili İlker,
Aslında vurgulamak istediğim şey dediğin gibi farklı idi. Demek istediğim FF ve APS boyutundaki aynı megapiksellik sensörlerde piksel boyutları farklı olur idi. Ama aynı piksel boyutu varsa, FF daha fazla rezolüsyon sağlar. Tabii FF'de de fazla rezolusyon için pikseller küçültülebilir ve bugünkinden de fazla rezolüsyonlara ulaşmak mümkün olabilir. Örneğin dediğin gibi D2X'in piksel boyutu 12 MP sığdırmak için çok küçültülmüş.Aşağıda D2X ve 1DSMKII sensör boyutları var.
Evet bildiğim kadarıyla geniş açılarda etkileniyor ama daha profeyonel üyelerin yorumunu da almakta fayda var.
Zoomda da crop faktörden dolayı, APS format sensörler, geniş açıdan kaybederken, teleden kazanıyorlar.

Sevgiler
Tamer

#drtamer' tarafyndan 02.01.2006 19:44:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ocak 2006, 19:44 - İp: 193.***.**2.10
ozgekarzan
ozgekarzan (üye)
Antalya / Meraklı

Merhaba Tamer Bey;
(Difraksiyon dar apertürde oluşuyor) demekle ne demek istediniz ; acaba ?Biraz daha açarmısınız .
TEŞEKKÜRLER

Tarih: 16 Ekim 2007, 20:41 - İp: 88.***.**7.210
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu iki tip sensör arasındaki farklar konusunda bizi bilgilendirdiğiniz ve aydınlattığınız için çok teşekkürler Drtamer ve Dadanagast.

Tarih: 16 Ekim 2007, 20:49 - İp: 88.***.**6.76
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

drtamer,

Yalniz isin ilginc yani FF sensorlerle birlikte bazi fotografcilarin tadi kacti, onlar DX formatin kadraj daralmasindan memnundu.Gerci sayilari cok fazla degil ama bu tur fikirlere de raslanmaya baslandi.

Tarih: 16 Ekim 2007, 21:04 - İp: 88.***.**2.47
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

"(Difraksiyon dar apertürde oluşuyor) demekle ne demek istediniz ; acaba "

çizgisel eğilmelerin dar aralıklarda oluştuğu demek anladığım kadarıyla

Tarih: 16 Ekim 2007, 21:09 - İp: 85.***.**1.65
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

aaa bıktık ama drtamer abi sende bi dslr alsanda kurtulsak. yıllardır ne bu ya. o çıkmış bu çıkmış. çıkmışta alan yok.

Tarih: 16 Ekim 2007, 22:04 - İp: 88.***.**3.11
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Her ne kadar Nikoncular'ın FF sensörü olmadığı için karşı iseler de, ben en geç 2 yıl için de ortalık FF sensörlü makinelerle dolacağını ve hatta günümüzün standart modelleri D70, 350 D v 7D gibi modellerin güncel versiyonlarının FF olacağını düşünüyorum. Çünkü teknoloji ucuzlayacak.

Drtamer tahminin tutmadı. İki yıl dolmak üzere

Tarih: 16 Ekim 2007, 23:21 - İp: 86.***.**0.197
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

yazalı yakalşık 2 yıl olmuş ama tüm alışverişler için böyledir pazar. alana kadar hepsi senindir alınca sadece zamzon

öngörü için de şunu söyleyebilirim, en azından nikon FF üretti.

Tarih: 17 Ekim 2007, 09:22 - İp: 193.***.**2.10