angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

Full Frame’ E Geçiş Ve D600

Herkese merhabalar, 3 seneden fazladır kullandığım nikon d90' ı satıp fx makina almayı düşünüyordum ki d600 modeli ve uygun fiyatını görünce düşüncemi kesinleştirdim, ancak bu forumda başka yerlerde de okuduğum d600 lerde sensörde toz oluşumu problemi kafamı karıştırdı, bu sorun hala devam etmektemi yani bütün d600 lerde olacakmı bu sorun yada düzeltilecekmi, ne bileyim ikide bir sensör temizletmek pek cazip gelmiyor bana. Acaba d600 alsammı yoksa o fiyatlara (hayyamda 4300 civarları) 2. el bir fx body alternatifi dahamı iyi olur yada hangi model olabilir nikon canon farketmez de ?

Tarih: 27 Mart 2013, 20:54 - İp: 95.***.**8.96
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Alacağınız makinada sensör kirlenme sorunu olup olmayacağı konusunda kimse size garanti veremez. Çünkü bu sorun ortalama 1000 çekimden sonra ortaya çıkmaya başlıyor. O saatten sonrada hiç bir satıcı makina sorunluymuş deyip, makinayı iade almaz.

Bence riske girmeye gerek yok. İkinci el D700 veya D3, D3X gibi alternatiflere bakın.

Tarih: 27 Mart 2013, 23:33 - İp: 78.***.**9.208
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Garantisiz d600 almazdım. Nikon kendi derdine yansın...

Tarih: 30 Mart 2013, 11:53 - İp: 84.***.**5.188
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Benim okuduğum forumlarda sensörü kirli olan kirlenen D600 lerin daha satın alındıklarında bile sensörlerinin kirli olduğu belirtiliyor idi, değişik fikirler var, sensörün statik yapısının toz tuttuğunu düşünen bir kesim de var, ayna mekanizmasından yağ sıçradığını düşünen de bir kesim var. Neticede azımsanmayacak sayıda insanın başına gelmiş bir sorun olduğunu dikkate alarak bende D600 almanızı önermezdim.

öte yandan genel kullanım özellikleri oldukça kısıtlanmış olsa da 5d mk 3 ile aynı IQ ya sahip olduğu belirtilen canon 6D iyi bir alternatif olabilir.

Tarih: 2 Nisan 2013, 18:11 - İp: 62.***.**4.1
  • 1