zaferguler
zaferguler (üye)
Erzincan / Amatör

Fujifilm S9500 Makiemi Satmalımıyım?

Arkadaşlar şu anda bende Fujifilm s9500 var. Geçen bir arkadaşta Sony H9 gördüm. Hatta beraber fotoğraf çektik. Bana fujinin çektiği fotoğraflar çok matmış gibi geldi. (Zaten aldığımdan beri nedense çektiğim fotoğraflardan hiç memnun olmadım. Özellikle gece ev içi çekimlerim berbat belkide ben beceremiyorumdur. Otomatikde çekim yapıyorum.) Sony le çekilenler daha canlı ve hoş görünü gözüme. Forumdada arattım genelde sony H9, Panosonic fz50 ve fujifilm s9500 kıyaslanmış. kıyaslama yapıyorum sitelerde zoom hariç fujifilm tüm özelliklerde üstün. özelliklede kalem pille çalışması bence en büyük avantajlarından. Şimdi siz üstadlarda soruyorum 1200 YTL ye aldığım Fujifilm s9500 makineyi 600-500 YTL ye satıp 800-900 YTL civarındaki sony H9 u almam (fz50 yide önerirseniz onu.) akıl işimidir. Eğer fotoğraf kalitesi gece çekimi ve özelliklede zoomda yetersiz kalan fuji film i değiştirmeme değermi. yardımcı olursanız sevinirim.

#zaferguler' tarafından 07.06.2008 12:46:52 tarihinde düzenlendi.

#zaferguler' tarafından 07.06.2008 12:50:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2008, 12:39 - İp: 78.***.**9.242
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoğraf çekmeyi seven birisi, bence slr-like sınıfı makinalardan sonra, Dslr sisteme geçmelidir.

Fuji 9500 ünüzü satıp Sony H9 almanız fotoğraf açısından size hiç bir fark ve ilerleme sağlamaz.

Tavsiyem DSLR bir makina almanız.
Bunun için de şu sıralar fiyatları iyice düşmüş olan gece çekimleri ve ISO performansı da başarılı Canon Eos 400D
Veya biraz daha gayretle Canon Eos 450D kit lensiyle almanızdır. (Kit lensi muhakkak 18-55 IS ) "IS" olanından (Titreşim önlemeli ve optik kalitesi eski 18-55 e göre çok daha iyi)

Benim için Video çekimi de önemli diyorsanız. 9500 ü hiç satmayın. Çünki bence H9 dan daha iyi bir makinadır,9500

Tarih: 7 Haziran 2008, 16:16 - İp: 88.***.**1.196
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bende 9500 kullanıyorum ve bundan sonrası önerildiği gibi DSLR dir. Ben 9500 ümü satmayı düşünmüyorum. Hem video çekimleri yönünden hemde bazı yerlerde kullanmak daha iyi geliyor.

Resimlerden memnun olmak veya olmamak konusuna gelince makinenin üstündeki ayarlar doğru olmalı. Bu tarz makineleri sadece Auto modda kullanmak yerine diğer modlar denenmeli ve ayarlar denemeli. Ayrıca polarize filtreler gibi filtrelerlede farklı çalışmalar yapabilirsiniz.

Ayarlarla ilgili forumda oldukça fazla bilgi bulabilirsiniz. Gene 9500 fotograflarına bakabilirsiniz. Ben özellikle eastwood un fotograflarını çok beğeniyorum.

Ben DSLR-like makineyi alırken öncelikle DSLR arasında çok fark vardı. İkincisi fotograf konusunda çok fazla bilgim yoktu. DSLR de lens çok önemli olduğu ve genellikle bir marka seçim onunla yüründüğü yatırım yapıldı için like makine tercih ettim.

Diğer bir yandanda ne tarz fotograf çekmeye eğilimli olduğumu bilmiyordum. Gene bu eğilimi bilmek DSLR lerde doğru makine ve lens tercihi demek.

Tahmin ediyorum aynı sürelerde 9500 sahibi olmuşuz o yüzden bugün çok alternatifli olan ve sürekli model çıkmasından dolayı bir önceki modellerin özellikle fiyatlarının düştüğü ortamda mutlaka bir DSLR olmalı tercih diye düşünüyorum.

Saygılar

Tarih: 7 Haziran 2008, 16:59 - İp: 88.***.**0.152
zaferguler
zaferguler (üye)
Erzincan / Amatör

Çok sağ olun yani diorsunuzki problem sende makinede değil. H9 almana gerek yok. Vakit ayırıpda kafamdaki soruları giderdiğiniz için teşekkür ederim.

Tarih: 8 Haziran 2008, 10:47 - İp: 88.***.**7.220
  • 1