ozerozden
ozerozden (üye)
Çorum / Amatör

Fujifilm Pinefix Hs 28 Ve Nıkon 5100

Merhaba arkadaşlar. Ben fotoğraf konusunda son derece acemiyim.Eski digital makinem bozulucna güzel bir makine almaya karar verdim ve araştırmaya başladım 2 marka arasında kaldım. fujifilm pinefix HS 28 ve NIKON 5100. Sizce hangisini tercih etmeliyim.
Profesyonel değilim ama güzel ve kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorum. Fazladan objektif vs alacağımı düşünmüyorum.
Bir de Fujifilmin sensörü ile nikonun sensörü arasındaki fark kaç bileniniz varmıdır. Fujifilminkini araştırdım ama bulamadım.
Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 13 Ağustos 2012, 16:32 - İp: 88.***.**2.32
ozerozden
ozerozden (üye)
Çorum / Amatör

Eklemeyi unuttum Canon EOS 550D yi de düşünüyorum.

Tarih: 13 Ağustos 2012, 16:35 - İp: 88.***.**2.32
r.oncul
r.oncul (üye)
Nevşehir / Amatör

fujifilm slr-like nikon5100 slr bir makine..
fotoğrafa ve makineye ilginize göre değişir bu.. ben bu işle uğraşırım lens alırım yatırım yaparaım ilerde daha çok merakım artar diyorsanız nikonu alın.. ama yok ben alıp kullancak sadece diyorsanız. fujıfilm. ekstra lens almadan(kı fujıde değiştirilemez lens) diyorsunuz, fuji alın...
ancak o kadar para verilir mı bılmem o mekineye.. karar sizin

Tarih: 13 Ağustos 2012, 16:54 - İp: 88.***.**7.101
ozerozden
ozerozden (üye)
Çorum / Amatör

Teşekkürler yorumun için. Ya aslında ilerisini pek öngöremiyorum. Seversem neden uğraşmayayım diye düşünüyorum. Ancak çoğu yerde okuduğum yorumlara bakarak ben de şöyle bir düşünce oluştu. slr bir makine alırsam mutlaka yatırım yapmalı yeni lensler vs. almalıymışım gibi bir izlenim uyanıyor. Yani Ben nikon 5100 aldığımda ki yanında + lensi ile birlikte geliyor. Hiç yatırım yapmadan aynı fujifilmdeki gibi kaliteli çekimler yapamaz mıyım. Yani aldığım haliyle fujifilmden daha mı kötü çekimler yaparım acaba. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Tarih: 13 Ağustos 2012, 17:08 - İp: 88.***.**2.32
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben fuji'yi öneririm. Ama HS 28 i değil, HS 30 var şimdi piyasada. almışken 30 u alın.
Neden Fuji? bakın anlatayım...
Tamamen lens olayından dolayı. DSLR makinayı baştan kit lensle alırsınız. Bir müddet sonra 2.8 devamlı diyafram lensim olsun deyip Tamron 17-50 ye bakmaya başlarsınız. Sonra bir 10-20 geniş açım olsun dersiniz sigma lense kafanız takılır. Sonra uzun zum istiyorum 70-300 alayım dersiniz gözünüz apo lense bakar durur. Sonra kuş lensi için 400 mm lense ihtiyaç duyarsınız. En ucuzu kaç bin TL. Bunların hepsinin fiyatını alt alta koyup toplayın yaklaşık 5 bin TL ler dolayındadır. Dikkat edin, daha 50 mm portre lensine ve makro lense gelmedik...
Halbuki fuji tüm bu lensleri tek kendi lensinde toplamış. Teknoloji harikası bir lens ortaya çıkarmış.
Ha. Benim parasal sorunum yok. Denizde kum, ben de para derseniz DSLR den iyisi yok. Ama değilse Fuji'den şaşma...
Aklıma gelmişken bir önerim olacak. Panasonic DMC-FZ 200 çıktı. Ama henüz Türkiye'ye gelmedi. Bu aylarda gelir. Onu da görmeden makina almayın derim...

#ercan43' tarafından 13.08.2012 20:51:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ağustos 2012, 18:19 - İp: 217.***.**6.178
ozerozden
ozerozden (üye)
Çorum / Amatör

Teşekkür ederim verdiğiniz modeli inceleyeceğim. Söylediğim gibi amacım kaliteli fotoğraf çekmek.Yorumunuzdan anladığım şey Fuji HS 30 un lensi ile Nikon ile gelecek standart kitten daha iyi çekimler yapabilirim doğru mudur? Çünkü pek lense yatırım yapacak durumda değilim ve yorumunuza göre Fuji mantıklı geliyor.

Tarih: 13 Ağustos 2012, 20:12 - İp: 88.***.**2.32
thechosenone
thechosenone (üye)
İstanbul / Meraklı

En kotu dslr en iyi like dan daha iyidir.

Tarih: 14 Ağustos 2012, 10:15 - İp: 188.***.**6.19
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Ozer, hemen git D5100 al ve bu isi bitir. Yok bilmemkac zoom yaparmis yok videosu soyleymis boyleymis laflarina bakma. D5100 su anda en iyi bir-iki giris seviyesi DSLR'dan biri.

Tarih: 14 Ağustos 2012, 10:53 - İp: 125.***.**5.243
senereren
senereren (üye)
Sinop / Meraklı

Fuji'nin modelini 5100 ile kıyaslama.İki ayrı makine.5100 DSLR iken HS 28 DSLR benzeri üründür.Düşünme derim.5100 al!

Tarih: 14 Ağustos 2012, 20:50 - İp: 88.***.**4.49
r.oncul
r.oncul (üye)
Nevşehir / Amatör

ben geçenlerde arkadaşımın hs20 sini kullandım... zoom undan başka pek bi avantajı yok birde makro... fotoğraf kalitesi düşük... megapiksel ile bunu gözardı etmeye çalışmışlar ancak. bilgisayarda bakınca zomlayınca anlaşılıyo kalitesiliği...

benim tavsiyem slr alın 18-135 yada 18-105 kit lens ile alın sizi uzun süre idare eder...

Tarih: 15 Ağustos 2012, 00:35 - İp: 88.***.**5.19
vieworld
vieworld (üye)
İstanbul / Meraklı

Benimde tavsiye edebileceğim giriş seviyesi nikon 5100, düşünüyorsanız 550d ' de olur. Elde etmek istediğini anlıyorum özer, fotoğraf çektiğinde o fotoğraf canlı görünsün, ailene, arkadaşlarına vs. gösterdiğinde ilgilerini çeksin, o fotoğrafa baktığında sanki ordaymış gibi yaşamak istiyorsun. Bu makinalar zaten güzel, iş onu tutan ellerde, ayarlarına hakim olmayı öğrenirsen ve öyle fotoğraf çekersen resimlerine bakmaya doyamazsın, demek istenilen şu, bunda bir doyum noktası yoktur. İlgi odağın kayabilir, çektiğin fotoğraflar seni tatmin etmeyebilir. O zaman nasıl fotoğraflar çekmek istiyorsan ona yönelirsin. (manzara,gökyüzü,kuş,portre,flu vs..) bunlar benim kişisel düşüncelerim, umarım kendimi iyi ifade edebilmişimdir.

#vieworld' tarafından 16.08.2012 09:40:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ağustos 2012, 09:40 - İp: 78.***.**7.47