mavihayat1
mavihayat1 (üye)
Diyarbakır / Amatör

Fuji Film Finepix S1000fd Mi Yoksa 1500?

arkadaşlar bu fujifilmin 2 modeli arasında seçim yapcam galiba çünkü başlangıç için sanırım iyi makinalar aslında objektif takılan gövdeli profesyonel makinalar favorim ama bildiğiniz üzere fiyatlar açısından yanlarına yaklaşılmıyor. Siz de aynı fikirdemisiniz benimle? başlangıç için iyi mi bu 1500 olan model?
ilginiz için tşkler şimdiden

Tarih: 22 Haziran 2009, 10:47 - İp: 78.***.**9.210
onuromuryldrm
onuromuryldrm (üye)
Ankara / Meraklı

yoo vermedim vermiyorum exif bilgilierini yok

Tarih: 23 Haziran 2009, 00:40 - İp: 78.***.**3.72
mavihayat1
mavihayat1 (üye)
Diyarbakır / Amatör

eywallah onur kardeşim. tam alacaktım şimdide satan fiyat yükseltti ahh ahh bu serbest piyasa varya o yüzden yine beklemeye geçtim bakalım ama alcam artık şu 1500 ü bu arada pil ömürleri 200 çekim gider diyorlar kardeş nasıl pil ömrü iyi gidiyor mu bundan önce dijital hp aldım 10 fotoda gidiyordu pil hemen manyak bişeydi yaa berbattı yani

Tarih: 23 Haziran 2009, 13:16 - İp: 78.***.**5.76
mavihayat1
mavihayat1 (üye)
Diyarbakır / Amatör

onur ve diğer arkadaşlar çok sağolun 1500 de karar kıldım ama bu kezde satan adam fiyat artırdı sanırsın ki altın alıyorum serbest piyasa işte ahh ahh yine beklemeye geçtik düştüğü gibi kapacam bu arada onur arkadaşım bu makinanın pil tüketimi nasıl yani 4 tane aaa pille kaç fotograf çekebiliyorsun ? ve ayrıca video çekimi nasıl biraz çok soru sordum ama sen de idare et işte

Tarih: 23 Haziran 2009, 13:26 - İp: 78.***.**5.76
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

@mavi, @onur 1500 almadı ki, 1000fd aldı.
s1500'ü de 400'e alman biraz zor. sıkı pazarlık etmen lazım. ya da 50 TL daha koycan rahat edecen. açık artırma bile olsa, son 5-7 dakika da 450'yi bulur fiyat.

Tarih: 23 Haziran 2009, 13:26 - İp: 88.***.**9.147
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

adul'a :
S1000fd nin isosu kötü demişsiniz acaba hangi makineye göre kıyaslıyorsunuz?
S1000 fd kendi sınıfında en iyi iso performansına sahip makinelerden biridir...
S1000 fd fiyat performans açısından çok iyi bir makinedir...
S1500fd de onun bir üst yeni modeli olsa gerek mutlaka birkaç artısı vardır...

mavihayat1'e:
S1000fd ile S1500fd arasında kaldıysanız hangisi ihtiyacınıza yeterli cevabı verebiliyorsa onu seçiniz nacizane fikrimce...
galerimde S1000fd ile çekmiş olduğum kareler mevcuttur, bakabilirsiniz...

Tarih: 23 Haziran 2009, 18:15 - İp: 85.***.**7.28
onuromuryldrm
onuromuryldrm (üye)
Ankara / Meraklı

pil ömrü aldığın pile göre değişmektedir.
35 tl verip battery charger ve 3000mili amperlik pil aldım(4lü) pil bitmiyor diyebilirim
zaten users manuelde de vermiş 300 foto çekebilirsiniz 3000ma pil ile.
video çekimi nasıl dersek şunu söyliyim benim kameram var sony nin ondan fofgraf çekince foto makinası gibi olmuyor.
yani foto makinası aldı isen video çekmen pek mantıklı değil.

Tarih: 23 Haziran 2009, 21:07 - İp: 78.***.**4.3
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ornek fotograf
iso 200de
f:2.8de
4 sanıye pozlamayla
landscape modunda
en geniş acıda cekilmiş.
exifinde yazıyor.

gece cekimi iyi makine diye birşey yoktur, bunlar manuel cekim yapılan makineler,
enstantaneyı dıyaframı ayarlarsınız ve deklansore basarsınız, BUTUN MAKİNELER AYNI AYARLARDA AYNI FOTOGRAFI VERİR
bir gece fotografında makbul olan zaten dusuk ısodur,uzun pozlamadır.
kısık dıyafram fotografa hos bir etki verir.

bu tip kucuk ayrıntıları bilirsenız SİZ ıyı gece fotografı cekersiniz,bilmiyorsanız yine SİZ kotu gece fotografları cekersiniz..makine degil.

(buda bu forumda bunları 300uncu yazısım falan sanırım...havai fişek patlatıp fotografını cekmek istiyorum.)

---------------------------------------------
bu iki makine arasında bukadar kafa yoracak,zaman kaybedip, fotograf cekme zevkınden mahrum kalmaya degecek bir fark yok..
alın birini fotograf cekin,digerinde ne fazlaydı acaba diyeceginiz bir ozellikte yok,bosuna canınızı sıkıyorsunuz kafanızı karıstırıyorsunuz.

ayrıca illaki birini tavsiye etmek gerekiyorsa farazi bilgilerden cok incelemeler uzerınden konusalım..1000fd de,minimum shutter suresi 8 sanıye, 1500fd de bu sure 4 sanıye..
cok onemli ve gece cekimlerinde can sıkabilecek bir ozellik farkı..
bunun dısında birinin digerine ustunluk kuracagı tek bir ozellik goremıyorum,varsa bilen soylesın bizde bilelim..
bu tip bir makineyle ne 6400 ısoya ne 3200 ısoya ne 1600 ısoya cıkıp kaliteli temiz fotograf beklemeyın..

yanı s1000fd almak daha mantıklı

markalar, modeller cıkarıyor, iyi hoş..
bunlara afili isimler koyuyor, buda iyi hoş.
ama misal birinin numarasının daha buyuk olması daha pahalı olması daha ıyı oldugu anlamına gelmiyor,ust model oldugu anlamınada gelmiyor..
ust model olması daha ıyı fotograf cekebilecegi anlamına hiç gelmiyor..
sadece adındakı sayının daha buyuk oldugu anlamına geliyor.
bkz:sekil 1-A

bosverin bu karsılastırmaları,alın bir makine fotograf cekmenın keyfini yasayın,makinenin ozellikleriyle degil cektiginiz fotograflarla tatmın olun..
fotografı fotografcı ceker.

bu içi boş bir laf gibi gorunsede, cogu kişi bunu milleti uyutmak için soyledigimizi sansada işin aslı budur..inanmak isteyin yada istemeyın,herkesin bilmesi gereken ilk fotografcılık kuralıda budur..

Tarih: 23 Haziran 2009, 22:10 - İp: 78.***.**8.100
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ayrıca bu makineleri normal pillerle yada duracell pillerle kullanırsanız 20-30 fotograf cektiginizde uyarı ısıgı yanmaya baslar.
2700-3000 lik piller kullanmanız gerek,bu piller standart olcumlere gore 300-350 cekim yapar..
bu olcumler nasıl yapılıyor?
bir flaşlı bir flaşsız cekim
10 karede bir kamera kapatılıp acılır vs gibi farklı uygulamalarla..
flaşsız cok rahat 400-500 fotograf cekebilirsiniz.
ki bir gunde 400 fotograf cekmek az buz bişey degildir, 11 tane 36 lık makara bitirmekle esdeger..
her gordugunuze deklansor dusurmediginiz surece pillerin yarıda bırakma olasılıgı yok gibi birşey.

Tarih: 23 Haziran 2009, 22:17 - İp: 78.***.**5.116
ugurcan.
ugurcan. (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar ya bu Fuji'nin üretim yeri neresi? Gittigidiyor'da S1500fd alıcam ama Made in China çıkıyormuş genelde... Siz ne diyorsunuz?

Tarih: 26 Haziran 2009, 22:03 - İp: 88.***.**9.164
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

isterse uruguayda uretilsin ne farkeder,merdiven altındamı yapıyorlar makineleri?
made in china olması, makinenin cinde bir fabrıkada yapıldıgını gosterir sadece,fuji köşebasındaki radyo tamırcısımıkı yaptıgı urunu kimin hangi kıstaslarda yaptıgını umursamasın..

butun buyuk markalar ucuz işgucu ve teşvikler nedeniyle cinde fabrika acmıstır,buna ıtalyan ayakkabı markaları bile dahil..
hepsininde bir kalite kontrol mekanızması var..

buarada s1000 fd 1500den daha iyi bir makine

Tarih: 27 Haziran 2009, 00:41 - İp: 78.***.**1.239