frankenstein
frankenstein (üye)
İstanbul / Amatör

Free Shop ?

Malum herkes uygun fiyata bir makine alabilmenin derdinde, benim şuanda olduğum gibi ve bugün birşey aklıma geldi.Havalimanlarında vergisi ödenmeyen ya da kaçak sokulmaya çalışılan tam olarak neden olduğunu bilmiyorum bu tarz malların satılmakta olduğu free shop lar var.

Örneğin ben şuan için Canon Eos 500D almayı planlıyorum ve yurtdışı kapsamında garantisi olan ürünler aşağı yukarı 1500 tl civarı. Ve aynı şuan içinde olduğum durum gibi geçen sene Samsung Corby cep telefonu almak ıstıyordum free shoptan yarı fıyatına almıştık sıfır bir şekilde. Fotoğraf makınelerı bulunurmu? Fıyatları ne kadar uygundur? Daha önceden almış olan varmı? Kısacası bu konu hakkında fikirlerinizi öğrenmek istedim. Hürmetler.

Serbest kürsüye açıcaktım ancak Satın alma ile ilgili olduğu için buraya açmayı uygun gördüm eğer yanlış yere açtıysam özür dilerim.

Tarih: 14 Nisan 2011, 00:35 - İp: 85.***.**7.63
goksungokhan
goksungokhan (üye)
İçel / Amatör

free shoplardan alacaginiz elektronik mamuller, genelde magaza fiyatlarindan daha uygun olur. fakat soyle bir durum sozkonusu. Dubai freeshoplardan alacaginiz mamuller dubai de bir magazadan alacaginiz fiyatin ustunde olur. Vergi muafiyeti oldugu icin bizim ulkemize gore fiyatlar daha uygun olacaktir. Yurtdisindan alirsaniz Almanya, amerika gibi ve bir tanidiginiz size getirirse cok uygun olacaktir.

Tarih: 14 Nisan 2011, 01:06 - İp: 41.***.**0.34
frankenstein
frankenstein (üye)
İstanbul / Amatör

Ülkemizde vergilerin ne kadar çok olduğu malum. E o halde free shop ların fazla konusunun açılmaması yada tercih edilmemesi demeliyim neden acaba

Tarih: 14 Nisan 2011, 01:35 - İp: 85.***.**7.63
goksungokhan
goksungokhan (üye)
İçel / Amatör

Free shoplardan almaniz ulkedeki fiyatlarla kiyasladiginizda cok daha ucuz olacaktir. Alacaginiz mamule ve piyasada bulunma suresine gore degiskenlik goterebilir. Yeni bir mamul ise ulkedeki fiyati cok fais olacaktir. orneklersem;
Ben elektronik bir alet getirtim dubaiden
freeshop fiyati 650 $
dubaide magaza fiyati 590 $
mamul turkiyede yeni oldugu icin 1250 $ idi.

Tarih: 14 Nisan 2011, 02:31 - İp: 41.***.**0.34
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Turkiyedeki free-shop sirkecide hayyam iste....Yani dogubanki var susu busu zahmete degmez...He benden ucuza bulamazlar ben gavurdayim,makinalarin anavataninda ama uc-bes kurus da kar etsin be adamlar artik yazik tukkan kirasi falan agir simdilerde...

Tarih: 14 Nisan 2011, 15:07 - İp: 219.***.**6.57
frankenstein
frankenstein (üye)
İstanbul / Amatör

hocam ne kadar doğru ben bilemem ama dış hatlarda çalışan birine sordurdum canon eos 500d şuan yokmuş free shop sadece yurt dışına gidenler içinmiş. Yrt içindekiler ise sadece belli günlerde alabiliyormuş ve onuda genelde çalışanlar vs alıyormuş havalimanında. 1100 e alırsın makinayı free shoptan diyorlar. Normal fiyatları yurtdışı kapsamında garantisi olanlar 1400 civarı bildiğim kadarıyla. Hayyam fiyatlarıda 1600 vs dir sanırım yanlışmı

Tarih: 15 Nisan 2011, 01:08 - İp: 85.***.**7.63
ozansan
ozansan (üye)

Ben 900 liraya alabiliyorum mesela....

Tarih: 15 Nisan 2011, 01:55 - İp: 219.***.**6.57
frankenstein
frankenstein (üye)
İstanbul / Amatör

Sıfır makine, 500d 900 tl ? ? ?

Tarih: 15 Nisan 2011, 12:40 - İp: 85.***.**7.63
ozansan
ozansan (üye)

#ozansan' tarafından 15.04.2011 14:32:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2011, 14:27 - İp: 219.***.**6.57
  • 1