a_lam
a_lam (üye)
Kırklareli / Amatör

Four Thirds Olayı Nedir ...

Olypus lar da kullanılan Four Thirds sensörlerin olayı nedir ?
Bir de neden hiç kimse Olympus E400 le ilgili bişeyler yazmıyo yeni DSLR almak isteyenlere ...
Nedir eksikleri ?

Tarih: 25 Haziran 2007, 14:24 - İp: 85.***.**0.131
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kusura bakmayin, nasilda anlayamadim, tabii yaaa "universite" "akademi", duyunca hatanin nereden kaynaklandigini ancak simdi cozebildim, bir de "ben Tubitakliyim" deyin bari de tam olsum. "Tuketici" tipi adam yetistiren universilerimiz, tabiiki bilmem gerekirdi.

Aman "Hocam", golge etmeyin baska ihsan istemeyiz sizden. Odenekleri MarkII'lere yatirdiginiza gore aya roket yollamaya yakin olmaliyiz. Acik konusmak gerekirse Turkiye'de bilimin onundeki en buyuk engelin ne oldugu hakkinda iyi kotu bir fikrim vardi, simdi iyice ikna oldum.

Gozume mi inanicam, sizin ders kitaplariniza mi? 4/3 sistemin ISO performansi rakiplerine gore zayif.

#antika' tarafından 25.06.2007 19:04:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2007, 18:57 - İp: 81.***.**5.159
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

antika diğer bir konu için yazdığım yazıyı okursan pixel pixel okuma ucuz compact makinelerde var prof makinelerde bu işlem satır satır yapılır. linki de vereyim
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=22534&syf=2

Bence internetten bulacağın bir kaynaktan ccd taraması kısmını tekrar oku ya da en azından bir firmanın ccd front end entegresini incele. ortalama bir ccd front end 65msps ile çalışır. ve eğer sen bir asic(application specific integrated circuit)'i masaüstü işlemcisi ile kıyaslıyorsan birşey diyemem. o zaman 24 mhz'lik bir asic'in mpeg4 video'yu nasıl çözebildiği de muamma olur. bu chipler komutları yürüterek işlem yapmazlar kurulmuş makineler gibi verilen iş üzerinde hiçbir karar vermeden arka arkaya yaparlar. bugün saniyede 14.7terabyte veri aktaran switchler var bu hızda da masaüstü işlemcisi yok ama switch iki masaüstü makine fiyatına satılıyor.

Tarih: 25 Haziran 2007, 19:02 - İp: 195.***.**0.27
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle hiçbir devlet kurumuna bağlı çalışmadım çalışmıyorumda. tamamen özel sektöre ait medical ve teknoloji sağlayıcı bir firmanın argesinde çalışan mühendislerden biriyim. ve firma olarak tüm tasarımlarımız kendi içimizde başlatılıp sonuçlandırlıyor yani kurulum, uygulama yada servis ağırlıklı bir firma değiliz.
eğitim sistemi ile ilgili görüşleriniz her nekadar direkt bana saldırı niteliğinde de olsa dahi bir çoğuna katılıyorum.
fakat internetten alınan diplomayı okuldan alınandan üstün görme mantığı pek akla yatkın gelmedi en azından bunca yanlışın içinde bocalarken.

#deparius' tarafından 25.06.2007 19:09:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2007, 19:08 - İp: 195.***.**0.27
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Şu anda 2 tane fikrin çarpışmasına sahne olmaktayız.
Ben e510 u uzun zamandan beri beklemekteyim. Ancak uyumlu lens bulma konusunda büyük sıkıntı yaşıyorum. olympus alabilmek için ekstradan para harcamam gerekecek. Hemde birkaç lens fazladan alarak.
Buda işin gerçeği. Yan sanayi olarak sigmadan başka 4/3 yapan yok.

Tarih: 25 Haziran 2007, 19:21 - İp: 88.***.**3.78
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hocam,

40GHz ile degil islem yurutmek, basit bir amplifikasyon isleminin ciddi bir konu oldugunu bilecek kadar anlarim bu islerden ben deniz nacizane.

Dahasi gunesli bir havada bile 1/40milyar saniyede bir pixelin uzerine ne kadar foton dusecegini siz hesaplarsiniz herhalde, bunun karekokunu alinca olusacak gurultu boyutunun ne derece yuksek olacagini da bilirsiniz.

Isler dediginiz gibi olsaydi, bugun Pentax, Nikon, Canon ve Sony'nin urettigi DSLRlarin calismiyor olmasi gerekirdi. Ama oyle degil iste, gozumuzle goruyoruzki Olympus'tan daha iyi goruntu veriyorlar. Bunu post-processing ile aciklayamazsiniz, bu ancak sensorlerinin daha performansli calismasiyla aciklanabilir.

Aslinda cok konustuk bu gereksiz konu hakkinda, zaman son sozu soyleyecek, 4/3 sistemi kitaplarda yazan bir suru teorik ustunlugune ragmen cop kutusunu boylayacaktir.

Biliyorsunuz akademik kadrodan bazi insanlar var, her hafta TV'de "Eko Dialog" denen bir kandirmacayi yayinlayan. O adamlar butun bir 2000 yili boyunca IMF'nin programina "mukemmel" , "harika" falan demislerdi, sonra kriz cikti, program goctu, yine TV'ye ciktilar, ne deseler begenirsiniz "Bu kriz hic cikmamaliydi, kriz cikmasi sacmalik". Yani anlayacaginiz gercek hayatta birsey olmus, birileri hala kitapta yazandan bahsediyor. Bilim degil ama bilim camiasi kendi hurafelerini yaratiyor. Aman Hocam siz onlarin yolundan gitmeyin, gerci onlar coktan koseyi dondu ve hala programa devam ediyorlar ama, siz yine de gercege dunyaya sadik kalin.

Tarih: 25 Haziran 2007, 19:24 - İp: 81.***.**5.159
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Tamron yok, Zeiss yok, Sigma yok, Tokina yok...Ne var? Olympus un lensleri...Ben de yokum valla, kimse kusura bakmasın.

Tarih: 25 Haziran 2007, 19:35 - İp: 88.***.**2.0
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Buffalo,

Daha isin orasina gelmedik bile. 2.el yok. Gecmis yok ve muhtemelen gelecek de yok.

Ben daha onceki bir yazimda belirtmistim, Olympus icin tek gelecek 4/3'un gercekten acik bir sistem haline getirilmesi. Bu durumda muhendislik ve akademik uygulamalar icin bicilmis kaftan olacaktir, aksi takdirde yolu cop kutusu.

Tarih: 25 Haziran 2007, 19:50 - İp: 81.***.**5.159
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Nedir bu Olympus'un Turkiyede ki problemi ? Neden duzgun bir satis agi yk merak ettim dogrusu yazdiklarinizi okuyunca.

Yoksa Avrupa'da her yerde bulma imkani var objektiflerini,E-510 da gayet iyi bir fiyatla cikti piyasaya
BURADA,birde yanina 18-180mmf3.5 alirsaniz iste omurluk makina olur.

Beraber calistigim arkadasimda E-1 var, aman yarabbim!! ne makina,objektifler desen inanilmaz kaliteli fotograflar getiriyor.Su 4/3 sensor benimde icimi bulandirmasa hic durmaz bir E-1 alirdim.

Pazarbey,eger Turkiyede ki durumdan degilde genel olarak konusmak gerekirse ve senin 4/3 sensore karsi olumsuz bir yaklasimin yoksa Olympus dusunulmeden alinir.Nikon mercedes ise Olympus Volvo dur.

IYI BAK

Ama arkadaslarin soylediklerini dikkate almak gerekir,objektif bulamiyorsan,servis problemi varsa,yan sanayi yoksa

Tarih: 25 Haziran 2007, 20:17 - İp: 88.***.**7.153
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

4/3 için sigma objektif yapıyor.Ama hepsi için değil.
Ben 2/3 ü değil 4/3 ü daha akıllıca buluyorum. Ama 2x çarpan herşiye bozuyor. 4/3 olsada genede 1.5 x olsa idi keşke.
Genede ben büyük ihtimal e510 alacağım. 18-180 ile birlikte.

Tarih: 25 Haziran 2007, 20:46 - İp: 88.***.**3.78
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sen bir makina alincaya kadar 44/33 olur merak etme

Tarih: 25 Haziran 2007, 20:48 - İp: 88.***.**7.153