maxsystem
maxsystem (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotoğrafçılıktan Anlayanlar

selamlar,öncelikle şunu söylemek istiyorum,daha önceleri sony dsc (3.2mp)dijital fotoğraf makinam vardı.Kendimce bişeyler yapıyordum.Artık daha iyi fotoğraflar çekmek istiyorum.Henüz makina almadım ancak Sony almak istiyorum,model konusunda yardım ederseniz sevinirim.
Şu farkı anlayamadım:SONY CYBER-SHOT N2 modeli 10.2 mp ve SONY DSLR A100W 10.2 mp,N2 A100W'ye yakın olabilir mi?(N2 ile aslında şu modelleri karşılaştırmak istiyorum:DSLR-A100,DSC-R1,DSC-H5,DSC-H2)Aynı resim ikisinde ne kadar farklı olabilir?A100W'nin çektiği fotoğrafları eğer uğraşırsak Photoshop ve N2 ile oluşturabilir miyiz (zoom kısmı olmaz tabiki)?

Yani hangisi?
http://www.sony.com.tr/view/ShowProductCategory.action?site=odw_tr_TR&category=Digital+Photography

#maxsystem' tarafından 14.12.2006 16:35:02 tarihinde düzenlendi.

#maxsystem' tarafından 14.12.2006 17:17:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2006, 16:31 - İp: 85.***.**2.142
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

R1 ve ALFA 100 kıyas kabul edebilir.

Ancak 10.2MP olduğu için N2 ile R1 yada ALFA 100 kıyaslanamaz.Her arabanın 4 tekerleği var ama hepsi aynı değil.

R1,ALFA100 sensörü büyük Profosyonel sınıfta giriş seviyesi makinelerdir.N2 ise kalitesi yüksek kompakt bir modeldir.İyi fotograf çekmek istiyorum derken iyi sizle alakalıdır.

Ne makine alacağınız konusunda bir fikriniz henüz kafanızda oluşmadıysa,Önce fotograf ve çekim teknikleri konusunda kendinizi geliştirin ve daha sonra alacağınıza karar verin.

Tarih: 14 Aralık 2006, 18:37 - İp: 85.***.**6.90
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben size Sony R1'i tavsiye ediyorum.Geniş açı 24mm'sini çok seveceksiniz ve otomatik ayarlar ile bir süre kendinizi idare edecek,fotoğraf çekim teknikleriniz geliştikçe,R12in manuel ayarlarını kullanarak daha hoş fotoğraflara ve efektlere imza atacaksınız.

Tarih: 14 Aralık 2006, 21:57 - İp: 85.***.**2.4
photoman
photoman (üye)
İstanbul / Meraklı

neden sony?? bence artık bi dslr'a geçin derim ve nikon d80 veya canon eos 400 d yi tercih ederdim yerinizde olsam...(a 100 ise dslr olsa bile daha yeni olduğu için ve lens piyasası olmadığı için tavsiye etmem)

Tarih: 15 Aralık 2006, 12:56 - İp: 88.***.**1.127
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

O da 10 MP, bu da 10 MP, neden A100'e daha fazla para vereyim gibi bir anafikir sezdim bu sorunuz.

Maalesef Megapixel olayi kriterlerden sadece biri. Malum, zincir ancak en zayif halkasi kadar gucludur. Megapiksel yaptiginiz karsilastirmada kritik olmaktan en uzak faktor.

Saticilarin pazarlamacilarin fotografa yeni merak saran kisileri tuzaga dusurmek icin en abarttiklari parametre MP oluyor, cunku tek bir sayiyla ifade edilen en inandirici ozellik.

Halbuki isin icine girince goreceksinizki kucucuk sensorlerin uzerine sigistirilan onca MPnin olusturdugu karli buzlu (noise-gurultu) resimleri gorunce hayal kirikligina ugrayacaksiniz. Dehsetle MPsi sizinkinden kucuk makinalarla cekilen pozlarin daha iyi olduguna dikkat edeceksiniz.

A100'un ve R1'in sensorleri N2'ninkinin yaklasik 10 kat daha fazla alana yayilmislar, dolayisi ile olusturduklari goruntu cok daha temiz.

N2 ve N2 sinfindan makinalar DSLRlar ile karsilastirilamaz bile, DSLRlarin olumlu taraflarini soyle sayabiliriz:

2. Aninda fokuslama, hizli cekim. Bu en onemlisi, DSLRi DSLR yapan ozellik. ( Isterseniz kompakt makinalarla bir spor musabakisini veya ucan bir kusu goruntulemeye calisin, ne demek istedigimi anlarsiniz )

2. Degistirilebilen lensler

3. Makinanin butun ayarlari uzerinde mutlak kontrol (ust seviye kompaktlar da bu ozelligi sagliyor)

4. Harici Falsh sistemleri (bazi kompaktlarda da var, bence en onemli parametrelerden birisi, flash takilacak yeri olmayan makinaya asla para odemeyin)

5. Buyuk sensorler, dolayisi ile yuksek ISO degerlerinde az isikli ortamlarda bile makul goruntuler.

6. Optik vizor. Zor isik kosullerinda kompaktlardaki EVF/LCD'den hicbirsey goremezsiniz, ayrica cok pil harcarlar. Opti vizorle insan gozunun gorebildigi her ortamda cekim yapabilirsiniz, ayrica vizorden baktiginiz surece degil, sadece cekim yaparken pil harcarsiniz.

7. Psikoloji: Elinize alin ne demek istedigimi anlarsiniz.

Iste bunlar DSLRin artilari. Tabii bazi eksileri de var:

1. Pahali

2. Buyuk ve agir,

3. Psikoloji : Vapurda, otobuste, surda burda, soyle bir cantanizdan cikarin, 1-2 poz cekin, ne demek istedigimi anlarsiniz.

Bir de Sony R1 diye bir kategori var. Tek basina bir sinif olusturuyor R1, cunku yanina yaklasabilen bir kompakt yok, DSLRlar ile kiyaslanabilir ama DSLR degil.

R1 vs DSLRa :

1. R1 azicik daha yavastir

2. R1'in lensi degismez

3. R1'in optik vizoru yoktur.

4. R1'in uzerindeki mukemmel Carl Zeiss lensi ile ayni kalitede lensi DSLR uzerine takmak R1 fiyatina patlar

5. R1 ile DSLRlarin psikolojik etkisi aynidir.

A100 ile ilgili:
Uzerinde stabilizasyon var. Ayni isi Canon veya Nikon DSLR ile yapmaya kalksan guzel bir IS veya VR lens butcesi ayirman gerekiyor. (IS veya VR lens, sade muadilini 2-3 kati daha pahalidir) A100 wireless flash olayini destekler. (Minolta 5400HS veya Minolta 3600HS ile uyumlu) Sony DSLRlar Minolta AF lensler ile uyumludur.

Sony ile ilgili:

30+ yildir dunyanin en kaliteli profesyonel video kameralarini ureten, R1 gibi bir siradisi birseyi dizayn etmis olan bir sirket, Minolta gibi 80 yillik bir firmayi bunyesine kattigina gore, artik yeterli olgunluga ermis demektir. Aksini iddia edenlere supheyle yaklasmak gerekir.

Tarih: 15 Aralık 2006, 13:58 - İp: 85.***.**4.15
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Neden Sony : içinde D200 sensörü var + kit lensleri gayet başarılı + sarsıntı önleme sistemi gövde üzerinde mevcut, dolayısiyle bütün lensleriniz is'li oluyor+wireless flash + DRE + makul fiyat politikası... Amerika fiyatının 2 katı 3 katına satmıyorlar...

Neden Pentax : kit lensleri gayet başarılı + sarsıntı önleme sistemi gövde üzerinde mevcut, dolayısiyle bütün lensleriniz is'li oluyor+Weather proof yani yağmur yağarken fotoğraf çekebilirsiniz + makul fiyat politikası...

Neden Nikon, neden Canon :yılların markası ama her ne hikmetse Sony sensör kullanırlar (nikon) ikinci elde daha kolay satılıyor (bundan sonra biraz zor!) + Nikon, Canon kullanmazsanız abileriniz kızar, kimse sizi fotoğrafcı olarak ciddiye almaz+o kadar çok param varkiiii

#muratsen' tarafından 15.12.2006 14:45:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Aralık 2006, 14:37 - İp: 85.***.**5.139
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

CCD'yi Nikon'a ve Pentax'a Sony'nin satiyor olmasinin sebebi belli: CCD oncelikle video kameralar icin gelistirilimis bir teknoloji, malum Sony dunyanin en onemli kamera ureticisi.

Aslini ararsaniz bugunun DSLRlari, gecmisin SLR ile, video kameralar ile paylastiklarindan daha az sey paylasiyorlar. LCD ekran, Sensor, hizli-guclu CPUlar, sarj edilebilir lithium-ion piller, hafiza uniteleri, video kameralar ile cok daha once tanismisti. Sony gitsin TV ve Playstation uretsin diyenlerin gozonunda bulundurmasi gereken bir gercek.

Tarih: 15 Aralık 2006, 15:09 - İp: 85.***.**4.15
photoman
photoman (üye)
İstanbul / Meraklı

Hertürlü DSLR....Vazgeçme çünkü bi zaman sonra dslr like sana yetmeyecek mutlaka eninde sonunda dslr'a geçeceksin bence bu işi şimdiden yap...

Tarih: 16 Aralık 2006, 17:15 - İp: 88.***.**4.94
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

antika ile muratsen muhteşem bir ikili çıkar sizden
harikasınız
Nikon, Canon kullanmazsanız abileriniz kızar, kimse sizi fotoğrafcı olarak ciddiye almaz+o kadar çok param varkiiii
bak bu söz benim hoşuma gitti

Tarih: 19 Aralık 2006, 18:19 - İp: 88.***.**3.208
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

doğru söze ne denir antika ve muratsen hocalar susmayın Allah aşkına...

Tarih: 19 Aralık 2006, 18:25 - İp: 81.***.**2.143
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Hakkınızı helal edin
Canon ve Nikon antikayla benim peşime adam takmış
3 gün boyunca mesaj yazmassak gizli kutudaki anti nikon-canon disketini polise ulaştırın

oğlunuz olursa adını muratsen koyun.

Tarih: 19 Aralık 2006, 22:39 - İp: 85.***.**6.212