ozan3434
ozan3434 (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafçılık Öğrencisine Tavsiye ?

Evet üniversitede fotoğrafçılık ve kameramanlık okuyorum. 2. dönem için hem ödevler hemde iyice tecrübe edinmek için (okuldakilerle fazla haşır neşir olamıyorsun)yurt dışından makina alacağım ama bir türlü karar veremedim. Aklımda sony a77 ve nikon d7000 var. Yada diyorum sonuçta bu iş mesleğim olacak şimdilik nikon d90 mı alsam mezun olduğumda satarım daha iyisine geçerim full frameye. piyasası var gibi ne diyorsunuz acaba ? 2 sene sonrada sizce d90 piyasası olur mu hala ?
sony a77 + 18 lens 55 2400 lira

d7000 + 18 105 lens 1900 lira

d90 + 18 105 lens 1550 lira

#ozan3434' tarafından 13.01.2013 02:45:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2013, 02:39 - İp: 195.***.**9.103
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

orayı yeniden okuyun! aradaki VE yi görmezsek sizin çıkardığınız anlam çıkar. VE'yi de görmek lazım. Ve iki cümleyi ayırıyor, yani benim orada önemli görmediğim FullHd video kaydı ve hdr foto özelliği. makinenin belli bi izolasyonunun olması tabiiki önemlidir. sonuçta çekime sadece güllük gülistanlık havalarda çıkmıyoruz. ama sayenizde bu önemli özelliğin üzerinde durmuş olduk Ercan abi hürmetler.

Tarih: 15 Ocak 2013, 15:19 - İp: 85.***.**0.64
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Evet anlaştık Tasviran. Zaten aksini düşündüğünü de zannetmiyordum. selamlar...

Tarih: 15 Ocak 2013, 16:28 - İp: 92.***.**3.161
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

yalnız k5 güzel de 2500e de var hani ben olsam bu kadar paraları gzöden çıakrıyorsam 7d yi zorlardım yada temiz 2. el blurudum

Tarih: 15 Ocak 2013, 18:22 - İp: 78.***.**2.231
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

K5 mükemmel bir makine ama Pentax'ın Türkiye deki durumu malum. Ne distüribütörü ne servisi var. Esamesi okunmuyor. Pentax ta Türkiye pazarını gözden çıkarmış durumda. Ayrıca lens sıkıntısı da var. Hem ayrıca K5 suya ve soğuğa dayanıklı olabilir ama K5 sahiplerinin suya ve soğuğa dayanıklı olduğunu kim söyledi. Arkadaş K5 alabiliyorsa alsın nerde bulacaksa yurtdışından getirtmek dışında fakat hangi lens öneriyorsunuz K5 için?

Tarih: 15 Ocak 2013, 22:31 - İp: 88.***.**5.132
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax'ın Türkiye distribütörü Nar teknoloji Yatırım A.Ş. dir. Yeri İstanbul Üsküdar'dadır. Pentax com.tr den bu tür bilgiler öğrenilebilir. Pentax'ın Türkiye pazarını gözden çıkardığını ilk defa sizden duyuyorum. bilakis pazara yeni giriyorlar. Lense gelince İstanbul'da yetkili bayileri var. Bir tanesi için "TIKLA"
k5 sahiplerinin soğuğa dayanıklı olup olmaması konusunda haklısınız. Herkes aynı dirençte olamaz.

#ercan43' tarafından 16.01.2013 00:38:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2013, 00:37 - İp: 92.***.**3.161
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax'ı lens sıkıntısı olduğu gerekçesiyle tercih etmeyen amatör Canon ve Nikon'cuların (haddi hesabı olmayacak kadar parası olanlar hariç)aslında aile saadetleri için bir an önce Pentax'a geçmelerinde fayda var. Özellikle evli olanlar. Demek ki devamlı lens alıp satıyorlar ki, bunu Pentax'da yapamayacaklarını düşündükleri için tercih etmiyorlar. Sigara tiryakiliği gibi bir şey olsa gerek
Pentax'ın İstanbul'da yetkili servisi de var, özel servisi de var. Kaldı ki fotoğraf makinesi, otomobil gibi düzenli servis, bakım, yedek parça gerektiren bir cihaz değil. Ben 6 yıldan fazla süredir Pentax K100D kullanıyorum. Bu sürede sadece bir kez keyfe keder genel temizlik yaptırdım. Onun dışında servis ihtiyacı falan duymadım.

Tarih: 16 Ocak 2013, 16:17 - İp: 213.***.**5.242
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

bitpire size katılmakla birlikte ilave etmek istiyorum. DSLR.ler bilgisayar yada telefonlar kadar hassas cihazlar değiller. sıfırına birsürü paralar bayılmak yerine, kişiden yada mağazadan yüzyüze ikinci el temiz bi makine almanı tavsiye ederim. illede benimki kız olsun diyorsan sıfırının yurt dışı fiyatları buranın ikinci eliyle aynı. yurt dışınada sipariş verebilirsin ben öyle yaptım, şimdi prime lens bakıyorum onuda yurt dışından alacağım ikinci eline vereceğim parayla sıfırını alıyorum ama bütçen genişse ne uğraşıcan tabi...

#tasviran' tarafından 16.01.2013 17:10:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2013, 17:08 - İp: 85.***.**0.64
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ercan Bey merhaba,

"Örneğin şu günlerde doğu ve güneydoğuda açık havada Nikon veya Canon'u çalıştıramazsın. Donar."

Yukarıdaki yazınıza katılmıyorum. Yaklaşık 3 sene Ural bölgesinde ve 6 aya yakın da Sibirya bölgesindeyim. D5100 + 18-200mm kullanıyorum. -20/30 civarı soğukta dışarıda 3-4 saati bulan çekimler yaptım. -40 'ta dahi fotoğraf çektim. Geçenler de stres testi yaptım makinaya ve -35 'te 1,5-2saat kadar balkonda bıraktım video çekimi yaptırdım sürekli. Sonra da test fotoğrafı çektim. Ne bir tekleme ne objektifte buğulanma oldu.

-30 'larda 4 saat kadar dışarıda kalarak çektiğim fotoğraf 2013-01-07

-25 'lerde 3 saat kalarak çektiğim fotoğraf 2011-12-25

Bu çekimleri yaparken tek dikkat ettiğim ani ısı değişimi yapmamak. Mesela içeriye girmem gerekirse makinayı dışarıda bir arkadaşıma veriyorum. Eğer araçta gidiyorsam pencereyi açıp makinayı dışarıda bırakıyorum. Aksi takdirde sıcak ortama girdiğimde makina ve objektif su içinde kalıyor. İnanın defalarca su içinde kaldığı oldu ama hiçbir seferinde sıkıntı çıkarmadı buğulanma dışında.

Tabi soğuğun bir sıkıntısı da pil oluyor. Ama -30 'larda bile 490 kare flaşsız çekebildim. Ki halen daha pilim vardı.

D90 sahibi bir arkadşaım var onunla da yürümekte zorlanacak kadar esen rüzgarda -40 civarında fotoğraf çektik ve ne onda ne bende sıkıntı olmadı.

Rusya 'ya özel makina üretmiyorlarsa durum budur.

Selamlar

#sedat_onat' tarafından 17.01.2013 04:15:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2013, 04:13 - İp: 195.***.**0.241
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sedat kardeşim, Pentax'ın soğuğa dayanıklılık testini yapan kişiler aynı testin nikon ve canon yetkililerinin de kendi ürünleri üzerinde yapmalarını öneriyorlar. Ama şimdiye kadar ne Nikon'da ne de Canon'da böyle bir test yapılıp yayınlanmadı. Karar senin. TIKLA
Eğer var ise bizi bilgilendir. Öğrenelim.

#ercan43' tarafından 17.01.2013 10:08:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2013, 10:06 - İp: 92.***.**1.94
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Canon ve Nikon belli makinaları dışın da soğuğa dayanıklı makinalar zaten üretmiyor.Yaptığını da idda etmiyor.Kullanma kılavuzu açmaya teşrif ederseniz çalışma ısılarını görürsünüz.Çok saçma bir konu üzerinde duruyorsunuz.Fotoğraf kalitelerini falan tartışın ya da eş değer özellikleri tartışın derim...Kabahatim varsa affola.

Tarih: 17 Ocak 2013, 11:45 - İp: 212.***.**0.119