summerbree
summerbree (üye)
Muğla / Amatör

Fotoğrafcılığa Yeni Başlayanlar İçin Mak

Merhaba,ben amatör olarak fotoğrafcılığa başlamak istiyorum. 27 yaşındayım ve hayatımda ilk kez elime bir DSLR makine alıcam. Öyle ayar durumlarından vs. bihaberim. Yaşadığım yerde bunun kursu falan da yok. Birkaç kişiye sordum, her kafadan başka bir ses çıkıyor. Canon 450D-Nikon D40 -sony A200K önerilen makinelerden. Ne yapacaım ben? 3 aydır karar veremedim yardımcı olurmusunuz?

Tarih: 6 Mayıs 2010, 14:46 - İp: 88.***.**6.197
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yanlış anlaşılmasın bir kaç şey yazmak istiyorum...

Makine markasına falan takılma, birde sonrasında hüsrana uğramak ihtimali var çünkü.

Önce Fotoğrafla ilgili kendine bir dökümandasyon hazırla derim...

Bulabiliyorsan NG nin 4 Cd den oluşan bir çalışması var oldukça güzel.

Fotoğrafları incele ve başta biraz zor ama neler çekmek istediğini bir düşün...

Burada ve başka forumlarda çok ciddi yazılar var bunlara bir bak.

Bu işe ne kadar zaman ve para ayıracaksın bunu belirle kendine dürüst ol.

İmkanın varsa bir kursa git. Bazı kurslarda ücretsiz makine seçimi gibi kurslar oluyor. Belediyelerde de çok güzel kurslar oluyor

Bunlar ve benzerleri insana zor gibi geliyor geliyor ama bu iş emek, zaman ve para isteyen bir iş. Hayat boyu devam edecek ve öğrenilecek keyifli bir hobi.

Daha sonra makineler tek tek karar vermeye başlayacaksın..

Direkt marka ve model önererilerinden bana göre şimdilik uzak dur.

Eğer Özelden bir adres verirsen elimdeki bilgileri bir CD ye çekerek yollayabilirim. Belki bir faydası olur.

Maksat bir fotoğrafçı dostumuz daha aramıza katılsın

Saygılar...

Tarih: 6 Mayıs 2010, 15:38 - İp: 81.***.**9.145
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ak Sakallı Dede

Çok Bilen Bizler

Melih Özbekin buradaki roportajı

Roportaj

"Amatör fotoğrafçı olarak yurt dışı forumlardan tanıdığım "Daniella" http://www.pbase.com/zylen isimli fotoğrafçının özellikle kuş fotoğrafları müthiştir. Kullandığı ekipman ortalama bir ekipman ancak sonuçları üst düzey sonuçlardır. Ekipmanını beğenmeyen ve fotoğraflarındaki kalite düşüklüğünü ekipmanına bağlayan fotoğrafçılara bu fotoğrafçıyı örnek veririm hemen."

Bu yazıları oku lütfen... Araştırırsan oldukça bilgi verici başka yazılarda bulacaksın

#muratreis' tarafından 06.05.2010 15:52:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mayıs 2010, 15:43 - İp: 81.***.**9.145
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Örnek bir site

http://www.juzaphoto.com/eng/galleries/landscapes-ireland.htm

Canon 350D den Mark III e kadar çekilmiş birçok fotoğraf var. Fotoğrafların altında makine ve çekim değerleri yazıyor.

En son model bir makina en iyi fotoğrafı çekmez. Sadece iyi fotoğrafçının elinde işe yarar diye düşünüyorum.

Bu site gibi çok örnek bulabilirsin internette.

Bu arada perfesktif, farklı bakmayı öğrenmek, görmeyi öğrenmek, iyi fotoğraf yorumlarını okumakta fayda sağlar

Ne çok iş çıkardım bende yavvvvv....

Tarih: 6 Mayıs 2010, 15:48 - İp: 81.***.**9.145
summerbree
summerbree (üye)
Muğla / Amatör

teşekkür ederim. bana genellikle National Geografic dergisinin Fotograf Okulu Cdlerini önerdiler."öncelikle makine almak mı yoksa öncelikle bilgi toplamak mı?" konuusunda endişelerim vardı.uzun zaman sonra kendime zaman ayırmak için yeni kararlar peşindeyim.bu nedenle bu konudaki zaman kavramında sıkıntım olmayacaktır. Yeni bir heyecan olduğu için makineyi hemen elime almak ve sesini duymak için sabırsızlanıyorum sanırım.Elbette hiç bir şey bilmeden de "sokağa" çıkmak saçmalık olacaktı.mail adresimle size ulaşmaya çalışıcam.yardımcı olabilirseniz memnun kalırım.
teşekkürler

Tarih: 6 Mayıs 2010, 15:56 - İp: 88.***.**6.197
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Summerbree, her kafadan bir ses çıkması normal, burda da aynı şey olur , kimse tek makina önermeyecektir, sebebi ise, senin ne istediğini bilemiyor olman.

Yanlış anlama lütfen, bilmiyor değil, bil-e-miyor. Bu da çok doğal, çünkü ilk DSLR olacak.

Murat Reis gerekeni fazlasıyla söylemiş ama, özetle , neleri fotograflamaktan hoşlanıyorsun ve aldığın fotograflarda ilk neye bakarsın , ne önemlidir senin için..
Örn, canlı renkler, soft renkler, kumsuz görüntü, vs.vs.vs.

Ve bütçe... ne kadar ayırabiliyorsun ?

Bu sorulara yanıt verdiğinde , işin çok daha kolaylaşacak inan.
Belki de , sana uygun olan makina DSLR değil, DSLR-like ? bunu öğrenebilmek için, senin ne istediğin önemli....

kolay gelsin...

Tarih: 6 Mayıs 2010, 15:59 - İp: 95.***.**1.10
htandi
htandi (üye)
Ankara / Amatör

muratreis hocam ben de yeni başlayan biri olarak,çok rica etsem bana da elindeki bilgileri yollayabilir misin?
2 aydır ng cd si araştırıyorum (internetten indirme çalışmıyor) bulamıyorum.gönderecek birini de bulamadım.(konu açmama rağmen)
bu sitedeki ve farklı sitelerdeki yazıları zamanın oldukça bakıp, kopyalıyorum.

bana da yardımcı olursan sevinirim.
mail adresim : [email protected]
[email protected]

teşekkürler

Tarih: 6 Mayıs 2010, 17:16 - İp: 212.***.**4.58
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

NG cd'si öyle ha deyince, üstelik msn'den falan gönderilecek bir set değil ki bol GB 'lı olduğu için, ancak paylaşım sitelerine upload edilerek alınabilir.

onu bulamazsanız, döküman olarak fotografçılıkla ilgili bilgiler bulabilirsiniz. PDF formatında... onlar da oldukça yararlıdır.

Tarih: 6 Mayıs 2010, 17:27 - İp: 95.***.**1.10
summerbree
summerbree (üye)
Muğla / Amatör

Merhaba arkadaşlar,
Kararımı ikinci el bir DSLR makineden yana verdim. Bir tane Canon 400 D buldum.İkinci el.EF-S 18-55 IS f/3.5-5.6 lensi var.yanında 2GB Sandisk Extreme III Hafıza kartı ve Soligor marka UV filtre beraber verilecek.950 tl.sizce nasıl?

Tarih: 21 Mayıs 2010, 11:06 - İp: 95.***.**3.141
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

size özel mesaj attım

Tarih: 21 Mayıs 2010, 12:04 - İp: 78.***.**6.243
  • 1