sudamlasi79
sudamlasi79 (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf Makinesi Beklentilerim Veyardım

arkadaşlar, canon ve nikon dsl makinelere bakıyorum mağazalarda ya bukadar kötü görüntüler resimler çeken makineler nasıl bukadar fiyata olabilir inanamıyorum. çektiğim resimlerin çözünürlükleri iğrenç. bilen bilir. sony dsc-r1 markalı bir makinem vardı. onla çektiğim resimler gözünüzle nasıl görüyorsanız fotoğrafa aynı canlılığı gösteren çözünürlülüğü çok yüksek. renkleri harika çeken bir makinemdi, dedim bunu satım yeni bir makine alım dedim canon 650d makine aldım çektiğim resimlerdeki götüntüler iğrenç, resmin çözünürlülüğü iğrenç. gözle gördüğüm renkle makineye yansıyan renk farklı, sakın demeyin sen ayarlarını iyi yapamamışsındır. yaptım. hatta bir arkadaşın elinde nikon d7000 vardı onu alıp bir gün inceledim onunkide iğrenç görüntüler çıkartıyor. yani bu makinelere bu fiyatların verilmesini anlamıyorum makineyede ihtiyacım var ama alamıyorum çünkü bir fotoğraf makinesinin normal bir işlevi vardır oda resim çekmek, yani gözünüz ne görüyorsa onu fotoğrafa yansıtmak bu makineler bunu başaramıyor. çektiğim resimleri makine içinde zumluyorum çözünürlüklerine bakmak için kumlu görüntüler var.. kısaca söylemek istediğim. bana bir makine lazım çözünürlülüğü çok iyi, fotoğrafların renklerinin canlılığı bire bir uyan, balıkgözü lens takabileceğim fiyatı 2500 tl yi geçmeyen bu konuda bana YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

Tarih: 12 Eylül 2012, 22:15 - İp: 78.***.**5.178
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın @sudamlasi79 , Eğer Sony de çalışmıyorsanız şaka yapıyor olmalısınız. Sony elektronikte tv, müzik vs ... dünyada nasıl bir numaraysa fotogtafta son numara , yani Canonu Nikonu DSLR de ve compack da Sony ile mukayese edemezsiniz . Çözünürlülük belirli zaten ne yazıyorsa o dur ve muhtemelen yeni makineniz eskisinden çok daha yüksek çözünürlülüktedir.
Eğer Canonun 18 megapiksel çözünürlülüğü size yetmiyorsa yani dev vitrin afişleri çekecekseniz Nikon D800 alın 36 Mps çözünürlülükte ...

Tarih: 13 Eylül 2012, 01:05 - İp: 94.***.**7.204
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Yazınızdan anladığım kadarıyla kendi çektiklerinizin haricinde Canon 650d ve Nikon d7000 ile çekilmiş fotoğraf görmemişsiniz bugüne kadar.
Mesela bu sitenin galeri bölümünde veya flickr, pbase gibi sitelerde bol miktarda örnek var. Önce onlara da bir göz atın, sonra konuşalım.

Tarih: 13 Eylül 2012, 10:36 - İp: 213.***.**5.242
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sizin satın aldığınız makina resim çekiyor, sorun burda. Halbuki bir fotoğraf çeken makina alsaydınız sorun kalmazdı.

Tarih: 13 Eylül 2012, 14:10 - İp: 46.***.**3.230
sudamlasi79
sudamlasi79 (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar, bazıları resim dememi fotoğraf dememi bilmem ne yönden vurmaya çalışmışlar ha o ha bu, burda söylemek istediğim yani gerçekten kötü, sony daha iyi diye söylemiyorum ben daha iyisini aradığım için ve elimdeki makine ihtiyaçlarıma cevap vermez duruma geldiği için zaten yeni makine alıyorum. ve incelemelerimde nerde yanlış yaptığımı farkedemediğim için ve yanlış karar verip 2000-3000 tl boşuna kullanmaktan zevk alamayacağım makineye bu parayı vermeyin diye sizin görüşlerinize başvuruyorum. burda konu 10mp -20 mp olayı değil burda makinenin kaliteli resim(fotoğraf) çekmesini istediğim için ve böyle bir ihtiyaç söz konusu olduğu için sizlerden fikir istiyorum. makine default ayardayken, canlı, çözünürlülüğü iyi bir fotoğraf makinesi ihtiyacım var, yani fotoğrafı çektiğim zaman belirli bir noktaya kadar zumladığımda renkte ve çözünürlüklükte bozulmanın en az olduğu, ve fiyatının uygun olduğu bir ürüne ihtiyacım var

Tarih: 13 Eylül 2012, 23:40 - İp: 78.***.**5.178
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

21.5 -14.4 sensörü olan bir makineniz varmış şu anki aps-c ye çok yakın ve 2.8-4 diyaframlı imiş sizi FF keser bundan sonra diyorum fotoğraf çektiğiniz canon veya nikonlardaki objektifin hayalen 18-55 olduğunu düünürsem beklentinizi vermemesi normal illada sony diyorsanız SLT alın a99-a77

Tarih: 14 Eylül 2012, 09:56 - İp: 78.***.**6.146
birsahil
birsahil (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

size phase one öneririm yada haselblad

Tarih: 14 Eylül 2012, 10:55 - İp: 88.***.**6.1
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Ortada bir kalite sorunu olduğu kesin ama bahsettiğiniz makineler çok kalitelidir.

Tarih: 14 Eylül 2012, 11:32 - İp: 213.***.**5.242
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sorun makinalarda değil. Bitpire arkadaşın dediği gibi Nikon ve Canon dünya çapında ve her yönden kalitelerini ispatlamış markalardır.İyi fotograf çekebilmek için iyi bir makina ile birlikte iyi bir lens ve bilgi birikimi gerekir. Bilgi birikimi yok derken (siz alınmayın) bu yazdıklarım genel anlamda düşüncelerimdir. Sizi hedef almadım...

Tarih: 14 Eylül 2012, 14:35 - İp: 176.***.**1.139
deklansorist
deklansorist (üye)
Sivas / Doğa Fotoğrafçısı

arkadaşım,
en iyi en pahalı daktiloyu almak en iyi yazıyı senin yazacağın manasına gelmiyor işte. hiç fotograf bilgisine sahip değilseniz, ışık kullanımı hakkında bilginiz yoksa enstantane, diyafram, iso ilişkisini anlayamadıysanız Canon 1DX bile sizin istediğiniz fotografı çekemez. hep makinelerin iyi fotograf çekmediğini söylemişsiniz. peki siz iyi çekememiş olamazmısınız. sony dsc-r1'den memnunmuşsunuz daha neden makine arıyorsunuzki anlamadım

#deklansorist' tarafından 14.09.2012 15:44:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2012, 15:37 - İp: 78.***.**2.55
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Gir picture style'dan saturation (Doygunluk) arttır.

Bu kadar biçimsiz ve dümdüz, virgülsüz paragrafsız bir yazıyı okumak mümkün değil, yazıyı okumak için ayrı bir efor, sizi anlamak için ayrı bir efor gerekiyor.

Bak burada 450D ile harikalar yaratan bir ablamız var, bir incele.

https://www.facebook.com/pages/SdfPhotography/133527120061458

Tarih: 14 Eylül 2012, 17:09 - İp: 88.***.**2.121