canni
canni (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotoğraf Makinası Seçimi

Dubaiden slr fotoğraf makinası aldırıyorum. İlk defa slr model alıcam. Hangi modelleri tavsiye edersiniz? Sanırım bazı modellerin yanında mercek gelmiyormuş nasıl mercek aldırmalıyım? Şuan aklımda canon eos 450d ve 40d var. 450d modeli sanırım çıkmış yurtdışında 1100$ diye gördüm yabancı sitede fiyatını Nikon 300 çok pahalı şuan için o kadar para veremem. Fiyat/performans olarak hangisini tavsiye edersiniz ? Veya başka bir makina mı seçmeliyim. Zoom olayı da önemli. Mesela 450d de 8x zoom var diyor ama 40 d de zoom hakkında bir belirtme yok.

#canni' tarafından 16.03.2008 01:07:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mart 2008, 00:57 - İp: 88.***.**9.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasım,su sordugun sorunun altında onlarca konuda bu makinelerden hangisi iyidir diye soruldu,yuzlerce cevap verildi...biraz arastırsan nasıl olur???

Tarih: 16 Mart 2008, 01:07 - İp: 78.***.**4.222
canni
canni (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yardım etmiyorum de tamam da google dan bulmuşum siteyi ilk defa girmişim hayatımda. Daha ilk soruda azar işitiyoruz. Ne kadar yardımseversin.

Tarih: 16 Mart 2008, 01:30 - İp: 88.***.**9.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

birincisi azarlamıyorum tavsiye veriyorum,burada mimiklerin olmaması sanırım oyle bir algı yarattı sende..yine soyluyorum,o baslıkları incele sorunun cevabını fazlasıyla alırsın...
-------------------
Ne kadar yardımseversin.

avatarımın altında verdigim cevap sayısına bakarsan,ve o dedigim konulara girersen hepsinin altında bir cevabım oldugunu gorursun.yani evet yardım seviyorum,ama bir soruyu bin kere cevaplamak cokda sıcak gelmiyor insana...
-----------------------

450d de 8x optik olmasına imkan yok,dslr makinelerde optik zoom diye bir ifade gecmez,uzerıne taktıgınız lensin mm degerlerine gore degişir hersey.
once dslr hakkında bilgi edinip daha sonora alman hem yanlıs alısveriş yapmanı onler hemde makinenın hayalkırıklıgı yaratmasını onler.

misal 450d 18-55mm lens ile beraber gelir.
kompakt bir makine kullandıysan eger bilirsin,450d deki bu lensle sonuna kadar zoom yaptıgında, kompakt makinenin 2x zoomuna denk gelir. eger daha fazla yakınlastırmak istersen, baska lensler alman gerekir.
bu lenslerin fiyatıda 500-600 dolardan baslar.

sakın kucuk gormek olarak anlama ama,dslr-like bir model almanın cok daha dogru olacagını dusunuyorum.

Tarih: 16 Mart 2008, 01:42 - İp: 78.***.**4.222
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

canni ne alacağına zaten karar vermişsin 450d yada 40d 40d biraz kaba ama herkez kaba tercih ediyor ufak alınca sanki kötü çekecek gibi bi his oluşuyor sanırım
bence sen şu andan itibaren hangi lens si alacağına karar ver sürüsüne bereket lens seçeneği var mesela canon 18-55 IS canon 17-85 tamron 17-50 zoom istiyorsun örneğin 70-300 mm örneğin bi araştır bi dünya seçenek çıkacak makineyi aldığın gün almaya karar verirsen lens konusunu düşünmeden araştırmadan rast gele almış olursun

Tarih: 16 Mart 2008, 04:33 - İp: 85.***.**0.123
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bence 450D al.. 40D sana fala gelir her yönüyle ve fiyatıyla da..

450D aldıktan sonra, bir tane de 70-300 ilave lens al, uak çekimler için..

Tarih: 16 Mart 2008, 05:08 - İp: 88.***.**0.62
erhan.
erhan. (üye)
Samsun / Amatör

Fiyat problem değil diyorsan 40d daha iyidir, üst sınıf bir makinedir... D-SLR' yi süper zoomllu makinalarla karıştırdınız heralde süper zoom makineler' in lens çıkarılıp takılamaz makineye montajlıdır D-SLR ise (tek objektifli refleks)makinalar kompact makienlere göre çok daha hızlıdır anında çekim yapabilir, D-SLR lerde lensleri ihtiyacınıza göre alıp kullanırsınız.

Tarih: 16 Mart 2008, 09:38 - İp: 85.***.**4.133
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

450d istanbula geldimi?

Tarih: 16 Mart 2008, 09:50 - İp: 85.***.**1.156
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Ben bu konuda yapılan büyük bir hatayı belirtmek istiyorum.

Gerçektende bu sayfalarda "hangi makinayı ve lensi alayım" soruları çok soruldu.

Genelde şu cevabı verdik-verildi:

"Bu işte yeniysen giriş seviyesi bir DSLR al,fazla pahalı donanımlara çok para dökmene gerek yok"

Bu cevaplar üzerine vatandaş gitti ya Canon 350d veya Canon 400D veyahut Nikon D40 gibi ucuz DSLR aldı.

Sonra ne oldu?

Kısa sürede bu işte ilerleyen bu vatandaşımız almış olduğu makinanın aslında kendi ihtiyaçlarını karşılamadığını düşünmeye başladı.Birde sağdan soldan duyduğu lafları,forumlarda okuduğu yazıları da görünce
"Yok baba bu donanım beni kesmez işi geliştirmeliyim bir an önce" diyerek daha yepyeni makinasını ve lensini kelepir fiyatlara birilerine satıp üstüne birsürü para ekleyrek bir kaç gömlek üstün bir makina aldı.

Şimdi ne oldu?

İlk alınan makina heba oldu...Parası çöpe gitti!!!!

Üstüne üstlük birde yeni makina için verilen ekstra para var ki işin içinden çıkılmaz zaten...

Bu nedenledir ki...Soranlara şun demek lazım:

"Kardeşim ekonomik durumunu zorla alabileceğin en iyi donanımları al,al ki sonradan elindekini üç otuz paraya hurda fiyatına verme...Kullanabileceğin en iyi lensi al,al ki benim body canavar ama lens dandik napayım deme."

Ha birde şunu ilave etmek lazım:

Elindeki makinanın bir üst versiyonu çıkınca değiştirme,acele etme...Ne zaman ki makinanın %100 bütün özellikleri ve becerileri seni tatmin etmez cevap vermez olur işte o gün git bir üst değil en az iki üst versiyonu al.Tabi cüzdanın epeyce şişkinse...Yok cüzdan cılızsa otur evinde maç izle,kafayı bulandırma"

Durum budur....

Tarih: 20 Mart 2008, 16:53 - İp: 85.***.**8.163
rct1974
rct1974 (üye)
Konya / Amatör

zoom olayı sorun değil. tele mercekle 1,5 kat arttırabilirsin 8x 12x e çıkar açıda artar. zaten foto çektikçe mecburen onuda alırsın

Tarih: 21 Mart 2008, 14:31 - İp: 88.***.**2.84
  • 1