uygur716
uygur716 (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf Kalitesi Farkı

Öncelikle merhaba.
Canon 1000D alıp üzerine 50mm f1.8 ve 55-250 takviye etmek istiyorum. Acaba aynı lenslerle canon 450D, 40D, 30D, Sony A200 makinelerinin arasında gözle görülecek derecede bir fark olurmu? Özelliklerine baktım tek fark ergonomi gibi gözüküyor A200 hariç. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 27 Temmuz 2011, 02:38 - İp: 78.***.**7.237
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon'un 50mm F1.8'i IS değildir, dolayısıyla Sony A200 üzerindeki Minolta 50mm F1.7 arasında ençok 1/15, 1/30 ve 1/60 perde hızlarında hissedilmek üzere stabilizasyon farkı olacaktır.

Sony ile Canon arasında auto WB farkı olacaktır, sanırım Canon birazcık daha iyi.

Bir Minoltacı olarak Canon'un daha hızlı AF yaptığını bilirdim. Geçenlerde Sony A290 üzerinde benim Minolta 70-210 F4 (birakutusu) kullandım, Sony AF'yi süren motorun torkunu arttırmış, 25 küsür yaşındaki lens zıpkın gibi AF yapmaya başladı. Sonuç olarak AF hızı olarak artık markalar arası bir fark kalmamış. (Aynı seviyedeki lensler için konuşuyorum)

Sony/Minolta camı mavi rengi güzel verir. (bu tamamen benim sübjektif gözlemim)

Ergomiyi zaten siz incelemişsiniz. Sony, Minolta'dan bayrağı devraldıktan sonra özellikle giriş seviyesi modellerde ergonomi olarak geriye gitti maalesef. Ergonomide kriter basittir : Gözünüzü vizörden ayırmadan bütün önemli ayarları ( WB, ISO, pozlama, flaş açıp kapatma ) hissederek yapabilmeniz gerekir. Sony'de WB, flaş ve ISO menuye gömülmüştür, yani beş para etmez anlayacağınız.

Canon'un üst modelleri 40D , 30D ergonomi, dayanıklılık ve serilik açısından daha iyidir.

Piyasaya çıkış yıllarına göre sensör teknolojisi ve görüntü işleme algoritmalarında değişiklik olamkla berabe, aynı yılın modelleri arasında görüntü kalitesi olarak gözle görülür bir fark yoktur, gidip en ucuzunu alabilrsiniz.

#antika' tarafından 27.07.2011 13:54:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Temmuz 2011, 13:51 - İp: 78.***.**8.242
uygur716
uygur716 (üye)
İstanbul / Amatör

tesekkur ederim hocam. 20D ve 30D biraz eski oldugundan, giris seviyesi bile olsa 1000D yi almak istiyorum. gozle gorulecek derecede pek bir fotograf kalite farki olmayacagini soyluyorsunuz. ergonomi benim icin pek onemli degil cunki sokakta moda fotografciligi icin kullanacagim. iyi gunler

Tarih: 27 Temmuz 2011, 17:03 - İp: 85.***.**4.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kullanım amacınız gözönüne alınınca, ben sizin yerinizde olsam görüntü kalitesindeki mikroskopik farklardan ziyade Flaş ve WB olayına kilitlenirdim.

Her akşam gündüz çektiğiniz yüzlerce pozu akşamları bilgisayarda saatlerce tasnif edecek kadar bol vaktiniz ve sabrınız varsa RAW çekim yaparak WB sorununu halledebilirsiniz. Aksi takdirde WB'yi Kelvin cinsinden ayarlayabileceğiniz modelleri tercih etmelisiniz.

Flaş daha önemli bir parametre. Wireless Flaş kullanmak suretiyle bütün sokakları stüdyoya dönüştürebilirsiniz. Bu arada güneş altında flaşlı çekim yapıyorsanız "flaş sync" hızı önemlidir. Perde ile senkronize olup flaş sync hızının üzerine çıkacak flaşa ihtiyacınız olacak.

Canon/Nikon'un alt modelleri wireless flaşı sürmüyor diye biliyorum, Sony/Minolta'nın bütün modelleri wireless flaş sürer.

Markadan bağımsız olarak 700-800 TL'lik flaş yatırımına ihtiyacınız olacak.

Flaşa yatırım yaparsanız WB derdini de kendiliğinden halledersiniz.

Tarih: 28 Temmuz 2011, 15:01 - İp: 78.***.**8.242
uygur716
uygur716 (üye)
İstanbul / Amatör

Çok profesyonele kaçmayı düşünmüyorum ben. Ergonomininde önemli olmadigini dusunursek benim açimdan, 50mm f1.8 ve 55-250mm lenslerle fotograf kalitesi açısından 1000D, 450D 20D 30D gibi makinelere karşın tercih edilebilirmi?

Tarih: 29 Temmuz 2011, 03:11 - İp: 85.***.**4.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Neden ergominin sizin için önemsiz olduğunu bir daha belirttiniz, ben ergonomiden bahsetmemiştimki zaten.

Gövde ve lensi boşuna sorguluyorsunuz, orada gideceğiniz fazla mesafe yok, zaten sınıra dayanmışsınız, bundan sonra o istikamette gideceğiniz her önemsiz küçücük adım için bir servet harcamanız gerekir.

50mm'nin boyuna ve fiyatına aldanmayın, neredeyse bütün markaların 50mm'si en iyi en keskin lensleridir. Yalnız DSLR üzerinde açının biraz dar kalacağını söylemek gerekiyor, konudan bayağıbir uzağa gitmeniz gerebilir.

55-200'den biraz daha iyi lens almaya kalksanız bir servet ödersiniz. Bence değmez, 55-200 sizin için yeterlidir.

Tarih: 29 Temmuz 2011, 10:42 - İp: 78.***.**8.242
uygur716
uygur716 (üye)
İstanbul / Amatör

anladim. peki 55-200 le bunlara yakin derecede bokeh elde edebilirmiyim?
örneğin;

#uygur716' tarafından 29.07.2011 16:18:51 tarihinde düzenlendi.

#uygur716' tarafından 29.07.2011 16:19:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2011, 16:18 - İp: 85.***.**4.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sağ alttaki resimde bizzat konunun kendisi "refleks lens bokeh" şekli sergiliyor

Üstteki resimde bokeh daha iyi gibi gözüküyor, alttakinde ise bokeh daha keskin. Bunlar aynı lensle çekilmiş dahi olabilir, bokeh diaframın açıklığına göre değişim gösteren birşeydir. Yalnız daha önceden belirttiğim gibi bokehe gelene kadar daha önemli hususlar, dört karenin tamamında kontrast ve renkler vahim durumda, hiç natürel değil. Mesela alttaki karede güneşi karşıdan aldığı için kontras yerlebir olmuş, resim her haliyle "flaşı çak" diye bağırıyor.

Şimdi diyebilirsinizki "ben natürel istemiyorum, ben bir ressam gibi kendi paletimin renklerinden bir dünya yaratacağım" . Kazın ayağı öyle değil maalesef, üzerinde oynamak için en iyi başlangıç noktası natürel olandır, çünkü en çok bilgi ve detay taşıyan doğal olandır, bunu eğip büküp kendi dünyanızı yaratırsınız. Olmayan detaydan ne kadar uğraşırsanız uğraşın birşey çıkaramazsınız.

Unutmayın, bokeh ile AF ters orantılı şeylerdir, bokeh iyileştikçe AF zayıflar. İşte size kuşçuların sitesinden 2 tane güzel kare :

site :
href="http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl15@d&idx=39738" target="_blank" http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl15@d&idx=39738rel="nofollow">http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl15@d&idx=39738>

site :
href="http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl15@d&idx=54983" target="_blank" http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl15@d&idx=54983rel="nofollow">http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl15@d&idx=54983>

Birinci kare estetik açıdan daha güzel. O papağanı o şekilde yakalayan arkadaşı azminden ve sabrından dolayı tebrik etmek lazım. Önemsiz olan bokeh hususuna dönersek 2.karedeki bokeh rüya gibi.

Sırf bokeh için üretilmiş bir canavar da var :

http://www.dyxum.com/columns/articles/lenses/SAL-135F28/Sony-AF-135-STF-SAL-135F28_review.asp

Örnek :

Bu süper bokeh için ödenen bedel AFnin olmaması.

Tarih: 30 Temmuz 2011, 00:20 - İp: 88.***.**1.129
uygur716
uygur716 (üye)
İstanbul / Amatör

gerçekten zamaninizi ayirdiğiniz icin tesekkür ederim. mf ta bokeh daha iyi olur diyorsunuz yani. aslinda 85mm f1.8 düşünüyordumda fiyati nedeniyle soğuğum biraz. kesin olarak nasil fotograflar elde edeceğimi anladiniz sanirim, hangi lensle başlamami tavsiye edersiniz.

Tarih: 30 Temmuz 2011, 00:50 - İp: 85.***.**4.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Manuel Fokus'ta Bokeh daha iyi olmaz, birsürü sefil bokehli manuel lens var.

Ben Bokeh şekli güzelleştikçe AF yapmak zorlaşır diyorum.

Bokehi etkileyen 2 faktör var :

1. Diaframın kalitesi. Diaframın ne kadar çok yaprağı varsa ve yaprakların şekli ne kadar bombeliyse o kadar iyi olur.

2. Esas önemli parametre ise lensin merkezinden ve kenarlarından giren ışığın dağılımıdır. Merceğin ortası çok ışık geçiriyorsa, kenarlara doğru karırıyorsa bu iyi bir bokeh şeklidir. Maalesef SLRlarda kullanılan AF sistemleri merceğin kenarlarından gelen ışığı kullanırlar. Bokeh şekli ideal olan bir lensin kenarlarından az ışık gireceği için AF'in çalışması zorlaşır. AFnin iyi çalışması için nötr bokeh tercih edilir, yani ortadan ve kenarladan eşit ışık alması. Refleks lens lensler ortadan ışık almazlar, sadece kenarlardan alırlar, dolayısıyla bokeh şekli "halka"dır.

Teorik olarak herhangibir lensin önüne ortası şeffaf, kenara doğru kademeli olarak kararmış filtre takarsanız mükemmel bokehe ulaşırsınız, tabii AFnizin yavaş ve tutarsız çalıştığına şahit olacaksınız.

Sorunuza gelince :

Geniş diaframlı lens kullanın. Ucuz zoomlu lenslerin diaframı dardır, dolayısıyla prime lens tercih edin.

sonuç olarak elinizdeki 50mm başlangıç için ideal.

Tarih: 30 Temmuz 2011, 03:49 - İp: 88.***.**1.129
  • 1