portre1234
portre1234 (üye)
Çanakkale / Meraklı

Foto Muhabirliği Yapan Arkadaşlar...

Bu işi yapmış yada yapmakda olan arkadaşlar varsa 450D ve uygun bi lens seçimi ne kadar yardımcı olur ilk etapta bana ? teşekkürler şimdiden..

Tarih: 4 Ekim 2010, 02:27 - İp: 78.***.**1.196
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

foto muhabirliği yapmadım ama bazı mantık olaylarını yazmak siterim.

foto muhabirleri denilince genelde dış çekim yapan insanlar geliyor aklıma. (%90 dış çekim desek abartmamış oluruz)
olayları fotoğraflamak gerek. bazı olaylara yaklaşmak zor olur uzaktan zom yapabilecek, aynı zamanda ANı kaçırmamak için hızlı bir makina + lens ikilisine ihtiyacınız olacak.
bunlar her ne kadar en kötü senaryolar olsada düşünmek lazım.

eğer bir ilçede çalışıyorsanız 450d ve tele objektif (lense siz karar verin) işinizi görür. ama büyük şehirlerde olayları çekeceğim derseniz dış çekim için toza kire çamura ve bir miktar yağmur/kar suyuna dirençli hatta düşme ve çarpmalara dayanıklı makina almanızı öneririm.

genelde kuş çekenler 40d 7d alıyorlar. bu arkadaşlar doğa koşullarının sert oluşunu biliyorlar ve dayanıklı makinalar alıyorlar. büyük şehirlerde aksiyonlara girecek fotomuhabirleri için 40d veya 7d çok ideal gibi görünüyor.

yok ben aksiyona girmeyeceğim standart çekim yapacağım derseniz yada magazinel çekeceğim derseniz 450dye aklınız yattıysa alınabilir. ilk etapta işinizi görebilir.

burada bir nokta daha var. alacağınız lensler genelde tele lensler olacaksa canon tarafına yatırım yapmanızı öneririm.

Tarih: 4 Ekim 2010, 03:23 - İp: 88.***.**1.140
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

çevremde örnek verebileceğim 3 arkadaşım var 2 tanesi 40d kullanıyordu fakat biri uzun süre kullandıktan sonra 7d aldı diğeri ise 5d mark2 kullanıyor.fakat en büyük ortak noktaları ise üçüde 70-200 kullanıyor.ikisi f2.8 ıs diğeride f4 ıs kullanıcısı.ve ellerinden düşürmüyorlar desem yeridir.şimdiden hayırlı olsun...

Tarih: 4 Ekim 2010, 13:51 - İp: 78.***.**3.191
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

genellikle seri cekim hızı yuksek ve suya toza dayanıklı govdeli makineler kullanılır.

lenslerin hızlı olması fotograf kacırmama acısından faydalı olur. 70-200 cok iyi bir lens ancak cogu durumda dar kalacaktır.
iç mekandada kullanıslı olacagını dusunmuyorum. misal basbakan gelmiş bir devlet baskanıyla toplantı salonunun onunde poz veriyor.70-200 le ancak absbakanın kafasını alırsınız kadraja. (kafa buyuk oldugundan degil acı dar oldugundan)
sizin gibi fotografcılar olacagınıda dusunursek iyi bir tercih degil.
dıs mekan cekimleri için iyi olabilir mesela stadyumda vs uzaktan goruntu almak için.

iyi ve hızlı bir flaş almanız gerek dahili flaşla olmaz.

yuksek megapikselli bir model crop yaparken işinizi kolaylastırır.
daha geniş bir acıyla cekim yapıp hiçbirşeyi kacırmama gibi bir sansınız olur.

reminin dedigi gibi cok koplike bir işiniz yoksa 450d yeterli olabilir. ozaman ustundeki lenste cok onemli degil acıkcası, 18-55 ve 55-250 bile işinizi gorebilir.

Tarih: 4 Ekim 2010, 15:14 - İp: 217.***.**7.23
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

18-200 f2,8 EF diye bir lens olsaydı tam size göre olurdu.

Tarih: 4 Ekim 2010, 15:19 - İp: 85.***.**7.181
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

benim cevabım yanlış anlaşılmasın sakın.arkadaşların sadece 70-200 leri yok tabiki çantada başka lensleride var fakat gerekmedikçe 70-200leri ellerinden düşürmüyorlar sadece onu söylemek istemiştim örnek olarak gösterdim.yoksa sizde gidin 70-200 alın diye birşey değil...

Tarih: 4 Ekim 2010, 22:50 - İp: 78.***.**3.191
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yok oyle anlamadım zaten samet.
sadece bazı kullanıcılar mm degerlerinden ve verecegi goruntu alanından habersiz oluyor.
oyle bir durumun onune gecmek istedim.

Tarih: 4 Ekim 2010, 22:57 - İp: 217.***.**7.23
  • 1