asafkuzey
asafkuzey (üye)
İstanbul / Meraklı

Foruma Bir Konu da Ben Patlatayım

Merhabalar,

Öncelikle fotoğrafçılık hususunda nasıl engin bir bilgi birikimine sahip olduğumu anlatmak bakımdan şunu belirtmek istiyorum ki; Cüneyt Bey’in bu linkte anlattığı insan ufak detayları saymazsak ben oluyorum. Aranızda bu yazıyı okumayan olduğunu zannetmiyorum ama hala varsa okusun ki benim nasıl bir fotoğraf deryası, nasıl ansiklopedi gibi biri olduğumu anlasın. Okuduktan sonra bu yazıma ikinci paragraftan itibaren devam edebilirsiniz.

Bu paragrafa geçtiğinize göre artık karşınızda nasıl bir fotoğraf ordinaryüsü olduğunu idrak ettiniz demektir. Konuyu fazla dallandırıp budaklandırmadan devam edeyim; bir arkadaşım yakında Amerika’dan geliyor ve O’na Canon 550D getirtiyorum. Üzerinde 18 55mm kit lensi olan Rebel T2i’yi boynuna taktığı gibi Mayıs’ta burada. Sormak istediğim şey ise şu; acaba insan portreleri ve sokaklarda doğal insan fotoğrafları çekmek için hangi lensi almalıyım? Ben Cüneyt Bey’in anlattığı gibi her telden fotoğraf çekmeyi sevmiyorum.(ilk paragrafta bahsettiğiniz ufak detay bu mudur derseniz evet budur) Kuşlar, çiçekler, börtü böcekler beni pek cezbetmiyor. Ben ille de insan çekmeliyim ve ille de doğal halleriyle çekmeliyim.

Canon EF 85mm f/1.8 USM güzel bir lens diyorlar ama IS özelliği olmaması düşündürüyor beni. Tripodla çekim yapmayı düşünmediğim için IS mutlaka olmalı diye düşünüyorum. (makineyi boynuma taktığım gibi Eminönü’nden Sultanahmet’e yaya olarak yaya yaya gideceğim için tripodla falan uğraşmak istemiyorum). Sizce IS olmaması çok sorun olur mu ve başka hangi lensleri tavsiye edersiniz? Bu arada babamın adı Bill Gates değil o nedenle fiyat/performans ne kadar iyi olursa o kadar mesut bahtiyar olurum.

Yardımcı olan tüm arkadaşlara en içten teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilir büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim.

edit: başlık

#asafkuzey' tarafından 17.03.2010 16:22:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2010, 16:20 - İp: 79.***.**5.84
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Portre çekmek için 85mm fokal uzunluğunun çok iyi olduğuna katılıyorum ama konu sokak fotoğrafçılığı ise ve insanları rahatsız etmeden, tepkilerini çekmeden, doğal halleriyle çekebilmek için, tecrübeme dayanarak 200mm ya da daha uzun fokal uzunluğa sahip lens tavsiye ederim. Benim kişisel tavsiyem ucuz bir 70-300 Sigma ya da Tamron bir lens edinmeniz yönünde olur.

Sigma 70-300mm F4-5.6 APO Macro DG
ya da
Tamron AF 70-300mm f4-5.6 Di LD Macro

Her ikisi de uygun fiyatlı, her ikisininde performansı, sokak fotoğrafçılığı için yeterli olacaktır. Makine Canon olduğuna göre Canon muadili de vardır muhakkak ama fiyatını bilmem. Bir de bu ikisinden Tamron un mor saçaklanma sorunu olabiliyor ama optik olarak daha keskin olduğu da çok kişi tarafından söyleniyor.

Tarih: 17 Mart 2010, 17:35 - İp: 85.***.**5.229
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

t_yaman'a katılmakla birlikte ben farklı bir öneri yapayım. IS önemli doğru. Sokakta hem de tele ile her zaman yaz günü olmayacağını da düşünürsek ve çok da para ayıramayacaksak bence 55-250 IS de düşünülebilir. Oldukça başarılı bulunan bir kit lens bu da.

http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1113/cat/all

http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=13088

Tarih: 17 Mart 2010, 17:43 - İp: 193.***.**7.122
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

sokak ve insan çalışacaksanız.
ve insan -mekan ilişkisi fotografta ön planda olacak ise
daha geniş açılı lensler gerekli.

24 mm ile 50 mm arası ideladir.

açık diyaframlı lens ile çalışırsanız daha etkin sonuçlar alırsınız..
sigma 28 mm 1,8
sigma 30 mm 1,4
canon 35 mm 1,4
canon 50 mm 1,4
bence daha uygun çözümlerdir..

Tarih: 17 Mart 2010, 17:50 - İp: 85.***.**9.43
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kadir amma yapmışqsın ha. Nolcek onlar. Allah ALlah.
Tyamanda maaşallah ne kadar kötü lens varsa yazmış.
En iyisi kanon için 55250 ıs. Süper bir tele. Her işe yarar. Sakın sabit odaklı alma. Zİra sokakta portre için 250 hatta daha büyük teleleleri ihtiyaç olacak.

Tarih: 17 Mart 2010, 21:34 - İp: 88.***.**1.152
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

şimdi bu bahsettiginiz lens sabit odaklı lens oldugu için vede küçük mm aralıgında oldugu için tripod a gerek yok ve IS özelligide eklenmesine gerek duyulmuyor bu lens i almanızı tavsiye ederim

Tarih: 17 Mart 2010, 22:07 - İp: 81.***.**1.76
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

lens tavsiyesi de ef 70-200 mm f2.8 L USM IS olan lens i tavsiye ederim

Tarih: 17 Mart 2010, 22:09 - İp: 81.***.**1.76
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

pazarbey niye öyle diyorsun?
portre lensi denince neden hep sokakta tele ile gizlice çekilmiş fotograflar akla geliyor..neyi anlatmak istiyoruz fotografta bu şekilde.
insan-mekan ilişkisi için söylediğim lensler daha uygundur..

Tarih: 17 Mart 2010, 22:33 - İp: 85.***.**7.137
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kadir nerlerdesin sen bi hesap ver önce. Allah ALlah. Epey zamandr yoksun.
Valla lens dediğin sabit olmamalı bence. 10-20-30 hatta 40x zumlu olmalı. Çaktınmı bi sokak ötedeki dedenin portresini çekebilmelisin.
En azından pavırşat beyin dediği gibi 70-200 f 2.8 gibi bişey alınmalı.

Tarih: 17 Mart 2010, 23:43 - İp: 88.***.**1.152
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

buralardayım
forum çok hareketli değil eskisi gibi.
netfoto izmir topiği var oraya arasıra foto ekliyorum.

sony e devam mı halen

Tarih: 17 Mart 2010, 23:47 - İp: 85.***.**7.137
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Tyamanda maaşallah ne kadar kötü lens varsa yazmış.

Yok ya o kadar da kötü değiller, hatta fiyatlarına göre bence süper lensler.

Ama Glorfindel ve Pazarbey in dediklerine de katılıyorum elbette 55-250 IS daha iyi bir seçim olur

Bence de kesinlikle sabit odaklı ve geniş açı lensleri tercih etmeyin. Sabit odaklı geniş açı lenslerle sokakta insanları doğal halleriyle çekemezsiniz, eğer modele poz verdirip çekimler yapacaksanız 80mm altındaki lensler kullanılabilir ancak bahsettiğinz tipte fotoğrafçılık için 55-250, 70-300, 70-200 tipi lensler en uygun seçim olur. Zira, sokakta insanları doğal halleriyle çekebilmek için fazla vaktiniz olmayacağından, lens takıp çıkarmakla vakit kaybedemezsiniz, kesinlikle zoom lens alın.

Tarih: 18 Mart 2010, 08:14 - İp: 78.***.**5.2