zislamoglu
zislamoglu (üye)
İstanbul / Meraklı

Filtresiz Foto

Yıllardır bir DSLR almayı düşünüyorum ama sayenizde (özür dileyerek genelliyorum) almayı başaramadım daha doğrusu karar verene kadar yeni bir makine çıktı. Makineye karar verdim para bitti. Her neyse ben Nikon ve Canon arasında iki nedene kararsız kaldım birincisi Canon makinelerdeki flulaşma (Noise leri blur efektiyle yok etme çabası) kapatılabiliyor mu veya raw modda bu işlem iptal edilebiliyor mu veya şunu anlatmak istiyorum çektiğim fotoya hiçbir filtre uygulanmadan ham halde çekim yapabiliyor muyum. İkincisi nedenini bilemediğim bir şekilde koyu yeşil ve siyah tonlarına bayılıyorum bu renk aralığındaki her şey beni deli gibi çekiyor bazı filmleri sırf bu yüzden severim bazı sahneleri nedeniyle. (Kurtların kardeşliği girişteki yağmur sahnesi, Matrix serisi gibi) Fotograf çekmek istediğim konular genelde makro fotoğrafları çünkü detaylara bayılıyorum Allah'ın sanatına tutkunum bu detayları en derinlemesine yakalayabileceğim renkleri bütün tayflarıyla görebileceğim ve bunlara müdahale etmeden bir makine bulma şansım var mı veya hiç boşuna hayal kurmayayım mı. Herkese çok teşekkürler.

Tarih: 29 Kasım 2009, 10:00 - İp: 85.***.**7.176
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sizin kelimelerinizle: hiç boşuna hayal kurmayın

Tarih: 29 Kasım 2009, 15:02 - İp: 78.***.**4.65
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

bu nasıl bir kararsızlıktır? Alın bitane gitsin..

Tarih: 29 Kasım 2009, 15:46 - İp: 78.***.**2.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

İlginç değil mi, bugün piyasada satılan bütün fotograf makinaları en az 10MP, gelgelelim bunlarla çektiğimiz fotografları gözden geçirdiğimiz monitörler 1.5MP hatta en delikanlısı 2MP, o da fullscreen modunda. Ama bize yetiyor.

Bu durumda mutlaka 10MPlik makinaya ihtiyacımız olduğuna bizi kim inandırdı ?

Sn.Zİslamoglu,

Allahın verdiği ömrü Şintoist Japon kullarının mükemmel fotograf makinasını üretmesini beklemekle tüketmeyin.

Bahsini ettiğiniz flulaşmayı görmek için resimlere %100 büyüterek bakmanız gerekir veya 90x60cm boyutunda bastırıp 35cm'den mercekle incelemeniz. Aslını ararsanız böyle sıradışı hareketler yapmayacaksanız, piyasada sizi tatmin edemeyecek bir tane bile DSLR yok. Hayat kısa, bir tane makina edinin, yola koyulun.

Not: Bu arada bahsi geçen flulaşma etkisi yüzünden Canon'da seppuku yapan mühendislerden haberi olan var mı ?

Tarih: 29 Kasım 2009, 23:13 - İp: 88.***.**1.42
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

RAW en ham halidir zaten... onun daha hamı, nesnenin kendisi
bol bol noise bile görürsünüz

makro çekmek istiyorsanız ve tüm renk tayflarını görmek istiyorsanız, gövdeyle birlikte, asgari 1500 TL lik bir makro lens alırsanız, bence istediğinizi elde edebilirsiniz. sanırım ?

Tarih: 3 Aralık 2009, 00:33 - İp: 88.***.**4.220
  • 1