merlotti
merlotti (üye)
İstanbul / Amatör

Ff Tercihi

KATALOK ÇEKİMİ İÇİN CANON 5D MARK3 MÜ? SİZCE YOKSA NİKON D800E Mİ? ALMALIYIM BİLGİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Tarih: 4 Aralık 2013, 23:15 - İp: 94.***.**5.47
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

aslında ikisine de gerek yok. bu tür makineler çok büyük boyutta çıktı alınacaksa gerekir.. katalog internet sayfası gibi yerlerde resimler küçük boyutta kullanılıyor. ister istemez kalite kaybına uğruyor. çekim anında doğru ışıklandırma ve doğru lens olduktan sonra giriş seviyesi makine bile yeter. ayrıca ff de bir de lens maliyeti durumu karşınıza çıkacak. bu makineleri soruyorsanız maddi sorun yok diyebiliriz ama türlü işler için 2-3 lens olması daha iyidir..

tabii katalog derken model kıyafet vs kastediliyorsa ff daha iyi bir tecih olur. benim bahsettiğim küçük eşyalar vs çekimiydi.

#kesim00' tarafından 07.12.2013 14:05:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Aralık 2013, 17:07 - İp: 151.***.**2.69
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Kesim00'e katılıyorum. Ve başka açılardan baktığımda da en baştaki "ikisine de gerek yok" sözüne geri dönücem..

Matbaa sektöründesiniz, bahsettiğini makinelerin iki nesil öncesi örnekleri dahi, zamanında onbinlerce dolar verilmiş drum scannerları ıskartaya çıkardı. Halen O gibi scanner varsa, arşivleri dijitalleştirmekten başka işe yaradığını sanmıyorum..

Eleştiri olarak algılayabilirsinin belki, portfolyonuza göz attım. Canon 7d kullanıyorsunuz. Onu daha etkin kullanma yolu seçilmeli (bence).. Yatırımı, katalog çekiminde kullanacağınız aydınlatma ekipmanı ve fullframe uyumlu lenslere yapabilirsiniz (tekrar parantez açıp bence diye politik ifade kullanıyorum )

Bu siteden tanıdığım Yener bey 1 sene olmadı D800 almıştı. faydalanıyor mu.. Evet çok...

Ancak başka fullframe sahiplerinin aynı derecede etkin bir fark oluşturamadığını gördüm...

Tarih: 7 Aralık 2013, 22:00 - İp: 94.***.**2.254
  • 1