erhan.
erhan. (üye)
Samsun / Amatör

Ff Gövde Geçiş

Merhaba, a700 almayı düşünüyordum aklıma ff gödeler geldi acaba giriş seviyesi bir d-slr makina alıp (sony a100...) FF gövdeleri mi beklemeli? Siz ne dersiniz?

#erhan.' tarafından 03.03.2008 20:12:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mart 2008, 20:07 - İp: 88.***.**9.235
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

FF gövde beklemek derken?
Paranız varsa FF alın tabi,bide kullanım amacınıza göre de bir hesap yapın!

Tarih: 4 Mart 2008, 20:12 - İp: 85.***.**0.118
erhan.
erhan. (üye)
Samsun / Amatör

ff lerin yaygınlaşmasını ve fiyatlarının düşmesini kasıt etmiştim. Başlık biraz eksik oldu galiba

Tarih: 4 Mart 2008, 20:36 - İp: 78.***.**2.49
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir iki sene sonra ff almak daha mantıklı sanırım.amator kullanıcı olarak full frame bir govdeye onca para vermenın gerekliligi tartısılır tabi.

Tarih: 4 Mart 2008, 21:29 - İp: 88.***.**6.182
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Gelecek FF tir arkadaşlar.Hocam size kalmış bir şey tabi ama giriş seviyesi bir makina almanın çok da zararını göremiyorum.Siz yeter ki DT lensleri biriktirmeyin elinizde.Sonynin prime lenslerini bulmaya çalışın.İleride FF ler yaygınlaşınca çok işe yarayacak,ultra geniş açı lens olarak kullanılacak bazı lensler.Ama tabii bu süreç çok yakın değil,en az 2 senesi var bence.

Çin,japon sitelerini takip eden buffalo gibi teknoloji avcılarına sormak lazım

Tarih: 5 Mart 2008, 01:19 - İp: 144.***.**0.155
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

FF için şu an en cazip marka canon. 5D oldukça makul seviyelerde.
Bir şey söylemek zor tabi,firmaların ne yapacağına bağlı. Belki 2*3 sene daha FF yi çok pahalı satmaya devam edecekler, belki de ani bir düşüş olacak fiyatlarda. Mesela donanımı zayıf FF kameralar bekliyorum ben.

Ama şu an 5d haricinde FF kameralara erişmek pek kolay değil . d3 6000 dolar işte.

Tarih: 5 Mart 2008, 01:29 - İp: 85.***.**4.195
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

5D dışında FF ler çok pahalı sözüne katılıyorum.
Yarı profesyonel uygulamalar içinde 5D nin yapamayacağı
çekim yok bence.
FF almaya niyetli arkadaşların lens yatırımına çok dikkat etmesi lazım. Doğrul lensleri aldıktan sonra ileride sadece gövde değişikliği ile FF e geçiş mümkün. Birde FF makinaların avantajını yaşayabilmek için illa kaliteli ve dolayısıyla pahalı lensler gerekli.
Gelecek kesinlikle FF. Hatta bir yerde Canon 5D yi 2 3 sene önce piyasaya sürseydi crop faktörlü makinaların şansı olmazdı diye okudum diye hatırlıyorum.

Tarih: 5 Mart 2008, 08:35 - İp: 88.***.**9.130
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

amatörler için FF fazla değil arkadaşlar

FF makinaları çok ileri makinalar gibi gösteren sevgili üretici firmalar sayesinde FF "aman abi bizi aşar" tarzı bir konuma geldi

halbuki 5 sene evvel aldığınız pocket bir analog fotograf makinasına taktığınız negatif film ile nikon yada canon'un en baba SLR sine taktığınız negatif film aynı idi...

dijitale geçildi mertlik öldü

amatörsen ufak sensör kullan...bokeh kısılsın, iso performansı düşsün, kullandığın lens açıları bi garipleşsin

ha pro isen

al sana FF...ohhh

sinirlendim

ey üretici firmalar...söğüşlemeyiniz efendim milleti...1000-2000 dolar seviyesinde FF makina istiyorum...o kadarrrrrrrrrrrrrrrrrr

#dunesea' tarafından 05.03.2008 16:47:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mart 2008, 16:46 - İp: 195.***.**6.229
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Kim tutatr seni be dunesea, bekle bende peşinden geliyorum

Tarih: 5 Mart 2008, 17:11 - İp: 212.***.**0.50
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

dunesea ye katılıyorum,bence de fazla değil.
özellikle crop olayını hiç sevmiyorum.
yok 1,5 ile çarp yok 1,6 ile çarp kafamız karışıyor.
tele kullanımı için avantaj olabilir ama geniş açı sevenler için dezavantaj.
normalde 16-17 mm kullanıcıya yetecekken ,croplu makinede yeterli gelmiyor.gidip 10-17 arası lens alıp bu crop faktörünün yarattığı açığı kapatmaya çalışılıyor.
aradaki fiyat farkı bu geniş açı lenslere gidiyor.
5d ile çekilen fotoları özellikle inceliyorum,ciddi bir fark var.

Tarih: 5 Mart 2008, 17:48 - İp: 85.***.**9.67
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Dunesea çok babayiğitçe söylemişsin.İçimdekileri aktardın adeta.

Ben daha ileri gideyim,şöyle diyeyim elinizdeki APS-C lensleri çıkarmaya başlayın bile

Tarih: 5 Mart 2008, 19:40 - İp: 144.***.**0.141