k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

F 828 Almak İstiyorum Ne Dersiniz

canon eos 300 analog makinem var... digitale gecmek icin kodak z 740 aldım.. cok guzel kareler cektim ve cekiyorum ama sony f 828 diye bir makine varki ben cok begeniyorum ve kesin yeni model r1 den daha iyi... acaba f 828 almak mı akıllıca olur yoksa 2 katı para verip bir nikon d 70s mi? f 828 i kullanan veya ozelliklerini bilen arkadaslar biraz bilgi verip beni ve diger tum merakli arkadasları aydınlatırmısınız?

Tarih: 2 Nisan 2006, 01:26 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Kim demiş F828 in R1 den iyi olduğunu?Burada F828'in R1 den daha kaliteli resimler çektiğini söyleyecek biri olduğunu sanmıyorum.Sanırım internette pek araştırma yapmamışsın sen.Yoksa aradaki bariz fark görülmeyecek gibi değil.Şu an R1;bırak kendi sınıfındaki modelleri,D70S leri bile ekmiş bir model.Eğer sevgili 'as' arkadaşımızın açmış olduğu R1 izlenimleri adlı forumu incelersen,R1 in fotoğrafçılıkta dönüm noktası yaratan bir model olduğunu göreceksin.Ve benim R1 kullanıcısı falan olduğumu düşünme.Piyasada R1 den sonraki en iyi DSLR-Like cihaz olan S9500 modelini kullanıyorum.Bu modelin,F828 den iyi olduğuna inanıyorum.Bahsettiğin model zamanının kaliteli bir modeli.Sadece kendi başına bir sınıfın doğmasını sağladı diyebilirim.F717 modeli,onun atasıdır.R1'e göre tek üstünlük olarak sayılabilecek özelliği,200mm ye kadar uzanan kısmi tele objektifidir.Saygılar sunarım...

Tarih: 2 Nisan 2006, 01:36 - İp: 85.***.**2.102
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

aslında bayagi bir inceledim net uzerinden .. hatta karşılaştırdımda cok defa... ıso farkı var...onemli fark gibi gozukuyo...ıso dısında 1 kac onemli ozelligi daha varsanırım ama gercek goruntu islemcisimidir ou bu kadar ozel yapan bende bunu anlamak istiyorum aslnda.. kafamı karıstıran konu ilse fiyatı 1100 ytl ye alabiliyorum su an o makineyide .. o beni cezbetti....

Tarih: 2 Nisan 2006, 01:42 - İp: 85.***.**5.90
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Anlayamıyorum seni K.Etkisi.Buradaki başlıkta aynen F828,R1 den kesin daha iyi diyorsun.Başka bir başlıkta da F828 al ancak paran yeterse 1900 ytl ye R1 al diyorsun.Buradan çıkan sonuç R1,F828 kadar iyi değil ancak paran varsa daha çok para verip kötü olanını alabilirsin demek oluyor.Birde başka bir yazında düşük ışık koşullarında performansının iyi olması için,alacağınız makinada f.2-f.2.8 değerinde lens'i olsun diyorsun.DSLR'lerde genelde f.3.6-5.? olduğundan dezavantajlı gibi anlamlar çıkıyor yazından.Üst paragrafta da sizce F828 in 2 katı para verip alsam mı diyorsun.Yani ne istediğini kendinde bilmiyorsun.

Tarih: 2 Nisan 2006, 01:48 - İp: 85.***.**2.102
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

bu forumu acarken amacimda zaten kafamdaki puslu noktaları aydınlatmaktı.. kitap uzerinde f 828 daha iyi gibi gozukuyor teknik olarak.. ama sizin dediginize ve bu sitede okudum bilgilere gore r1 daha profesyonel.. aslında bu forumuda gereksiz acmisim zira elma ile armut karsılastırması gibi..digital slr (nikon d70s 24-80 makrolu 2,8 diarfam )almak daha mantıklı..bilgi icin tesekkurler....

Tarih: 2 Nisan 2006, 01:54 - İp: 85.***.**5.90
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bana kalırsa git bir mağazada eline al kararsız kaldığın modelleri.Çünkü teknik özellik olarak sana iyi gibi gelen bir modeli eline alıp tuttuğunda,aslında sana pek hoş bir izlenim vermediğini görebilirsin.Biraz içinin ısınması gerekiyor galiba.Çünkü fotoğraf çekerken saatlerce elimizde tutuyoruz makinaları.Üstteki yazımda biraz sert çıktım galiba.Özür diliyorum seni kırdıysam .
Merak ettiğin herşeyi sorabilirsin bu forumlarda.Sevgili as arkadaşımın açtığı forumu okumanı tavsiye ediyorum.İyi geceler diliyorum.

Tarih: 2 Nisan 2006, 02:00 - İp: 85.***.**2.102
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

k. etkısı sony nın hıc bırfoto makınesı vasat deıldır kaldıkı r1

2500 eos 20 d ye versem r1 ıle kıyaslanmasına tahammul bıle edemezdım

Tarih: 2 Nisan 2006, 18:28 - İp: 85.***.**9.165
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

acikcasi eskiden sadece f828 varken, cok yapildi 350d ile karsilastirmalari.. simdi de r1 ile karsilastiriliyor 350d..
demek ki f828 kotu degil..
....
"Birde başka bir yazında düşük ışık koşullarında performansının iyi olması için,alacağınız makinada f.2-f.2.8 değerinde lens'i olsun diyorsun.DSLR'lerde genelde f.3.6-5.? olduğundan dezavantajlı gibi anlamlar çıkıyor yazında"

aslinda hersey o kadar basit degil..
f/2 lensi tabii ki cok hizli olacaktir, dusuk shutter'la kullanabilmek acisindan.. ama dslr'lar ile compact'larin diyafram degerlerini karsilastirmak hata olur..
diffraction yuzunden, net alan derinligi ve kullanilabilir diyafram araligi cok degisir..
mesela dslr'da f/4'de bile cok az bir net alan derinligi saglanabilirken, compact makinelerde genelde f/4'deki cekimlerde net alan derinligi cok fazla olur..
ayrica dikkat ederseniz, compact makinelerde diyafram araligi genelde f/2.8-8 gibidir..(diffraction yuzunden) oysaki dslr'lar ile diyaframi f/22'lere f/32'lere kadar kisabilirsiniz..(daha da fazla kisilabilir lens, ama diffraction yuzunden cok fazla noise kaydedilir sensore ve istenen kalite alinamaz, genel olarak f/22'den sonra..)(ayni sekilde compact'larda da f/8 veya 11'den sonrasina kisamazsiniz diyaframi.. o yuzden de koymuyorlar makinelere..)
dolayisiyla cok daha fazla aralikta oynama imkani veriyor dslr'lar..
tabii ki r1, bu durumda bir compact degil.. cunku sensoru dslr'lar kadar buyuk..

Tarih: 3 Nisan 2006, 23:12 - İp: 62.***.**2.10
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

bişe sorcam... 1100 liraya alabiliyorum demişsin F828'i... Bu sıfır fiyatımı? Eğer öleyse nereden?

Tarih: 4 Nisan 2006, 00:39 - İp: 85.***.**7.91
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar merhaba
Sony F828 zamanının iyi makinasıydı tıpkı F717 gibi ama artık R1 çıktıktan sonra bu makinaları 2.el almak bana pek mantıklı gelmiyor.Taksitle de olsa R1 e yönelin çünkü Sony çıkardığı bu üç makinaylada sınıfında devrim yaptı.Ama R1 in fotoğraf kalitesi bu iki makinadanda çok çok daha iyi.R1 i tanımak için benim açtığım Sony R1 ilk izlenimler topiğini okuyun ve kararınızı öyle verin.

Tarih: 4 Nisan 2006, 01:12 - İp: 85.***.**3.173
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

f 828 mi alayım teredutu dogu bank ishanı bodrum katında satılan 2 yıl garantiili fiyatı gorunce oldu kdv dahil 700 kusur euor... r1 fiyat olarak biraz yuksek su aralar e tabi kalite ve sensor farkı... bu forumu iyiki acmisim bir suru sey ogrendim malum digital teknoloji nankor cok cabuk gelisiyo... f 828 de diretmemin nedeni direkt fiyat / performansdır. heleki benim gibi kodak z 740 kullanıyosaız.. ama tabi simdi bende nankorluk etmeyeyim..cok guzel ısıklar ve yansımalar yakalık bu makine ilede... kodak guzel bir lens ve basarili bir çip koymus bu makineleye.. zira sony ondan sona hemen 12x bi makine çıkardı ve halen satıyo..sonuc olarak r1in daha iyi bir makine oldugunu sayenizde anladım ah birde fiyatı iyi olsa kafa karıstıran sey fiyatı zaten d slr lere cok yakın...

Tarih: 4 Nisan 2006, 14:41 - İp: 85.***.**4.80