zorki
zorki (üye)
İstanbul / Amatör

Eos 5d Yardım

oos 5d ile nikon d200 kıyaslarmısınız yüksek iso degerlerinde nikon d200 ün noise oranı nedir lütfen yardımcı olurmusunuz

Tarih: 7 Şubat 2007, 20:52 - İp: 88.***.**9.21
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer bende ileride senin hatırını kırmayıp D2Xs alacağım.Beraber değiş tokuş yaparız,buradanda İlker'e nispet yaparız.
Adnan abiyi de alırız K10D'si ile sahalara,

İlker'in 350D'den çektiklerinden sonra onu extra large body paklar.Bu sebeple ona D40 alacağım

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:19 - İp: 85.***.**0.227
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kivanc,

Gecde olsa cevap vereyim:

Malum dusunceler benim degil Ken Rockwell'in dusunceleriydi, ben sadece ozetledim. Yoksa tabiiki ne 5D'yi nede D200'u alip incelemis degilim, arkadasa faydasi olsun diye isaret ettim.

Canon 5D'nin goruntu kalitesine diyecek birsey yok, oyle sensor olduktan sonra, ayna gibi goruntu elde edersin muhtemelen. Tabii yakalayabilirsen.

Ken amcanin dedigi gibi yanlis pozlama huyu varsa o makinanin, bu yenilir yutulur kusur degil. Kucuk sensorlu D200 ile iyi kotu yakalayabilecegin her poz, Canon 5D'nin bu kusuru yuzunden kacirdigin herseyden cok daha iyi gorunur cunku.

Ve yine Ken amcanin dedigi gibi kullanim icin onemli fonksiyonlar, menude biryerlere saklanmissa veya otomatik modu hic yoksa, bunlari kurcalarken kaybedecegin zamanda, en dandirik Casio ile yakalayacagin orta karar bir poz cok daha iyi goruntu verir.

Anlayacagin bu Ken amcanin felsefesine gore serilige, pratiklige oncelike vererek yapilmis yorum.

Herkesin felsefesi farkli, tercihleri farkli.

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:52 - İp: 85.***.**9.50
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ben simdi neye cevap yazayim..
cevap yazilacak o kadar cok sey konusulmus ki..
.....
Antika ben her 2 makinayı kullanmadığım için yanlış bir yorum yapmak istemem.Peki ya sen hem D200'ü hemde 5D'yi kullandın mı?

ben kullandim kivanc.. daha dogrusu inceledim diyeyim..
her ikisi de kocaman, kaliteli body'ler.. d200, elde biraz daha saglammis hissi veriyor..

Ve bir makinanın saniyede 5 kare yada 15 kare seri çekim hızını desteklemesi,o makinayı süper yapmaz. Bu hız gerektiren konularda bir avantajdır,kuşkusuz.

kivanc, benim esimin telefonunu, arka arkaya 9 kare mi ne cekiyor.. hem de bir anda..
ama soz konusu dslr ise, onemli bir faktor bu..

Üstelik bu sensör Furkan'ın söylediğine göre,yaklaşık 20MP kaldıracak kapasitedeymiş.

bunu da ilk kez duyuyorum dogrusu.. acikcasi anlayamadim da olayi biraz.. neyin kapasitesi bu boyle?.. kapasitesi zaten belli, 12.8 mp..

Fakat D200 istediğini yapsa,yinede en geniş görüntüyü 18mm'de sağlamaktan başka çaresi olmadığını kabul edecektir.

kivanc, senin 8mm lenslerden haberin yok sanirim.. 1.5x crop faktorunden sonra 12mm yapar..

Zaten o yükseklikten düşse,D2Xs bile fayda sağlamaz ya neyse

emin misin?.. son kararin mi?..

simdi sen 5-6 km yukseklikten kamerayi yere atarsan, tabii catlar, kirilir, tuzla buz olur kivanc..
ama dpreview'de birisi anlatiyordu, adamin biri tepeden dusurmus ve kamera yuvarlana yuvarlana tepenin asagisina kadar gitmis.. yerlerde taslar falan varmis..
makineyi almaya gittiklerinde, makine sapasaglam duruyormus.. ama lensin cami kirilmis..
ayni sekilde canon 1d serisi de oyle saglam kivanc..
(hala daha 5d istiyor musun merak ediyorum.. )

Benim kullanım tarzıma 5D gidiyor.Kimisine ise D2X gidiyordur.

kivanc nedir senin kullanim tarzin hocam?..
d2xs ile neyi cekemezdin dogru durust de 5d ile cekerdin?.. (yahu ben bu tartismalari genelde furkan ile yapardim simdi kivanc ile.. )

İlker 5D geniş açı avantajı ile önde.D2Xs bir kere kimsenin aklına gelmeyen bir özelliği ile puan kaybediyor.Ergonomi. Nasıl mı?D2Xs'in üzerinde fabrika çıkışı grid takılı.Hani yedek pil kullanmak için makinanın altına takılı olan,dikey çekimler için altta yanda 2.deklanşör buyonu olan. 5D'de ise istersen takıyorsun bu aparatı.

kivanc sen adami oldurursun..
oncelikle o grid degil grip.. grid cizgileri var hani viewfinder'da..
kivanc eger ki ergonomik olmasini istiyorsan 5d de alma zaten.. 400d veya d80'e bak..
sen o GRID sayesinde d2xs'in bir sarjla kac poz cekebildigini biliyor musun kivanc?..

Peki sana bir soru.Madem her iki makina aynı çözünürlüğü destekliyor ve sen D2Xs'in detayları daha iyi sunduğunu düşünüyorsun. Her 2 makina ile büyük bir baskı aldığını düşün.Bu makinaların üzerinde olabilecek en kaliteli lensler takılı.Aynı odak uzaklığında aynı diyafram ve enstantane. Baskı alınsa;10 metre x 15 metre gibi. SONUÇ NE OLURDU SENCE ????

evet ezerdi kivanc..
ama eger ki 10x15 metrelik baskilar alan biriysen sana tavsiyem, hasselblad h3d-39 falan alman..
bosver ufak kameralarla ugrasmayi..

İlker D2Xs Türkiyede 5D ile neredeyse aynı,belki çok az yüksektir.Peki Türkiyedeki D2Xs fiyatı,sizin İngiltere'den yüksek mi??

http://www.amazon.co.uk/EOS-5D-Digital-Camera-Body/dp/B000B6KFPS/sr=8-1/qid=1171073354/ref=pd_ka_1/026-5861437-9794041?ie=UTF8&s=electronics
http://www.amazon.co.uk/Nikon-D2XS-Digital-Camera/dp/B000GBERB6/sr=1-1/qid=1171073319/ref=sr_1_1/026-5861437-9794041?ie=UTF8&s=electronics

biri 1600 pound digeri 2700 pound kivanc.. biraz daha yuksek d2xs..

İlker,Adnan abi sana K10D'nin fotoğrafını göndermiş zamanında.Tam boyutta açıp incelemişsin ve şu yorumu yapmışsın; Bu makina 30D ve D200'den daha kaliteli fotoğraf sunuyor,ancak 5D KADAR DA DEĞİL. Sanırım buna benzer bir cümleydi.Çok iyi hatı

Tarih: 10 Şubat 2007, 04:12 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

abi 5D nin 3200 u d2x in 800-1600 aralıgında..

The EOS 5D's performance up to ISO 800 is very similar to that of the EOS-1Ds Mark II, however there's a distinct difference at ISO 1600 and 3200 where the EOS-1Ds Mark II appears to utilize less noise reduction and hence maintains more detail (at the expense of visible noise). This would appear to be an example of the difference in the ethos behind Canon's professional EOS-1D series cameras and the rest of the range. The overall noise performance from the EOS 5D is very good and by our measurements almost identical to the EOS 20D.

....ayni yerde sunlar soylenmis omer..
zaten soyluyorum, canon 5d'nin yuksek iso performansi harika, bunu herkes biliyor zaten.. ama asil orneklere bakarsan, d2x'in mesela super ayrintiyi kayit ettigini goruyorsun..

hem sana birsey soyleyecegim.. tamam d2xs alamazdin zaten, hem canon lenslerin var hem de d2xs pahali.. ayni sekilde ben de canon 3d cikarsa almaya calisacagim iste.. hayirlisiysa..
sen manzara cekiyorsun..
hangi lensle?
17-40 f/4 L.. nikon'un hangi lensi var o aralikta?
18-35 ve 17-35..
omer iki en baba genis aci zoom'u al.. canon 16-35 ile nikon 17-35'i.. hangisi daha iyi?..

neden bazi canon 5d veya 1ds sahipleri nikon 17-35 kullaniyorlar kameralarinda sence?
....sen kullanacak misin?

bu arada ayrinti.. en iyi genis aci prime lens olarak zeiss 21mm distagon'u kullaniyorlar.. tek kelimeyle mukemmel bir lens omer.. bir arastir o lensi..

ya ilker abi bn linke baktımda 5d noiseda daha iyi gorundu bana?

garjin onceki mesajimda soyle demistim:
"noise konusunda 5d gercekten mukemmel.. ve baska da kamera yok o kadar basarili olan.. ama d2xs'in ciktilarina bakarsan, keskinlikten kayip da yok d2xs'de iso 1600'de.. acikcasi ben bunu tercih ederdim.."
..

sonra da d2x'in sonuclari daha iyi demisim hatta.. kafa mi kaldi artik..
simdi mantiken, birinin sensoru digerinin 2 misli..

d2x kesinlikle cok iyi sonuc vermis bence.. ama 5d'nin ki tamamen noise free gibi..

ama sunlari da dusunmek gerekiyor..
d2x'de iso 1600 secenegi hi-1'da cikiyor.. iso 3200 ise hi-2'de.. fakat 5d, iso 3200'u veriyor..

neyse.. valla kafa kalmadi artik.. zaten su anda yari uyuyorum..

her iki kameranin da benzer mp'leri var ve d2x'in sensoru yarisi kadar.. sonucta mukemmel bir sonuc vermis yine d2x.. (cevir kazi yanmasin.. )
zaten bir kere noise ninjadan gecirsen d2x'inkini yine super olur..

........................

İlker yakında 5D'nin yenisi çıktığında ne olacak?

iste insallah ondan ben alacagim..
digic III olmali.. 45 point af istiyorum.. 1dsMII sensoru.. 5fps..

kivanc olay d2x'i savunmak veya savunmamak degil.. sen simdi diyorsun ki ikisi de ayni klas makineler, burada kafayi yiyorum ben..
5d, 1dsMII'dan da az noise uretiyor diye daha mi iyi olacak simdi?.. hayir.. zaten dpreview'de de soylemisler:

where the EOS-1Ds Mark II appears to utilize less noise reduction and hence maintains more detail (at the expense of visible noise).

daha az noise reduction uyguluyormus 1dsMII..

sonra da soyle demis:

This would appear to be an example of the difference in the ethos behind Canon's professional EOS-1D series cameras and the rest of the range.

bak demek ki pro modellerde boyle oluyormus..

en son cumle de su:

The overall noise performance from the EOS 5D is very good and by our measurements almost identical to the EOS 20D.

20d'de ile neredeyse ayni noise performansina sahipmis 5d.. tabii bunu omer kabul etmeyecek..

omer daha once seninle bir teste de bakmistik.. tamam arada bir stop'luk belki fark vardir.. ama daha fazla degil..
koysana suraya iki ornek de gorelim..
sen hem 30d kullandin hem de 5d kul

Tarih: 10 Şubat 2007, 04:45 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kivanc, omer, garjin... size bazi adresler verecegim.. lutfen karsilastirmalara bakiniz..

http://www.diax.nl/pages/start_mamiya_nikon_uk.html#anchor_example2

http://www.michaelclarkphoto.com/d2xreview.html

yukaridaki linkte soyle bir cumle var:

American Photo reported that the D2x “was noticeably sharper in the corners than the Canon 1DS Mark II” with its full frame sensor. And on that note, almost everyone who has directly compared the D2x and Canon’s 16.7 MP 1DS Mark II have found the D2x to hold it’s own against a camera with four more MP.

.......

http://www.photographical.net/canon_1ds_mf.html

http://www.naturfotograf.com/D2X_rev06.html#top_page

http://www.luminous-landscape.com/essays/back-testing.shtml

Tarih: 10 Şubat 2007, 04:51 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

http://www.michaelclarkphoto.com/d2xreview.html

Bu adreste Fuji provia denilen makina,D2X'den kötü sonuç vermiş.Ancak hasselblad daha başarılı sonuç vermiş.Ve dikkat edersen beyaz ayarları çok farklı makinaların sanırım.Çünkü halatların üzerinde bulunduğu ahşap kısımdaki tonlar apayrı görünüyor.

http://www.photographical.net/canon_1ds_mf.html

Hemen üstteki adreste ise 1Ds ile provia'yı karşılaştırmışlar.Burada çok dikkatli baktığında provia'nın Canon 1Ds'ye göre daha fazla noise ürettiği,ancak detayıda fazla sunduğu görülüyor.Tüm karşılaştırmalarında öyle ve en barizi mesela binanın üst kısmında 1Ds'de patlama olmuş yada fazla temizleme uygulanmış,provia kumlu olmasına rağmen detay belirgin seviyede.

http://www.naturfotograf.com/D2X_rev06.html#top_page

Hemen üstteki adreste noise miktarını görünce afalladım.Dedim herhalde Canon 1Ds ile Nikon 8800'ü kıyaslıyorlar diye

O nasıl bir kumlanmadır diye.
Fakat uzaktan çekilmiş ve yüzde yüz crop yapılmış klübenin karşılaştırmasında Nikon'un bir miktar daha doygun renkler verdiğini gördüm.İlginç.Sence Nikon'un çekimi daha yakından taptığı için bu sonucun çıkmış olması normal mi??

Çünkü Nikon yakından çekim yapıp 12.8MP den crop alırken,
1Ds 16MP'den crop yaptığı için bir miktar uzaktan çekim yapıyor ki birbirlerini dengelesinler crop yapılmış fotoların boyutları açısından.
Ve kullanılan lens'in kalite farkı var muhakkak.

http://www.luminous-landscape.com/essays/back-testing.shtml

Bu son verdiğin linkte ise işin rengi değişiyor.Çünkü D2X değil,5D çıkıyor karşısına.Bu kez av çok güçlü,acaba Mark 2,
D2X'e çektirdiği acıyı,5D'ye de çektirebilecek mi,onu ring'in dışına atabilecek mi??

Baştan söyliyeyim.Burada aynı lensler kullanılmış.Bu sebeple karşılaştırma sonunda itira etmek yok ilker.
Ve ben gayet objektif davranacağım.
Şimdi burada 3 makina var.5D/1D/1Ds Mark 2

İncelemelerimde göüzle açıkça seçtim ki 3'ü arasından en zayıf olanı 1D...

Netlik ve renk dağılımı 5D ile rekabet edecek düzeyde değil.Ama sen kesin savunursun 1 serisini

Mark 2 ile 5D arasında oldukça zorlandım.Çünkü ikisinin de harika detay verdiğini gördüm,taki sayfanın aşağılarındaki hasselblad'lerin detaylarını incelediğim zamana kadar.

Bu şeytan işi makinalar benim daha iyisi olamaz dediğim paranın üzerindeki minik yaprakların içerisindeki küçük çizgili boğumları bile ayrıntı ile ve koyu bir tonda belirtmeyi başarabilmiş.

Boşuna o kadar para verilmediğini her koşulda gösteriyor makina.

5D ile Mark2 arasında neredeyse hiç fark yok.Yaklaşık 1 dakika inceledim her noktasını.Ve anladım ki 5D'nin üzerine bir 5D parası daha koyup 1Ds Mark 2 almak zorunlu olmadıkça saçma.
Sonuçta Mar2 kıl payı öne geçiyor,bazı küçük nüanslar ile.Fakat bu sonucun normalde çekilmiş 2 fotoğrafta ayırtedilmesi imkansız.
Düşünün biz bir paranın bile içininde içini inceliyoruz.

İlker tüm mantıklı cevaplarımı nasıl olduysa astarına uydurup cevaplamışsın.

Şimdi cevap vermeye başlayacağım ancak önce benim için mühim bir anı açıklayayım.Bugün bir imza günü için gittiğim alışveriş mağazasının içerisinde fotoğraf makinası satan bir mağaza vardı.Vitrinde ise Canon ve Nikon modelleri.
Hepsi mevcuttu,bir tek Mark 2 ve D2X mevcut değildi.Birisini çok pahalı olduğu için,diğerini ise 5D varken satmanın imkansız olduğunu bildikleri için getirmediklerini tahmin ettim.

İlker'in kulakları çınlasın.

Ben vitrinden baktım.Aylar önce 30D'yi elime aldığımda elime gayet oturaklı gelmişti.Üzerinde 18-55mm ile gayet yakışıksız duruyordu lens ile.

Sanki Brad Pitt'in koluna Ajdar girmiş gibi bir uyumsuz çift'i oluşturuyorlardı.
Açıklamaya gerek varmı blemiyorum burada boy=Pitt oluyor

Sanırım İlker'in 70-200 f/4 lensi vardı 350D üzerinde kullandığı.Burada ise durum tersi

Konumuza dönersek,30D lens ile D200 ise gövde olarak vitrinde idi.Tabiki D200 daha oturaklı idi.Yazık D200'ün yanında D80 kü

Tarih: 10 Şubat 2007, 21:04 - İp: 85.***.**7.241
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet oyle kivanc.. (kivanc o kadar cok soru sormussun ki cevaplamak icin birkac yilimi bu konuya ayirmam gerekir resmen.. )
..sen simdi, yazdigin mesajdan alintilar alarak teker teker sor..
(ama okudum mesajini bastan sona, o konuda yanlis anlamayasin.. )

Tarih: 11 Şubat 2007, 18:28 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker valla yazmak için ömrümden ömür gitti.Tam tamına 80 dakika sürmüş hesapladım
Hepside sen cevaplayasın diye.
Yani çoğu bilmediğim azıda senin tatlı dilinden dinleyeyim diye sorulmuş sorular.

Hadi koçum bir el at şu sorulara,ama sakın atlama.Her satırında sana sinsice hazırlanmış tuzaklar(pardon sorular) hazırladım.Üstelik yorumlarımda var.

Ama okudum diyorsan cevaplaman çok sürmez.Okumak ile zaten uzunca bir süreyi kat etmişsin

Tarih: 11 Şubat 2007, 20:15 - İp: 85.***.**7.182
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

peki o halde.. ama kisa cevaplar..

Fakat uzaktan çekilmiş ve yüzde yüz crop yapılmış klübenin karşılaştırmasında Nikon'un bir miktar daha doygun renkler verdiğini gördüm.İlginç.Sence Nikon'un çekimi daha yakından taptığı için bu sonucun çıkmış olması normal mi??

daha doygun renkler vermesini ben onemsemiyorum dogrusu.. onemli olan ayrintini yakalanmasi..
en alttaki karsilastirmada, d2x ile 200 f/2 VR kullanilmis.. ve eski nikon 50-300 f/4.5 lensleri.. canon ile de 300 f/2.8 L IS.. degerlendirmeyi dusundugumde tamamen esdeger.. cunku 200mm nikon'un uzerinde 300mm'ye denk gelecek..
ayrica 1dsMII'nun sensorunun buyuklugunden dolayi yaklasik 1-1.33 stop diyafram avantaji olacak, DOF acisindan.. bu yuzden de 1dsMII'inkileri f/5.6 yerine f/4'de cekmisler.. boylelikle benzer DOF olusmus oluyor..
yani nikon'unkiler f/5.6'da canon'unki de f/4'de..
300 f/2.8 L IS, f/2.8'de bile inanilmaz keskin bir lens kivanc.. f/4'e kisilmis 300 f/2.8 L IS, ucar artik.. ayni sekilde 200 VR da f/5.6'da keskin sonuc verecektir..
dikkatini cekerse, d2x'in sonucu neredeyse 1dsMII ile ayni gibi kivanc.. d2x'in fotograf IQ'su iste o kadar yuksek..

İncelemelerimde göüzle açıkça seçtim ki 3'ü arasından en zayıf olanı 1D...

Netlik ve renk dağılımı 5D ile rekabet edecek düzeyde değil.Ama sen kesin savunursun 1 serisini

kivanc o 1d degil, 1ds..

benim gordugum kadariyla, 1ds'in sonuclari en kotusu.. 5d'ninki bayagi iyi 1ds ile kiyaslaninca.. ama sunu da soyleyeyim, dpreview'de o kadar cok yorum okudum ki, 1ds'in sonuclarinin 5d gibi cok cok yuksek oldugunu soyluyorlar.. yine de luminous-landscape'e guvenirim bu konuda..
1dsMII'nun sonucu 5d'den daha iyi.. sensor kalitesi iste..

Ve anladım ki 5D'nin üzerine bir 5D parası daha koyup 1Ds Mark 2 almak zorunlu olmadıkça saçma.
Sonuçta Mar2 kıl payı öne geçiyor,bazı küçük nüanslar ile.Fakat bu sonucun normalde çekilmiş 2 fotoğrafta ayırtedilmesi imkansız.

kivanc zaten insanlar yedek bir body aliyorlarsa 1dsMII'larina eslik edecek, 5d'yi seciyorlar.. fiyatinin ucuzlugundan tabii ki..
ama kesinlikle 1d body ile 5d'yi ayni tutma.. aralarinda cok fark var..

bu kadar yeter simdilik kivanc..

bir baska zaman devam ederiz..

Tarih: 11 Şubat 2007, 21:07 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Teşekür ederim İlker.

Tarih: 11 Şubat 2007, 23:33 - İp: 85.***.**7.182