zorki
zorki (üye)
İstanbul / Amatör

Eos 5d Yardım

oos 5d ile nikon d200 kıyaslarmısınız yüksek iso degerlerinde nikon d200 ün noise oranı nedir lütfen yardımcı olurmusunuz

Tarih: 7 Şubat 2007, 20:52 - İp: 88.***.**9.21
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

dedigin gibi ihtiyac meselesi abi, noise olayı haric d2x in ustun oldugu asikar.. fiyatlara gelince karfo bir ara d2xleri turkiyede amerika fiyatının altına sattı, erkayalar hakkında diyecek birsey yok zaten

Tarih: 10 Şubat 2007, 00:41 - İp: 88.***.**8.71
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

omer oyle diyorsun da, d2x sence 5d'den noise konusunda geri mi verdigim adreste?.. bence d2x'in sonuclari cok daha iyi..
ki bunu yarisi kadar sensorle basariyor d2x..

Tarih: 10 Şubat 2007, 00:51 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar merak etmeyin.Sırayla hepinize cevap vereceğim.

Antika ben her 2 makinayı kullanmadığım için yanlış bir yorum yapmak istemem.Peki ya sen hem D200'ü hemde 5D'yi kullandın mı?

Çünkü biz sadece ihtimaller üzerine varsayım yapabiliriz,şayet bu makinaları kullanmadı isek.
Ve bir makinanın saniyede 5 kare yada 15 kare seri çekim hızını desteklemesi,o makinayı süper yapmaz.
Bu hız gerektiren konularda bir avantajdır,kuşkusuz.
Bir Süha Derbent,makina seçimi yaparken 5D seçmez.Çünkü yüksek hızda hareket eden bir çita'yı görüntülemek için yüksek çekim hızına sahip bir makinayı tercih edecektir.D200 tabiki buna daha uygundur.Hatta saniyede 8.5 kare seri çekim hızı ile Cnon 1D Mark 2N tam işini görecek cihazdır.

Şimdi sensör boyutu diyorsun bağıra bağıra.Ve fizik yasalarından bahsediyorsun.Evet kısmen haklısın.Nasıl ki bir 350D,benim kullandığım çok daha küçük sensörlü bir S9500'den başarılı ise,5D'de D200'ün sensörünün 1.5 katı büyüklüğüne sahip olmasıyla daha kaliteli.Üstelik bu sensör Furkan'ın söylediğine göre,yaklaşık 20MP kaldıracak kapasitedeymiş.Şu an 12.8MP ile gayet sensörüyle uyumlu performans gösteriyor ve bu 10MP den fazla olmasının yanında detay alımında 5D'nin öne geçmesini sağlıyor.
D200'ün üstün yanı birde tele lens kullanımında ortaya çıkıyormuş gibi görünüyor.200mm lik lens 300mm odak uzaklığı sunuyor.5D ise crop yaparak bu odak uzaklığını sağlıyor.Şimdi işin güzel yanı şurada başlıyor;
5D üstüne üstlük kullanılan lensin odak aralığını tam ölçülerde kullanabiliyor.Mesela Sigma 12-24mm lensi 12mm olarak görüyor.Fakat D200 istediğini yapsa,yinede en geniş görüntüyü 18mm'de sağlamaktan başka çaresi olmadığını kabul edecektir.

Deniyor ki D200'ün gövdesi daha dayanıklı.İyide bu makinayı alanların yüzde 95'ı makina ile ya stüdyoda çekim yapıyor yada sokaklarda.Yani kaç kiş himalayalara tırmanıyor ki D200'ü ile.Zaten o yükseklikten düşse,D2Xs bile fayda sağlamaz ya neyse

Ömer sana katılıyorum ancak D2X'in daha üst sınıf makina olduğuna pek anlam veremiyorum.Sebebi Nikon'un en üst segment ürünü olması mı??
Ben her 2 makinayı eşdeğer tutuyorum ve kullanım amacına göre değerlerinin ve performanslarının şekilleneceğini düşünüyorum.
Benim kullanım tarzıma 5D gidiyor.Kimisine ise D2X gidiyordur.

İlker önce yanlış yazımı düzelltiğimi açıklayayım.Sensör yerine vizör yazmışım.İkisinin de sonunda ''ör'' var.Başıma çorap ÖRdüm bu şaşkınlıkla

İlker 5D geniş açı avantajı ile önde.D2Xs bir kere kimsenin aklına gelmeyen bir özelliği ile puan kaybediyor.Ergonomi.
Nasıl mı?D2Xs'in üzerinde fabrika çıkışı grid takılı.Hani yedek pil kullanmak için makinanın altına takılı olan,dikey çekimler için altta yanda 2.deklanşör buyonu olan.
5D'de ise istersen takıyorsun bu aparatı.

Peki sana bir soru.Madem her iki makina aynı çözünürlüğü destekliyor ve sen D2Xs'in detayları daha iyi sunduğunu düşünüyorsun.

Her 2 makina ile büyük bir baskı aldığını düşün.Bu makinaların üzerinde olabilecek en kaliteli lensler takılı.Aynı odak uzaklığında aynı diyafram ve enstantane.

Baskı alınsa;10 metre x 15 metre gibi.
SONUÇ NE OLURDU SENCE ????

Ben söyliyeyim,5D ezerdi Nikon'u.Hatta D2X'i hap olarak alır,çıkartır,sonra D200'ü şurup niyetine içerdi.

İlker D2Xs Türkiyede 5D ile neredeyse aynı,belki çok az yüksektir.Peki Türkiyedeki D2Xs fiyatı,sizin İngiltere'den yüksek mi??

İlker,Adnan abi sana K10D'nin fotoğrafını göndermiş zamanında.Tam boyutta açıp incelemişsin ve şu yorumu yapmışsın;

Bu makina 30D ve D200'den daha kaliteli fotoğraf sunuyor,ancak 5D KADAR DA DEĞİL.

Sanırım buna benzer bir cümleydi.Çok iyi hatırlıyorum.Adnan abi K10D'yi bükey'den ilk aldığında stüdyo ortamında Hasselblad ile kıyasladıklarını,tabi o kadar iyi olmadığını söylemiş,üzerine de yazmış olduğum senle ilgili olan üstteki yazıyı aktarmıştı forumda bizlere.

YORUMLARINI(ZI) bekliyorum

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:02 - İp: 85.***.**0.227
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5d/page21.asp

abi 5D nin 3200 u d2x in 800-1600 aralıgında..

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:03 - İp: 88.***.**8.71
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ya ilker abi bn linke baktımda 5d noiseda daha iyi gorundu bana????????????????hemde bariz sekilde..allah allah

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:04 - İp: 88.***.**0.60
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

""D2Xs'in üzerinde fabrika çıkışı grid takılı.Hani yedek pil kullanmak için makinanın altına takılı olan,dikey çekimler için altta yanda 2.deklanşör buyonu olan.
""

kıvanc valla d2x i eline aldın mı bilmiyorum ama ben bu kadar guzel ergonomisi olan makine gormedim bugune kadar

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:09 - İp: 88.***.**8.71
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Senin dediğine göre İlker,neredeyse S9500,daha büyük sensörlü D200'den az noise üretecek.

İlker yakında 5D'nin yenisi çıktığında ne olacak?
Makinaya muhtemelen 5fps ve Digic 3 koyacaklar.Belki üztüne üstlük focus sayısını ve dağılımını fazlalaştırarak netleme hızını arttıracaklar.Ve hatta sensör üzerinde oynama yapıp kaliteyi yukarılara çekecekler.
O zamanda D2Xs'i mi savunacaksın??

Verdiğin adresteki D200-D2Xs-5D iso3200 de küçük boyutta açmama rağmen,5D'nin düşük isoya sahip olması beni mutlu etti.

Birde büyük açsam,göz gözü görmeyecek

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:11 - İp: 85.***.**0.227
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer ona lafım yok.Fakat o alttaki çıkarılmış halde bir fotoğrafını görmdim makinanın.
Sen niçin D2Xs almadın?
İlkerin dediği doğru.Sigma 10-20mm ile 15mm ultra geniş açı kullanırdın makinayla.Yeterde artardı bile.

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:13 - İp: 85.***.**0.227
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kıvanc cıkmıyor ki zaten yekpare body..

d2x hem benim butcemi asıyor, hem lenslerimden memnunum hemde bana az noise lazım

ama d2x e hep hayran kalacagım

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:16 - İp: 88.***.**8.71
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Beyler ben müsadenizle kaçıyorum.Yağmur yağmaz İnşallah İzmir'e yarın.
Ömer senin 5D geldimi?

Kullanımını ve 30D ile aradaki pratik kullanımda tespit ettiğin/edeceğin farkları burada bizlerle paylaşırsan,merakımızı giderirsin.
Görüşmek üzere.

Evet Gaijin.Haklısın.Ben diyorum zaten,5D ile kirlenme konusunda kıyaslamak hata diye

İlker şimdi sabaha kadar cevap yazacağım diye uğraşsın dursun

Tarih: 10 Şubat 2007, 01:17 - İp: 85.***.**0.227