zorki
zorki (üye)
İstanbul / Amatör

Eos 5d Yardım

oos 5d ile nikon d200 kıyaslarmısınız yüksek iso degerlerinde nikon d200 ün noise oranı nedir lütfen yardımcı olurmusunuz

Tarih: 7 Şubat 2007, 20:52 - İp: 88.***.**9.21
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Zorki cevap yazmadan önce forumda 11 konu açtığını,1 cevap yazdığını sölemek istiyorum.

5D;Full frame sensöre sahiptir.Kullandığın lensin değerlerini birebir vizörden görürsün.
Bu sebeple çözünürlüğü fazla olmasına rağmen,bu yüksek çözünürlükte kayıplar yaşamaz.Yani çözünürlük fazla olmasına rağmen kaliteden ödün vermez.Fakat bir kusuru vardır ki,kalitesiz lenslere tahammülü yoktur.

D200 ise söylendiğine göre 5D'den bir miktar daha sağlam bir gövdeye ve saniyede 3 yerine 5 kare seri çekim yapabilmeye olanak sağlamaktadır.
Sensörü de normal bir giriş seviyesi DSLR boyutlarında gibidir.5D'nin sensörü'nün 1/1.5'de biridir anlayacağın.

#osmanlı' tarafından 10.02.2007 00:35:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2007, 21:27 - İp: 88.***.**2.84
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eos 5d bir numaradır..isoda nıkona nal toplatır..3ün 5in hesabını yapmazsak eger nikondan her bakımdan ustundur...

aman kızmayın latife benımkısı

Tarih: 7 Şubat 2007, 21:33 - İp: 88.***.**9.22
zorki
zorki (üye)
İstanbul / Amatör

`özür dilerim OSMANLI formda kalabalık yapmak istemezdim verdigin bilgiler için teşekkür ederim

Tarih: 8 Şubat 2007, 00:03 - İp: 88.***.**9.21
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Goruntu kalitesi olarak yani keskinlik, yuksek cozunurluk, alan derinligi, yuksek ISO, dusuk gurultu vs., her acidan Canon 5D daha ustun.

Ama .... sadece zamanin ve seri hareket etmenin onemli olmadigi, test chartlardan baska birseyin goruntulenmedigi labaratuar kosullarinda.

Gercek hayat icin Nikon D200 daha iyi makina, cunku daha seri, daha iyi isik olcuyor :

tiklayiniz: Canon 5D vs Nikon D200

Tarih: 8 Şubat 2007, 02:47 - İp: 85.***.**9.50
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

"""Goruntu kalitesi olarak yani keskinlik, yuksek cozunurluk, alan derinligi, yuksek ISO, dusuk gurultu vs., her acidan Canon 5D daha ustun.
Ama .... sadece zamanin ve seri hareket etmenin onemli olmadigi, test chartlardan baska birseyin goruntulenmedigi labaratuar kosullarinda."""

ilk paragrafta saydıgın her sey sadece laboratuar kosullarında degil, dısarda da fazlasıyla gecerli..
d200 goruntu kalitesi olarak 30D ye bariz bir ustunluk saglayamıyordu ki 5D ye saglasın.. 5D alan derinligi konusunda da cok avantajlı. ayrıca 50 iso ve verimli f/22 kullanımı sayesinde uzun pozlamalarda da cok kullanıslı oluyor.. buyuk vizor keza cok onemli.. iso konusunda 30D den bir stoptan fazla ustun, d200 u siz dusunun.. pil omru daha basarılı.. genis acıdaki ustunlukten bahsetmeye hic gerek yok..
d200 u dusununce ise aklıma sadece 5 fps geliyor..
yani kısaca benim gozumde karsılastırılacak makineler degiller, 5D acık ara onde..

Tarih: 8 Şubat 2007, 03:05 - İp: 88.***.**8.71
ysyt
ysyt (üye)
İstanbul / Amatör

iki makine aynı ölçüde değerlendirilemez. hız dışında 5D açık ara öndedir. ancak fiattada önde olduğunu unutmamak gerekiyor.

Tarih: 8 Şubat 2007, 21:43 - İp: 88.***.**5.70
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

http://bbsphoto.smugmug.com/gallery/1802255/1/89860804

adresine bak zorki..

acikcasi turkiyede 5d cok pahali..

http://www.hepsikamera.com/index.php/cPath/87_163
http://www.ideefixe.com/Fotograf/tanim.asp?sid=WIXDSYBVBE257VI6Y4WS

fiyatlara bakinca, d2x ile 5d ayni fiyatta goruluyor..

ben ingilterede yasiyorum, burada d2x, 5d'nin neredeyse iki kati pahali..

noise sorunu falan da etme.. iste yukaridaki linkten bak.. d2x acik ara onde..
5d'nin d2x karsisinda ufacik bile sansi yok dogrusu..

....................

ve sunu eklemek istiyorum.. d200'u de 5d'yi de almayi dusunen insan, burada hangisinin yuksek iso'da daha basarili oldugunu sormasi biraz komik acikcasi.. her iki makine de ayri kulvarlarin makineleri.. antika bahsetmis bundan..

ama d2x'i de olaya katarsak, acikcasi 5d'nin galip gelecegi noktayi ben goremiyorum hicbir sekilde..
ama 1dsMII dersen, o zaman orada durmak gerekir..

Tarih: 9 Şubat 2007, 01:13 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ayrica d200 ile 5d arasindaki farkliliklara
http://www.dijitalfokus.com/yeni/showthread.php?t=93
adresinde deginmistim.. bir bak istersen oraya..
......
kivanc, kullandigin lensin degerlerini d200'de goremiyor musun normalde?..
ve 5d'nin vizoru neden d200'un vizorunun 1.5 kati buyuklugunde dedin?..

Tarih: 9 Şubat 2007, 01:24 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

""noise sorunu falan da etme.. iste yukaridaki linkten bak.. d2x acik ara onde..
5d'nin d2x karsisinda ufacik bile sansi yok dogrusu.. ""

ilker noise konusunda 5D d2x i evire cevire dovuyor bildigim kadarıyla.. bence goruntu kalitesinde asla daha kotu degil (iyi olup olmadıgı tartısılır), ama d2x tabiki daha ust sınıf bir makina.. buarada sen o fiyatlara bakma
ben 5D yi 2600 usd ye aldım d2x in en ucuzu 4600 usd

Tarih: 10 Şubat 2007, 00:08 - İp: 88.***.**8.71
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

omer, fotograf kalitesinde de 5d geride degil kesinlikle.. oyle birsey demem zaten.. ama basa baslar..
ama diger faktorler de devreye girince, 5d'nin d2xs karsisinda sansi yok.. dedigin gibi d2xs en ust klasdaki makinesi nikon'un..
....
daha once de soyledigim gibi turkiyedeki fiyatlara akil sir erdiremiyorum bir turlu.. spot alinirsa dedigin gibi ucuzdur 5d, ki oyle olmasi da gerekir.. burada neredeyse iki misli 5d'nin.. ama iste garantili istesen, verdigim linklerde de goruldugu gibi aynilar..
.......
noise konusunda 5d gercekten mukemmel.. ve baska da kamera yok o kadar basarili olan.. ama d2xs'in ciktilarina bakarsan, keskinlikten kayip da yok d2xs'de iso 1600'de.. acikcasi ben bunu tercih ederdim..
5d'nin asil avantaji genis acida kesinlikle.. ama o alanda da bence eskisi gibi degil hersey.. canon 10-22 mukemmel bir lens omer.. veya nikon 12-24.. veya sigma 10-20.. tokina 12-24.. ve yeni cikardiklari 10-17..
tabii bir de bunun tam tersi durum soz konusu.. telephoto'da da 5d dezavantajli oluyor..
ki d2xs ile karsilastirmak bir yerde abes zaten; d200'un de ustun oldugu yanlar var 5d'ye gore.. ki sen de biliyorsun zaten bunlari..

ha senin durumunda, cunku sende 5d var; senin icin daha mantikli 5d.. bir d200'a gore.. (d2xs zaten konu disi) cunku manzara cekiyorsun..
ama bir yandan da yuksek iso hassasiyeti istiyorsun omer.. yani ya hiza ihtiyacin var ya da dusuk isikta cekim yapacagindan dolayi.. hiz departmaninda 5d sinifta kaliyor..
d200 daha iyi bir secenek.. ama dusuk isikta 5d..

yani kisisinden kisine gore degisiyor iste..
tabii yine soyluyorum, turkiyede garantili ayni fiyata alinabilecek d2xs cok daha avantajli..

Tarih: 10 Şubat 2007, 00:35 - İp: 86.***.**0.120