akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Eos 550d İle Canon Ne Yapıyor ?

Canon EOS 550D ile hem megapixel hem detay hemde gren konusunda açık ara iyi fotoğraf veren bir makine üretti ,
İşte EOS 1D Mk4 ile karşılaştırması ;
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
Test sonuçları çok iyi görünüyor hatta 1D MK4 ile aynı .
yanında HD video çekmeside hediye ,
Şimdi eski fotoğraf makinelerini bırakıp 550D mi satın alacağız ?

#akkaymaz' tarafından 19.04.2010 15:39:42 tarihinde düzenlendi.
İLAVE ! ( SONUÇ )
Sayın ARKADAŞLARIM yorumları okudum , eğer ilk DSLR nizi satın alıyorsanız kesinlikle EOS 550d satın alabilirsiniz . size yıllarca hizmet eder ,
Daha evvelce DSLR si olan kişi için ise 550D kesinlikle gereksiz , böylesi fotoğrafçıların mutlaka FF olan mesela Eos 5D mk2 veya Nikon 700D gibi Full frame makine satın alması gerekir .

#akkaymaz' tarafından 03.06.2010 17:55:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2010, 17:31 - İp: 94.***.**9.140
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın green71tr 500D ile 550D arasındaki teknoloji farkı fazla ,
550d nin elektronik yapısı çok daha hızlı ve fotoğrafı işleyebilme kabiliyetide fazla , böyle olunca herbir JPG için daha fazla müdahale yapıp göze daha güzel görünen fotoğraf ortaya çıkarıyor .
bu müdahaleleri farketmeyen bir gözlemci açısından mükemmel fotoğraflar ortaya çıkıyor . fotoğraftaki analog benzeri aslına yakınlık kayboluyor , sanal bir mükemmellik hakim oluyor .
fotoğrafçılığı çok iyi bilen eski üstadlar ise ( isteyen olursa isim vereyim ) digital fotoğrafa ölçülü duruyorlar . hoşnut olmayıp sadece izin veriyorlar ,
soracak olursanız EOS 550D yi alın kullanın yanında fotoğrafta digital lehine ölçünün fazla kaçtığının farkında bulunun .

Tarih: 7 Nisan 2010, 13:34 - İp: 85.***.**6.41
green71tr
green71tr (üye)
İstanbul / Amatör

çok özel durumlar hariç noise reduction u bile kullanmayı düşünmüyorum. gerektiğinde ps devreye girer.

megapiksel ise ancak çok iyi lenslerde fark yaratacağından şu an için çok ta önemli görünmüyor (orta sınıf lenslerin 12 mp'nin üzerine çıkmakta zorlandığını okudum birçok yerde)

video çekimi için çözünürlük ve fps alternatifleri gelimiş + harici mikrofon kullanılabiliyor.... sırf bunlar için 400 lira fazladan vermeye değmez sanırım.

(video yu özellikle istiyorum, ayrı bir makina taşımak ciddi zahmet oluyor.)

şu an 500d ağır geliyor...

selamlar,

Tarih: 7 Nisan 2010, 15:14 - İp: 91.***.**3.2
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın green71tr EOS 550D çıkmadan evvel iyice inceleyip EOS 500D satın aldım .

eğer ozaman 550D çıkmış olsa idi 550D satınalırdım, ama asla mutlu olmazdım . zira aşırı kontrast ve abartlı digital sharpness fotoğrafı aslından uzaklaştırıyor .

şimdi 500D kullanmaktan mutluyum .
bir örnek daha vereyim 400D makinemin üzerine iki adet daha 450D satın aldığım halde kullanamadım , 450D nin bariz kusurları vardı beni huzursuz etti .

kısaca marka ve model farketmez kullanıp fotoğraf çekmekle mutlu olacağınız
makineyi satın alınız .

Tarih: 7 Nisan 2010, 18:10 - İp: 88.***.**9.95
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

SONUÇ !
Sayın ARKADAŞLARIM yorumları okudum , eğer ilk DSLR nizi satın alıyorsanız kesinlikle EOS 550d satın alabilirsiniz . size yıllarca hizmet eder ,
Daha evvelce DSLR si olan kişi için ise 550D kesinlikle gereksiz , böylesi fotoğrafçıların mutlaka FF olan mesela EOS 5D mk2 veya Nikon 700D gibi Full frame makine satın alması gerekir .

Tarih: 3 Haziran 2010, 17:57 - İp: 85.***.**4.19