biltur
biltur (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eos 350d Almakla İş Bitiyormu?

elbette hayır bitmiyor
sadece body ile çekim yapılmadığına göre...
forumdaki eski yazılara baktım ama tam doyurucu yanıt bulamadım ve zamanla belki yeni seçenekler de oluşmuştur diye düşündüm

acaba hangi objektifler
acaba hangi fitreler
acaba hangi ... (diğer gerekli şeyler)

yardımlarınızı bekliyorum
beklentilerim makro çekim, portre çekimi, güçlü bir tele...

bunların hepsini aynı anda içeren bir objektif seçeneği varmıdır?

tak çıkar yapmak istemiyorum fazla...

aslında sony R1 düşünüyorum... Belki biraz tembel olduğumdan dolayı.
ama kaliteli fotoğraf çekme isteğime kulak verdiğimdede sanki Canon EOS 350D alsam daha iyi olacak gibi.
forumdada r1 e herkes şüpheli yaklaşıyor.

350d ile kalite olarak sanırım tatmin olurum. ama dediğim gibi tak çıkar olayını fazla sevmiyorum.

ne dersiniz?
fikirlerinizi bekliyorum...

Tarih: 20 Kasım 2005, 15:38 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

objektif değiştirmeyi sevmiyorsanız neden dslr?bir dslr nin yüksek asa da çok az noise vermesi,makinenin hızı vs pek çok artılar var ama dslrlerin en güzel yanı objektif esnekliğidir. hem portre hem güçlü tele hemde makro istiyorsanız sony r1 in objektifi yetersiz gelir diğer slr like makinelere bakabilirsiniz.canon s2is,fuji9500,nikon8800,panasonicfz20 ve 30,sony h1 in objektifleri sizin belirttiğiniz niteliklere sahip zaten.

#gucsav' tarafyndan 20.11.2005 18:59:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2005, 18:49 - İp: yok
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam biltur,

Ben de aynen senin istediğin özellikleri istiyorum, fakat hiçbir DSLR like makine istenenlerin hepsini sunamıyor.

R1 bir istisna ve gerçekten çok dikkat çekici bir makine, tele senin için çok önemli değilse R1 o büyük sensörüyle 350D ve D70s gibi makinelerin performansına ulaşabilir gibi görünüyor. Üzerindeki Carl-Zeiss Lens'de Dada..'nın sürekli belirttiği gibi çok iyiye benziyor.

DSLR alırsan ileride makineyi satman gerektiğinde lenslerini yeni body ile kullanabilirsin. Mesela paraya kıyıp Canonun L serisi IS lenslerinden alırsan uzun vadede işini görür. Aynı şekilde Nikon'un herkesin diline düşen yeni 18-200mm VR lensi de çok iyiye benziyor. Böylece tak çıkar da yapmazsın.

Sanırım ben bütçeme en uygun olan D50 body
(555$ butterflyphoto.com) ve yanındada bütçem yeterse 18-200mm VR alacağım.

İleride bütçem elverince ve yeterli fotografçılık bilgisi edinince de tabiki D200

Gerçi o zaman da D1200 çıkar bu sefer de onu alalım deriz

Ne yaparsan yap yılbaşının geçmesini bekle derim. Satış sitelerinde daha Kasım ayında "Out of stock" yazıları görünmeye başladı. Fiyatlar da arttı tabiki..

Tarih: 20 Kasım 2005, 19:06 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)

merhaba, 18 -200 vr lensin çok iyi olacağı muhakkak ama sırf bu iş için üretilmiş bir makro lensin yerini asla alamaz.sadece geniş açı ve telede mükemmel bir çözüm sunacaktır.18-200 vr lensin bir body fiyatında olacağıda göz ardı edilmemeli.

Tarih: 20 Kasım 2005, 19:16 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)

hiç bir objektif bahsetttiğiniz özellikleri tam olarak 4 4 lük sunamaz.tam performans istiyorsanız objektif değiştirmeyi göze alacak yada ben o işlere gelemem diyorsanız ya en makul objektifi seçecek ama diğer bazı özelliklerden biraz feragat edeceksiniz.yada slr like makina alacaksınız.bir amatör kullanıcı olacağınız izleniminizi edindiğim için slr like makineleri önerdim.çünkü bu makinelerle 3 objektife ait performans,görüntü kalitesi slr makineler gibi olmasada alınabiliyor.galeride pretec 3a30 la çekilmiş makro fotoğraflara bakarsanız ne kadar maharetli olduklarını görebilirsiniz.bu tür compact makinaları cazip hale getirebilmek için bu objektiflerin özelliği artırılabiliyor ancak prfesyonel kullanımda mesela bir 18-200 objektife makro performansı eklenmiyor.amaç daha fazla objektif daha fazla fotoğraf malzemesi satabilmektir.bazen akla hayale gelmeyecek makinalar 5 yıldız alabiliyor.çünkü en makul fiyata kendilerinden beklenmeyecek özellikleri sunabiliyorlar.bu tür makinalar bizim gibi kullanıcılar için çokta önemli olmayan özellikleri eksik sunup yüzlerce dolarlık fiyatlarıyla bazen binlerce dolarlık donanımların performansını verebiliyorlar.

#gucsav' tarafyndan 20.11.2005 20:24:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2005, 20:23 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar merhabalar..
biltur, baslangicta ben de senin gibi, objektifi degistiriliyor olmasin istiyordum.. ama baktim ki, degistirilenlerden olmazsa, fotograf kalitesi dusuyor..
o yuzden dslr almaya karar verdi..
arkadaslarin da soyledigi gibi, tek bir objektif yok her isi harika gorebilecek..
ama bir compact makine ile hepsini adamakilli yapabilecek ozelliklere de kavusuyorsun.. mesela canon s2 ile..
guclu bir tele, iyi bir macro ve portre cekimi..
daha ne istenir ki?..
..biltur, saka bir yana, ihtiyacin olmayani almaya calismak pek de mantikli degil dogrusu..
ne buyuklukte cikti alacagini dusunmelisin oncelikle..
ne olcude, bilgisayarinda bakacaksin?
dslr'in kalitesi ama tasima kulfeti cikacak..
..herseyi iyice dusun derim..
............
sana tavsiyem, eger ki elinde varsa daha da iyi olur, bir cf kart alip bir dukkana gitmen ve deneme cekimleri yapman..
compact makinelerle ve dslr ile cekimler yap.. sonra eve gelip incele..
printer'in varsa, cikti al..
bizim gibi amatorler icin aslinda compact'lar hayli hayli yeterli.. ama iste olmusken en iyisi olsun dedigimizden dslr aliyoruz..
gorusmek uzere.

Tarih: 22 Kasım 2005, 23:55 - İp: 62.***.**2.10
  • 1