mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Eos 350d , R1 Ve Fz30

Gereksiz bir soru oldu düzenliyorum ki kimseyi megşul etmiyelim.

#mbsahan' tarafından 16.07.2006 04:57:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 03:26 - İp: 85.***.**3.25
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Aslında yukarda baya uzun bir metin yazmıştım.Ama bir kaç saat sonra fikirlerim kesinleşti ve kararımı verdim "DSLR-like tamamen palavra ve fotograf çekeceksen DSLR alacaksın".Şu anda FZ30 dan İxus 700 e indim anı fotograflamak için arabanı torpido gözünde bulunsun diye
Ve bahara dogru DSLR piyasasına çıkacak makinaları takip edecem ama muhtemelen EOS 350D satın alacağım.Bence fiyat/performansı çok yüksek bir makina. Bu foruma girmeden önce digital hakkında bir şeyler biliyordum ama markalar ve ürünlerin bu kadar yerlerde süründüğünü bilmiyordum (fotograf kalitesi olarak)
Bu forumdan öğrendiklerim...
1. Fotograf DSLR ile çekilir gerisi hikaye... Bu DSLR lerde mutlaka senin ihtiyaçların karşılayacak özellikte olmalı ve seveceğin bir makinayı almalısın...
2. DSLR-Like diye birşey yok bu tamaman para kazanma güdüsüyle üretilmiş bir kavram karmaşası. Bu seviyedeki tek ele gelir makina Sony R1 oda DSLR ye giriş seviyesi olan Canon EOS 350d ile yarıştırılmaya çalışılsada yenilir. Üstelik fiyatlarıda Türkiye için aynı. Yani o parayı vereceksin aldığın makina Like olacakDiğerlerinde ise yok efendim noise fazla, yok flu fokus problemli, yedek batarya sıkıntılı çünki piyasada yok veya pahalı, güneste iyi loş ışıkta perisan, yok wide çekemez, converter lens almak istesen makina fiyatına,makro olmaz neden zoom makina imiş, renklerde sapma yapar gb insanın içine oturacak problemleri para ile satın almaktan başka birşey değildir.
Like serisinde Panasonic, Sony, Nikon, FujiFlim, Canon,
Samsung ve diğer markalardan makinalarını alanları hepsinin dilinde olan bu makina güzel palavralarına yanlızca gülüyorum artık. "Bir çoğu en kötü DSLR ile çekilmiş çok başarız fotograflar bile imrenerek bakıtığından eminim" ki ben öyle hissetim ve imrenerek baktım DSLR ile cekilmiş fotograflara. İçimde hep bir boşluk ve tatminsizlik hissettim.
3. Nefis körlemekse amacın git en ucuzundan birşey al güneş altında hepsi mükemmel...
Bu forumda bu bilgileri paylaşan kısa sürede hemen hemen her makinanın açığını + ve - sini öğrenmeme katkısı olan herkese teşekkür ederim gerçekten doğruyu bulduğuma inanıyorum.
Yaklaşık bir aydır günlük 6-7 saat forumu okudum ve
Yeni makinamı alana kadar da bu forumun takipcisi olacağım.

#mbsahan' tarafyndan 16.07.2006 05:03:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 02:57 - İp: 85.***.**4.210
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

Ben yerinde olsam hic o kadar masrafa girmez, telefonumu satar yeni cıkan 2mp li modellerinden alırdım. Nasıl olsa guneste o da gayet tatmin edici performans verir. cunku bu mantıga dslr bir makine fazla gelecek. o yuzden kasma kendini dslr alıcam diye

Tarih: 16 Temmuz 2006, 06:41 - İp: 85.***.**7.18
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

ifadelerınız saçmalamaktan baska bırsey deyıl bence.

CANON TEKNIK SERVİSİMİSİNİZ YOK SA NİKON MU YA OLMADIKI SONY DE DSLR CIKARDI AMA

Tarih: 16 Temmuz 2006, 17:23 - İp: 85.***.**8.124
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Bence gerekcenizi belirtseniz daha şık olur. Bu benim fikrim kimse en kötü dslr ile dslr-like seviyesinden her hangi bir makinayı yanyana koyupta kıyaslayamaz.
Benim amacım kimsenin moralini bozmak değil. Ama 1000 YTL üzerinde para veripte aldığın ürüne kötü veya yetersiz demekte kolay değil bunu anlayışla karsılıyorum.ayrıca illada Canon demedim DSLR dedim. Canon benim beğendiğim..
Cep telefonu mevzuna gelince oda olur, ama hatıra fotografı çekmek için.Burda anlasılmayan sey aşağıdaki resimler bu resimleri görüpte iç geçireyen varmı? Samimi itiraf istiyorum.

Canon EOS 350D

Canon EOS 350D

Canon EOS 350D

Canon EOS 350D

Ama size elinizdeki makina istediğinizi veriyorsa zaten sorun yok, ben bu tür makinalardan istediğimi lamadım ki üstelik bunu forumda ilk dile getirende ben değilim.
Saygılar...

#mbsahan' tarafyndan 16.07.2006 18:14:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 18:01 - İp: 88.***.**3.235
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

bu ıddaların sahıbı fuji filan deyıl sony r1 kullanıp ondan sonra fıkırlerını ortaya koysunlar.

fz30
f828
s9500

bunlar deıl sony r1

Tarih: 16 Temmuz 2006, 18:11 - İp: 85.***.**8.124
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Belki de SLR-Like kategorisin de En iyi makina R1 ancak R1 fiyatına D70s,Eos 350D gibi makinalar duruken R1 alınmaz bence.
Kimse bana Lens değiştirme uğraşı,Masrafı demesin Gülü seven dikenine katlanır.
R1 almaya parası olanın DSLR almayada Lens almayada parası vardır bence.
R1 makina almaya tek sebebin bir SONY tutkunluğu olduğu kanısındayım.
Fz30 Bu iki makinanın yanına gelemez bile.Üzgünüm.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 18:14 - İp: 85.***.**3.100
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Sevgili EOS anlatmak istediğimi çok güzel özetlediniz Teşekkür ederim

#mbsahan' tarafyndan 16.07.2006 18:18:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 18:17 - İp: 88.***.**3.235
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba

bugun bulundugum yere sony r1 almaya gelen bır musterıye
350 d onerdım ama o yıne de r1 aldı

SEBEP:350 d nın uzerınde bulunan 18-55mm lensın r1 ın uzerınde bulunan lensten ıyı olmamasıymıs.

Ve bu musterı 2 sene sonra DSLR makıneye gecmek ısteyen bı musterıydı.Sonucta 2 sene sonra yenı makıne alacagı paraya cok ıyı lens alabılırdı kı ben bunu ona yaklasık 5 kez anlattım ama sony tutkunlugu baskın cıktı ne yazıkkı...

Tarih: 16 Temmuz 2006, 18:38 - İp: 88.***.**8.17
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mbsahan merhaba
Buraya yüklediğin fotoğraflara bakıpta iç geçirmemek gerçekten mümkün değil.
Mesala yüklediğin birinci fotoğraf tek kelime ile mükemmel.
Fakat o fotoğrafın çekildiği konfigürasyon hakkında bilgin varmı bilmiyorum ama o konfügürasyondaki lensin ABD fiyatı 2000 usd. nin üzerinde.O fiyata birde body fiyatını eklediğinde ki rakamı Türkiyede bu ürünlerin iki misli fiyata satıldığınıda düşünüp birde yüzde 18 kdv. yi ekledinmi çıkan rakamı ben hesaplamak bile istemem.Ama senin o çıkan rakamı verebilecek gücün varsa ve o ekipmanı Phil Askey gibi profesyonel bilgi ve becerinle kullanabileceksen hiç düşünme ve o lens ve makinayı al.
Hiç kimsede sana bu konfigürasyon alınırmı demez.Sende bu forum sitelerinde harcanmak yerine Türkiyenin Phil Askey i olursun.Ama millete bu konfigürasyonu tavsiye etmen çok yanlış ,çünkü herkesin senin gibi tuzu kuru değil.Bu sitedeki üyelerin çoğu fotoğrafçılık ile amatör olarak ilgileniyor.öyle 4-5 milyar parayı amatörce çekimler yapmak için herkes veremez.
Ayrıca maddi durumun bu kadar iyi ise ben sana birazcık daha pahalıya çıkacak ama bu konfigürasyondan daha iyi sonuçlar alabileceğin makina ve lens tavsiyesinde de de bulunabilirim.9-10 milyar civarına çıkıyor ama senin için nasılsa sorun olmaz.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 18:54 - İp: 88.***.**0.9
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Azya merhaba ben o müşterinin olaya nasıl baktığını tahmin edebiliyorum.Sende biliyorsun ki aldığımız makineler 1 veya 2 yıl içinde demode oluyor.Bazılarımız ise belki o kadar bile beklemeden makinalarını değiştirme ihtiyacı hissediyor.
Olaya bir de şu açıdan bakarsan o müşteriyi daha iyi anlıyabileceğini tahmin ediyorum.
350d nin body fiyatı R1 den biraz daha pahalı yaklaşık 2000ytl. civarına satıldığını biliyorum yanlış ise düzeltirsin.R1 ise 1700 ytl. ye Arçelik bayilerinden alınabiliyor.İki ayrı müşteri bu iki makinayı aldı diyelim.bu iki müşteri 2 yıl sonra makinaları demode olduğu için bunları çöpe attı.R1 kullanıcısı 2 yıl sonra belki r2 veya dslr bir makina diğer 350D kullanıcısı da benzer bir makina aldı.Sonuçta çöpe atılan makinalara verilen paralar dikkate alındığında pek birşey değişmiyecek.( çöpe atılmayı deyim olarak kullandım)Ama o 350D müşterisinin mesala bir yıl içinde kaliteli bir lens alma şansı yok ise bir yıl boyunca kit lens ile fotoğraf çekip mutlu olamıyacağıda ortada.
Anlatmaya çalıştığım şey şu .Pahalı lens lere para ayırabilecek insanlar elbette dslr alıp hangi lense ihtiyac duyuyorlarsa onu almalılar.Eos un dediği gibi diken istemeyip sadece gülü koklamak istiyenleri de anlayış la karşılamak gerek.

#as' tarafyndan 16.07.2006 19:32:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 19:14 - İp: 88.***.**0.9