mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Enteresan... !

Slm arkadaşlar... Yaptığım araştırmalar sonucu aldığım genel cevap şu..
Nikon ile verilen 18:55 lens iyi fakat canon ile verilen 18:55 çöp...
Böle bişe mümkünmü? sonuçta aynı değerlere sahip lensler. Bi tek markaları farklı... Yoksa benim bilmediğim şeylermi var...?

Tarih: 9 Nisan 2006, 17:35 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Yukarıdaki grafiklere bakarak Nikon'un genel olarak kontrast ve çözümleme performansının daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

#kobra' tarafyndan 11.04.2006 16:08:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Nisan 2006, 16:03 - İp: 85.***.**4.158
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

nikon mu yoksa canon mu tartismasi bir yerde komik oluyor.. hele ki her nikon lensi canon lensinden iyidir demek, ustune de zaten prolar da nikon'u tercih ediyor demek..
polaris, mutlaka kendi goruslerinde kendine gore haklisindir.. ama yanlis anlasilma olmasin diye tekrarlamak istiyorum; canon'un 18-55'i gibi nikon'un 18-55'i de ise yaramaz.. her ikisinin de kaliteleri dusuk..
ve zannedildigi gibi, canon'un 18-55 lensini al cope at demek cok cok yanlis.. canon gibi nikon da 18-55 vermesinin nedeni, makine bosa gitmesin diye..

........
son olarak mtf grafiklerinden evet, kontrast konusunda nikon onde gorunuyor.. ama lensin kenarlarina gidildikce, canon'un lensi daha istikrarli gorunuyor.. nikon'un ki daha fazla azalan yonde bir egri.. bu da nikon lensinin sadece merkezde cok keskin oldugunu ama kenarlara gidildikce keskinligin inanilmaz derecede azaldigini gosterir.. oysaki canon 18-55 bu konuda cok basarili goruluyor..
yoksa yaniliyor muyum kobra?
ve aralarindaki farklar da birinin cop digerinin olmadigini soylemiyor diye dusunuyorum.. bilmiyorum yaniliyor muyum polaris?

Tarih: 11 Nisan 2006, 18:05 - İp: 62.***.**2.10
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Bir ekleme yapayım Canon mtfsinde görünen çift rengin sebebi Canon hem en açık diyafram hemde f/8 ölçümlerini grafikte veriyor ben bu güne kadar Sigma'da yada Nikon'da garfikte görünen ölçüm değeri f/8 indir diye bir bilgiye rastlamadım dolayısıyla onların sonuçlarının lensin en açık değerine ait olduğunu farz ediyorum.Şayet açık diyafram souçları karşılaştırılacaksa Canon'da siyah sonuçlara bakmak gerekir.Kaldı ki f/8 olduğunu farzedip karşılaştırısak genişte kontrast Nikon'da 7 nin biraz üzerinde bitiyor Canon'da da 7.5 gibi çözümleme ise Nikon'da 5 te biterken Canon'da 4 te bitiyor.Tele kısmına bakacak olursak kontrast Nikon'da 8 de bitiyor Canon'da 9.5 gibi(burada yaklaşık lens çapının yarısı bir mesafede daha yüksek olduğunu atlamamak gerekir) çözümleme ise Nikon'da yine 5 te bitiyor Canon'da da 4 te.

Tarih: 11 Nisan 2006, 18:31 - İp: 85.***.**4.158
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

abi neyi tartışıyorsunuz yaw kit lensler

iki lenste ucuz seri lensler,ne derler ne kadar ekmek o kadar köfte.iki markanında cok güzel lensleri var,veya body leri karşılaştıralım,kit lensi napacaksınız

Tarih: 11 Nisan 2006, 22:13 - İp: 85.***.**8.66
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

magnat aslinda haklisin.. onemli olan diger lensleri ve tabii ki uzerinde kullanilan body'nin ne oldugu..
....
madem oyle kobra, ben de birkac ornek vereyim canon'un birkac lensinin mtf grafikleriyle ilgili olarak.. sanirim bir karsilastirma yapabiliriz..
nikon'un -anladigim kadariyla- mtf grafiklerinde en genis diyafram degerinde veriliyor olcumleri.. fakat canon'da hem en genis diyaframda hem de f/8'de veriliyor..

iste 50mm f/1.4'un mtf'si:

iste 35mm f/1.4 L'in mtf'si:

....
buradan cikan sonuca gore, aslinda nikon 18-55mm f/3.5-5.6 lensi hem canon'un 50mm f/1.4'unden hem de 35mm f/1.4 L'inden cok cok daha iyi..

lutfen..

Tarih: 12 Nisan 2006, 18:07 - İp: 62.***.**2.10
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Burada üzerine konuşacağımız iki nokta var f8 performansları için konuşacaksak 2 FF lenste daha yüksek kontrast ve çözümleme değerine sahip ancak daha da önemlisi efs nin 10mm sonra performansı düşerken FF ler 20mm boyunca aynı performansı veriyorlar malum crop lenslerin mtf si 13mm olarak veriliyor açık diyafram kısmına gelince adı üzerinde açık diyafram biri f1.4 diğeri f3.5 diyafram açıldıkca optik performansın düştüğünü bilirsin.

Tarih: 12 Nisan 2006, 20:50 - İp: 85.***.**5.241
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

haklisin kobra.. ozur diliyorum..
dusuk diyafram degerlerinde mtf'de cikacak degerler de az cikacaktir haliyle..
....

Tarih: 12 Nisan 2006, 22:53 - İp: 62.***.**2.10