alman
alman (üye)
İstanbul / Meraklı

E3 de Su Geçirmeme Doğrumudur !?

Olympus e3 almaya karar veridğim zamanlarda bir foto mak satıcısına e3 su geçirmeyen yapısı var çeşme altına tutulsa bile çalışan o derece su geçirmez dediğimde bana öyle bir şey mümkün değil dedi acaba doğrumudur !? Hatta nette şöyle bi fotolarını buldum doğrumudr yoksa e3 hakkındaki su geçirmezlik olayı fake mi abartı mı !? Ya da kısaca en kaba tabirle makinayı aldım diyelim ilk su geçirmezliğini test etmek için biraz abartacağımı düşünenler olabilir saygı duyarım... Mesela, ilk aldım kutusundan çıkardım çeşmenin altına tuttum deiyelim makinaya zarar gelirmi acaba !? Benim amacım en şiddetli bile yapmurda kullanabilmem (ki bunuda letsgodigital.com da test sonuçlarında bariz bir şekilde görülüyor...)

Buyrun fotosu

http://www.letsgodigital.org/html/review/olympus/e3/olympus-e-3-istanbul-turkiye.html

Tarih: 17 Ocak 2009, 23:14 - İp: 88.***.**6.138
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

fotograf fake değil

http://www.letsgodigital.org/html/review/olympus/e3/olympus-e-3-istanbul-turkey.html

#appendix' tarafından 17.01.2009 23:45:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2009, 23:43 - İp: 85.***.**4.18
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bildiğim Su geçirmeyen makinalar;
Nikon D3 / D700 / D300
Pentax K10D / K20D / K200D
Olympus E3
Canon EOS 1D/1Ds Mark III

Tarih: 18 Ocak 2009, 10:18 - İp: 85.***.**7.214
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Aslında her madde biraz geçirgendir,ama bazıları daha az geçirgendir.
Çeşmenin altına tutmak uç bir durum.Olympusun garanti verdiği bence yağmur altında kalması,kar-toz yemesi gibi durumlardandır.

Olympus şu sıralar doğa fotoğrafçılarının oldukça ilgisini çekiyor,başarılı bir koruma.

Tarih: 18 Ocak 2009, 12:32 - İp: 88.***.**7.194
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

e3 ve pentax k20(k20 duyduğum kadarı ile) su geçirmez(çeşme altında da) diğer sayılanlar ise yağmur falan geçirmiyor ..
kol saatleri gibi direkt dalgıç saatleri ve el falan yıkarken su geçirmeyenler hesabı...

Tarih: 18 Ocak 2009, 17:09 - İp: 85.***.**7.18
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Böyle tehlikeli bir girişimde bulunacaksanız lensin de "su geçirmez" olduğunu teyid etmeyi unutmayın.

Tarih: 19 Ocak 2009, 00:22 - İp: 85.***.**7.48
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Antika,
Sony'de waterproof olan lensler var mıymış,biliyor musun?

Tarih: 19 Ocak 2009, 00:58 - İp: 88.***.**7.194
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bilmiyorum, hiç duymadım.

Böyle birşey olsaydı mutlaka pazarlamacılar gözümüze gözümüze sokarlardı diyeceğim ama sonra Minolta'nın neden battığı aklıma geliyor : Kötü Pazarlama. Korkarım Sony de aynı yoldan gidiyor, ürünlerini piyasaya iyi tanıtmıyor.

Tarih: 19 Ocak 2009, 02:19 - İp: 85.***.**7.48
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Antika nın da belirttiği gibi lenslerin de su geçirmez olması gerekiyor. Pentax ın lensleri, su geçirgenliği konusunda üçe ayrılıyor;

1. Su geçirmez lensler: Tam korumalı lensler. Bu lenslerin ne kendisi sudan zarar görür ne de gövdeye su geçirirler. Güvenle yağmur altında çekim yapılabilir. Star serisi lensler bu kategoridedir.

2. Gövdeyi sudan koruyan lensler: Bu lensler kendisi sudan zarar görür ancak bayonet kısmında yalıtım vardır ve gövdeyi sudan korur. DA serisi lensler (kit lens de dahil olmak üzere) bu özelliğe sahiptir.

3. Korumasız lensler: Hem gövdeye su geçirebilir hem de kendisi su geçirir.

Tarih: 19 Ocak 2009, 08:27 - İp: 78.***.**5.148
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Musluk altında yıkamak uç nokta ama hem E1'in hem de E3'ün buna maruz kaldığını defalarca gördüm, hatta E3'ün Istanbul testlerinde de birçok kişi sürekli yıkamıştı makineleri gün sonunda sorun çıkartan olmadı.

Benim kendi tecrübem sadece yağmur altında uzun süre E3 ve 12-60 f:2.8 lensi uzun süre kullanmaktan ibaret üstünden 5 ay geçti bir sorunla karşılaşmadım.

Olympus'ta tüm pro ve high grade lensler en az splash proof.

E3'ün battery grip'i de water proof.

Tarih: 19 Ocak 2009, 09:56 - İp: 88.***.**3.70
alman
alman (üye)
İstanbul / Meraklı

d300 de peki bunun gibimi yoksa...!? Olmusz hava koşullarında olympus kadar dayanıklımı ya da yağmurlu havalarda kulanmak makinaya zarar verirmi !? Bunu sormamımn nedeni nikondan öyle bir özelliğini okumadım, görmedim...

Tarih: 29 Ocak 2009, 17:04 - İp: 88.***.**7.160