temp1234
temp1234 (üye)
İstanbul / Amatör

E-bay

arkadaslar e-bay dan alışveriş yapan mutlaka vardır. ben buradan aışveriş yapıp usa daki arkadasımın adresini vererek almak istiyorum.aydınlatırsanız sevinirim. e-baydan alışverişin bir riski varmı üye olurken dikkat etmek gereken bir sey varmıdır. ve son olarak benim adresim türkiye görünürken usa daki arkadasımın adresini vermemde sorun olurmu posta ile gönderilecek UPS kargo ile olur diye düşünüyorum .prosedür hakkında tavsiyelerinizi ve dikkat etmek gereken diğer hususları belirtirseniz çok sevinirim.

Tarih: 5 Mart 2008, 09:40 - İp: 212.***.**4.118
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben Türkiye'deki adresimi veriyorum hep ve defalarca alısveris yaptım hicbir sorun yasamadım 10 günde hep elime geldiler. Önce Ebay'e oradan da Paypal'a üye olman gerek sonrası cok basit zaten. Hersey cok kolay. İstedigin malı sec ve al ödemesini de paypal yapıyor zaten oraya kredi kartı bilgilerini veriyorsun.

Tarih: 5 Mart 2008, 12:01 - İp: 85.***.**5.60
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

İyi günler,Osmanc arkadaştan bigi almak istedim.Ürünlerini aldığında gümrük vergisi gibi herhangi bir fark ödedinmi,yoksa sadece posta masrafımı.Birde aldıkların küçük şeyler objektif gibimi.Daha büyük olanlar varmı.teşekürler.kolay gelsin.

Tarih: 5 Mart 2008, 22:16 - İp: 78.***.**9.248
cepni_23
cepni_23 (üye)
Kocaeli / Meraklı

ya arkadaşlar bende bu işe merak salan biriyim.bu ebay da fiyatlar çok komik yoksa benmi yanlış anlıyorum.mesela canon 350d 18-55 ile sıfır fiyatı ebayda ne kadar?

Tarih: 5 Mart 2008, 22:47 - İp: 85.***.**1.80
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Olympos arkadasım ben vergi ödemedim hiç. Makineyi ve lensleri buradan aldım ama zaten cok cok ucuza aldım Erkayaların sahibi cok iyi bir tanıdıgımız oradan bir şansımız var.

Onun dısında Ebay'den filtreler aldım mesela en son aldıgım filtreler 300 küsür dolar tuttu normalde 100 euro ve üstüne vergi alınıyor ama ayrı paketlettirip hediye olarak göndertince sorun olmuyor. Ben heray baya alısveris yapıyorum özellikle giysi anlamında. Bir sorun yasamadım bugüne kadar.

Birde gümrükte tanıdıklar var oradan biraz avantajlıyım o yüzden biraz rahatım acıkcası. Sevgiler.

Özel mesaj olarak istediginizi sorabilirsiniz arkadaslar.

#osmanc' tarafından 06.03.2008 00:45:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2008, 00:27 - İp: 78.***.**2.219
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Aman da man diyim ben size.Sakın yanılıp,şaşıpta 100avro'nun üzrinde(kargo fiyatı da buna dahil) alışveriş yapayım demeyin takılır.Şeklil1a'da görüldüğü gibi

Tarih: 6 Mart 2008, 01:41 - İp: 81.***.**4.25
barocan
barocan (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bu karmasaya acıklık getireyim 6yıllık bir ebay kullanıcısı olarak. Ebay'de makinalar evet cok ucuz 2500 YTL ye Nikon D300+ 18-200VR+ 2 tripod+ 2 hafıza kartı gibi kitler alabilirsiniz.
Buraya kadar hersey mükemmel iste asıl olay burdan sonra baslıyor. Bir uluslararası ticaret ögrencisi olarak ülkemizde internet alısverisleriyle ilgili kapsamlı bir yasamız yok bu yuzden gümrük kafasına göre el koyuyor cogu zaman mallara.
Ebayden alıcagınız makinayi gümrükten kurtarmak cok basit aslında. Satın aldıgınız adamla irtibata gecin ve durumunuzu anlatın size yardımcı olacaktır. Gümrükte paketleri acmak yasak oldugu icin paketin üstüne hediye olarak isaretleyip 80-90 dolar gibi komik bi fiyat yazıcaktır. Bu islemde sizi gümrük vergisinden kurtarıcak

Saygılar

Not: Evet bu kacakcılıga giriyor ama bu konuda bir yasa olmadıgı icin tamamiyle yasaL bir işlem.

Tarih: 7 Mart 2008, 13:39 - İp: 85.***.**2.108
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hangi gümrükten geçiyor ki.AVPİM'mi..

Tarih: 9 Mart 2008, 01:48 - İp: 88.***.**4.207
hknbjk
hknbjk (üye)
İstanbul / Amatör

Benimde böyle bir problemim var . Abd den d300 17-55 sb 800 aldım daha doğrusu arkadaşım orda şuanda gelemiyor ona aldırdım fakat güvenip bu gümrük meselesinden dolayı kargoya veremiyoruz ve kargo firmaları pata küte taşıdıklarını düşünerek bi zarar gelir düşüncesi içindeyim...

Tarih: 13 Mart 2008, 12:29 - İp: 88.***.**4.193
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Türkiye'de bulamadığım için riske girip ebay'dan f30 satınaldım...
satıcı japonyadaydı..
Japonyadan 5 günde kargo geldi... sanki yurtiçinden kargo gibi adrese getirip teslim edildi... gümrük felan yoktu....

f30 gümrüğe takılmazken...

3 sene önce aldığım 30 USD lik MP3 çalar gümrüğe takılmıştı...

Üzerine hediye yazarlar ise takılmıyor herhalde...

Tarih: 8 Haziran 2008, 08:54 - İp: 81.***.**0.225
  • 1