logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Dslr'ye Geçmelimiyim ?

Merhaba,
Bir süredir SLR-Like ve Compact fotoğraf makinelerini araştırıyorum. Bu sebeple de bir iki başlık açıp sorular sordum cevaplar aldım. İstediğim özelliklere sahip olanlar ya pahalı yada bulunmuyor (üretimden kalkmış vs).

Hep araştırırken önüme DSLR makineler çıkıyor ve mağazalarda elime alıp denediğimde de çok hoşuma gidiyor. İstediğim özellikleri de tabiki karşılıyorlar.
Bugüne kadar herhangi bir DSLR sahibi olmadım veya bir kaç pozdan başka kullanmadım.

Genellikle anı fotoğrafları çekeceğim ama elimde daha güzel şeyler çekebileceğim bir makine varken tabiki bu imkanı da kullanırım.

Çalıştığım şirkette muhtemelen giriş seviyesi bir fotoğrafçılık kursu da verilecek.

Araştırırken baktığım, almayı düşündüğüm makineler 700 YTL civarında. Ancak bu fiyata ikinci el ve garantili şekilde Nikon D40 Kit buldum. D40 hem küçükçe, hem otomatik ayarlarla da kullanılabiliyor, hem de almayı düşündüğüm bütün makinelerden daha iyi sonuçlar veriyor.

Üzerinde AF Motoru olmadığı ve bu yüzden mercek alırken yüksek fiyatlar ödeyeceğimi öğrendim. Öyle acayip zoom derdim yok, geniş açı derseniz odada bir aile fotoğrafından başka geniş açıya ihtiyacıım yok.

Sizce Panasonic FZ8, FZ18, Canon SX100 IS gibi şeyler yerine D40 alsam ve kitle beraber gelen merceği kullansam nasıl olur ?

Edit:

Bir de sizce D40 mı yoksa sıfır olarak Sony 'nin veya Pentax gibi bir markanın modellerine mi bakmalıyım, Nikon'a göre daha ucuz modelleri mevcut.

#logpay' tarafından 14.12.2008 02:19:45 tarihinde düzenlendi.

#logpay' tarafından 14.12.2008 03:09:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2008, 01:10 - İp: 88.***.**6.200
erocank
erocank (üye)
Aydın / Amatör

k100 d super makinayı yaklaşık 7-8 ay kullandım...makinanın çektiği resimler gayet başarılı istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. ben satmak zorunda kaldığım için elden çıkarmıştım..malinadan çok memnundum ancak en büyük sıkıntım..4 adet 2700 lük ve 3000 lik şarjlı pille uzun süre resim çekemiyordum..servisiyle konuştum pentaxların genel olarak bu tür sıkıntısının olduğu ancak bunu lityum ion pille aşabileceğimi söylediler..türkiyede şarjlı lityum ion pil bulamadım ama amazon.com da satılıyor eğer buradan şarjlı lityum ion pil ve şarj cihazıda tedarik edersen pentax seni uzun süre idare edecektir.

Tarih: 20 Aralık 2008, 14:01 - İp: 88.***.**7.73
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

k100 d super makinayı yaklaşık 7-8 ay kullandım...makinanın çektiği resimler gayet başarılı istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. ben satmak zorunda kaldığım için elden çıkarmıştım..malinadan çok memnundum ancak en büyük sıkıntım..4 adet 2700 lük ve 3000 lik şarjlı pille uzun süre resim çekemiyordum..servisiyle konuştum pentaxların genel olarak bu tür sıkıntısının olduğu ancak bunu lityum ion pille aşabileceğimi söylediler..türkiyede şarjlı lityum ion pil bulamadım ama amazon.com da satılıyor eğer buradan şarjlı lityum ion pil ve şarj cihazıda tedarik edersen pentax seni uzun süre idare edecektir.

Ben de şu an şarj cihazı ve pil araştırıyordum. Ansmann'ın Photocam III modelinde karar kılmıştım, daha önceden elimde bir Varta bir de Kodak şarj cihazı vardı, eski Kodak makinem bu şarj cihazları ve içlerinden çıkan pillerle en fazla 10-15 fotoğraf çekebilir hale gelmişti. K100D de denedim çok daha fazla resim çektim ancak gece makineyi kapattıktan sonra sabah pillerin tamamen bittiğini gördüm.

Lityum pili eBay'den beklermiyim bilmiyorum, bir araştırayım Türkiye içinden.

Tarih: 20 Aralık 2008, 16:39 - İp: 85.***.**0.210
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

dslre geçmeli miyim sorusuna aslında cevap cok basit. normal bir kompakla foto cekerken yaşadıgınız sıkıntılar sizi artık farklı arayışlara sokuyorsa,geçilmelidir.

Tarih: 20 Aralık 2008, 17:39 - İp: 62.***.**1.61
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

dslre geçmeli miyim sorusuna aslında cevap cok basit. normal bir kompakla foto cekerken yaşadıgınız sıkıntılar sizi artık farklı arayışlara sokuyorsa,geçilmelidir.

Normal bir kompaktla salonda az ampul ışığında flaşsız fotoğraf çektiğimde çok kötü bir sonuç elde ediyordum. Tabiki dSLR nin kompakt a olan başka üstünlükleri de var ancak benim için en önemli kısım buydu. Bunu hem kendi eski Kodak kompakt makinemde hem de denemek için arkadaşlarımdan aldığım Panasonic FZ lerde ve bir iki Sony kampakt ta test ettim. Yine araştırırken mağazalarda birkaç model üzerine yoğunlaştım ama mağaza ortamında az ışık gibi denemeleri yapma şansım fazla olmadı. Mutlaka az ışıkta iyi performans veren kompakt veya dslr-like lar vardır farklı topiclerde arkadaşların tavsiye ettiği gibi, ancak bunlar da ya piyasada yok yada bir kompakt a benim ödemek istemediğim kadar pahalılar. Bu yüzden DSLR ye yöneldim ve bir Pentax K100D satın aldım. Aldığım günden beri şirkette acil bir iş üzerinde çalıştığım ve sadece yatmaya gece geç satte gittiğim için birkaç fotodan fazla deneyemedim. Şu an için zayıf ampul ışığında otomatik ayarlarla raw çekimde karanlıkla ilgili bir sorunu yok ama renk dengesi güzel değil, yani olduğundan farklı renklerle görüyorum fotoyu, daha kırmızı filan gibi. Bunu da makineyi öğrendikten sonra aşacağımı düşünüyorum, bir de çalıştığım şirkette verilecek fotoğrafçılık kursu var, umuyorum onun da etkisi olacaktır bazı şeyleri anlamamda.

#logpay' tarafından 20.12.2008 18:06:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Aralık 2008, 18:04 - İp: 85.***.**0.210
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

makineyi ne kadara aldınız?
fşyat ve ödeme hakkında bilgi verebilirmisiniz?
(sizce sakıncası yoksa tabiiki)

unutmadan, hayırlı olsun.

Tarih: 20 Aralık 2008, 21:36 - İp: 78.***.**4.135
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

makineyi ne kadara aldınız? fşyat ve ödeme hakkında bilgi verebilirmisiniz? (sizce sakıncası yoksa tabiiki) unutmadan, hayırlı olsun.

Makineyi FotoZeynep'in sitesinden 870 YTL gibi bir fiyata aldım. Döviz oynadığı için sürekli değişiyor. Yanında 4 GB lık bir kart hediye geldi. 18-55 Kit lensiyle beraber geliyor, bir de çift lensli olanı vardı benim ihtiyacım yok diye tekli kit olanını aldım. Worldcard varsa 2+3 Taksit ve %10 indirim var, diğer kartlarla peşin fiyatına 10-12 taksit civarı.

Tarih: 20 Aralık 2008, 21:57 - İp: 85.***.**0.210