logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Dslr'ye Geçmelimiyim ?

Merhaba,
Bir süredir SLR-Like ve Compact fotoğraf makinelerini araştırıyorum. Bu sebeple de bir iki başlık açıp sorular sordum cevaplar aldım. İstediğim özelliklere sahip olanlar ya pahalı yada bulunmuyor (üretimden kalkmış vs).

Hep araştırırken önüme DSLR makineler çıkıyor ve mağazalarda elime alıp denediğimde de çok hoşuma gidiyor. İstediğim özellikleri de tabiki karşılıyorlar.
Bugüne kadar herhangi bir DSLR sahibi olmadım veya bir kaç pozdan başka kullanmadım.

Genellikle anı fotoğrafları çekeceğim ama elimde daha güzel şeyler çekebileceğim bir makine varken tabiki bu imkanı da kullanırım.

Çalıştığım şirkette muhtemelen giriş seviyesi bir fotoğrafçılık kursu da verilecek.

Araştırırken baktığım, almayı düşündüğüm makineler 700 YTL civarında. Ancak bu fiyata ikinci el ve garantili şekilde Nikon D40 Kit buldum. D40 hem küçükçe, hem otomatik ayarlarla da kullanılabiliyor, hem de almayı düşündüğüm bütün makinelerden daha iyi sonuçlar veriyor.

Üzerinde AF Motoru olmadığı ve bu yüzden mercek alırken yüksek fiyatlar ödeyeceğimi öğrendim. Öyle acayip zoom derdim yok, geniş açı derseniz odada bir aile fotoğrafından başka geniş açıya ihtiyacıım yok.

Sizce Panasonic FZ8, FZ18, Canon SX100 IS gibi şeyler yerine D40 alsam ve kitle beraber gelen merceği kullansam nasıl olur ?

Edit:

Bir de sizce D40 mı yoksa sıfır olarak Sony 'nin veya Pentax gibi bir markanın modellerine mi bakmalıyım, Nikon'a göre daha ucuz modelleri mevcut.

#logpay' tarafından 14.12.2008 02:19:45 tarihinde düzenlendi.

#logpay' tarafından 14.12.2008 03:09:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2008, 01:10 - İp: 88.***.**6.200
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

İkinci elden vazgeçip sıfır Pentax K100D Super e karar verdim. Neden derseniz, öyle şu özelliği iyi bu özelliği iyi diye birşey söyleyemem. İçime sindi makine, hem kullanımı hem gördüğüm örnek amatör resimler. Yorumlarda da çok kötü şeyler söylenmemiş. Şu ara fiyatı 974 YTL. YKB kartla 877 ye düşüp 5 te taksit yapıyorlar, sizce fiyat olarak mantıklı mı ?

Tarih: 15 Aralık 2008, 23:27 - İp: 85.***.**0.129
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben pentaxa para vermem şu saatten sonra..

Tarih: 16 Aralık 2008, 16:27 - İp: 212.***.**9.195
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

ben pentaxa para vermem şu saatten sonra..

Neden ? Dağıtıcı firmanın değişmesinden mi yoksa başka bir sebebi var mı ?

Tarih: 16 Aralık 2008, 17:28 - İp: 85.***.**0.210
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

yedek parçası az. İlerdeki durumu belli değil. Satıcısı az. İkinci elde para etmiyor. Alıcısı zor cıkıyor. Mudail makinalar varken almam demek istedim. Kendi yasadıgım sehirde henuz gormedim ben o makinadan Benim görüp görmemem önemli değilde ya bi sürü hikaye işte. Kendinizi direk sınırlandırmış olursunuz.

Tarih: 16 Aralık 2008, 21:12 - İp: 78.***.**3.8
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bence K100D super için o para çok. Sahibinden.com da 1200 perde sayısına sahip K100D super satılıyor 650 YTL idi galiba, hem de Ankara'da. Bir inceleyin isterseniz, hafıza karını da veriyordu herhalde. Pentax K100D Super fena makina değil, gerçi modeli geçti biraz ama 6.1 MP sayesinde yüksek isodaki sonuçları da hiç fena değil.

Tarih: 16 Aralık 2008, 22:17 - İp: 88.***.**1.9
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

yedek parçası az. İlerdeki durumu belli değil. Satıcısı az. İkinci elde para etmiyor. Alıcısı zor cıkıyor. Mudail makinalar varken almam demek istedim. Kendi yasadıgım sehirde henuz gormedim ben o makinadan Benim görüp görmemem önemli değilde ya bi sürü hikaye işte. Kendinizi direk sınırlandırmış olursunuz.

Bu paraya sıfır olarak muadili ne olabilir ki ? Araştırdıklarımdan , spotları saymıyorum D40 dahil taksitle alınabilecek ve bu fiyata yaklaşan makine yok. Ben bulamadım.
Sınırlandırma konusunda tabi haklısınız ama ben zaten şimdilik kit lensle kullanacağım.

Bence K100D super için o para çok. Sahibinden.com da 1200 perde sayısına sahip K100D super satılıyor 650 YTL idi galiba, hem de Ankara'da. Bir inceleyin isterseniz, hafıza karını da veriyordu herhalde. Pentax K100D Super fena makina değil, gerçi modeli geçti biraz ama 6.1 MP sayesinde yüksek isodaki sonuçları da hiç fena değil.

İkinci el makine almak istemedim, zaten en fiyat olarak en düşük modellerden D40 bile anca ikinci elde bu makinenin sıfır fiyatından biraz daha aza maloluyor. GG gibi biryerden temizini 700 civarına alıp taksit yaptığınız zaman neredeyse 800 oluyor.

Makine kötü mü peki, ben kit lensiyle çekilmiş epey resim gördüm, tabi onları profesyoneller de çekmiş olabilirler ama yine de kaliteli görüntüler. Bir de bunun üzerinde IS te var (body de), benim gibi bir amatörün çok işine yarıyacak birşey.

Tarih: 16 Aralık 2008, 23:48 - İp: 85.***.**3.136
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

İkinci el makine almak istemedim, zaten en fiyat olarak en düşük modellerden D40 bile anca ikinci elde bu makinenin sıfır fiyatından biraz daha aza maloluyor. GG gibi biryerden temizini 700 civarına alıp taksit yaptığınız zaman neredeyse 800 oluyor.

Makine kötü mü peki, ben kit lensiyle çekilmiş epey resim gördüm, tabi onları profesyoneller de çekmiş olabilirler ama yine de kaliteli görüntüler. Bir de bunun üzerinde IS te var (body de), benim gibi bir amatörün çok işine yarıyacak birşey.

Aslında mesele sadece gövdeyle alakalı değil, sistemle de alakalı. D40 kullanmadım ama kullanıcılarının da memnun olduğunu biliyorum. Tek can sıkıcı tarafı lensinde AF motoru olmaması. Bu bir kısıtlama elbet ama çok mu önemli bilemem. İkinci el bir lens aradığınızda AF yapabilmesi için gövdesinde motor bulunduran lenslere bakmanız gerekecek, bu da bir kısıtlamadır. Auto bracketing yok, üst lcd panel yok ve 3 noktadan AF idi herhalde. Ama kullanıcıları memnun, dolayısıyla iyi makina şüphesiz.

Ben Pentax K10D kullandım ancak K100D Super i de deneme amaçlı kullandım. O da iyi makina, avantajı gövdede titreşim önleme olması, bu sayede hangi lensi kullanırsanız kullanın titreşim önleme sahibi oluyorsunuz, bu da çok güzel bir özellik. Örneğin benim çok eski 50mm f1.4 tamamen manuel pentax lensim, K100D Super ile titreşim önlemeye sahip. Ancak Pentax ın gerek yeni gerekse de ikinci el lens seçeneği, Nikon kadar bol değil. Bu da bir kısıtlama. Mesela Tamron Sigma gibi 3. parti üreticilerin lenslerini kullanabiliyorsunuz ancak onlar da önce Canon ve Nikon için çıkıyor. Ben Pentax için Tamron 17-50mm almak için yaklaşık 1 yıl bekledim, Canon için ise çıkmıştı. Mesela bu forumda Pazarbey in bir Ring Flaş sorunu vardı, Pentax kullanıcısı olduğu için o tip bir flaş bulamamıştı. Daha yeni çıktı ring flaş.

Her iki makinada güzel fotoğraf çekme olanağı sağlar. Hangisi daha iyi ona birşey diyemem. Ancak mesele sadece gövde alma meselesi değil, sistem seçme meselesi. Hangi markayı alırsanız, genelde lens yatırımını o markaya yaparsınız ve o marka ile devam edersiniz.

Tarih: 17 Aralık 2008, 09:49 - İp: 78.***.**5.148
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Cevaplarınızı düşündüğümde K100D nin benim için uygun olduğu sonucuna varıyorum. Teknolojik yeniliklerine kolayca sahip olabilmek, yeni çıkan bir parçaya erken sahip olabilmek, vb, bunların hiç biri benim için önemli değil aslında. Sorun olan şeyler makinenin ve hatta markanın yaygın olmamasıyla (belki de distribütor sorunları) alakalı şeyler. Profesyonel olsam vb mutlaka dikkat edeceğim şeylerdi ama örnek olarak bir D40 ı alıp kit lensiyle sürekli kullanmak ile K100D yi alıp kit lensle sürekli kullanmak arasında bir fark göremiyorum, tek farkı D40 ile K100D arasındaki kalite, kullanım, teknoloji, feature list vb gibi şeyler, onlar için K100D ye çok kötü diyen görmedim zaten. Kullanmıyacağım bir özellik (yaygınlık, kolay modifiye vs) için daha fazla para vermemin bir yararını göremedim. (Sürekli D40 örneği veriyorum kusura bakmayın benzer seviyelerde olduğu için öyle oldu)

Umarım pişman olmam ama K100D siparişini verdim. Yarımlarınız için çok çok teşekkür ederim.

Tarih: 17 Aralık 2008, 11:02 - İp: 85.***.**0.210
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Hayırlı uğurlu olsun. Pişman olacağınızı hiç sanmam.

Tarih: 17 Aralık 2008, 11:18 - İp: 78.***.**5.148
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

k100d yeni başlayan için ideal ama sonradan satmak istersen zarar edersin..

Tarih: 18 Aralık 2008, 00:09 - İp: 78.***.**7.86