logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Dslr’ye Geçmelimiyim ?

Merhaba,
Bir süredir SLR-Like ve Compact fotoğraf makinelerini araştırıyorum. Bu sebeple de bir iki başlık açıp sorular sordum cevaplar aldım. İstediğim özelliklere sahip olanlar ya pahalı yada bulunmuyor (üretimden kalkmış vs).

Hep araştırırken önüme DSLR makineler çıkıyor ve mağazalarda elime alıp denediğimde de çok hoşuma gidiyor. İstediğim özellikleri de tabiki karşılıyorlar.
Bugüne kadar herhangi bir DSLR sahibi olmadım veya bir kaç pozdan başka kullanmadım.

Genellikle anı fotoğrafları çekeceğim ama elimde daha güzel şeyler çekebileceğim bir makine varken tabiki bu imkanı da kullanırım.

Çalıştığım şirkette muhtemelen giriş seviyesi bir fotoğrafçılık kursu da verilecek.

Araştırırken baktığım, almayı düşündüğüm makineler 700 YTL civarında. Ancak bu fiyata ikinci el ve garantili şekilde Nikon D40 Kit buldum. D40 hem küçükçe, hem otomatik ayarlarla da kullanılabiliyor, hem de almayı düşündüğüm bütün makinelerden daha iyi sonuçlar veriyor.

Üzerinde AF Motoru olmadığı ve bu yüzden mercek alırken yüksek fiyatlar ödeyeceğimi öğrendim. Öyle acayip zoom derdim yok, geniş açı derseniz odada bir aile fotoğrafından başka geniş açıya ihtiyacıım yok.

Sizce Panasonic FZ8, FZ18, Canon SX100 IS gibi şeyler yerine D40 alsam ve kitle beraber gelen merceği kullansam nasıl olur ?

Edit:

Bir de sizce D40 mı yoksa sıfır olarak Sony 'nin veya Pentax gibi bir markanın modellerine mi bakmalıyım, Nikon'a göre daha ucuz modelleri mevcut.

#logpay' tarafından 14.12.2008 02:19:45 tarihinde düzenlendi.

#logpay' tarafından 14.12.2008 03:09:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2008, 01:10 - İp: 88.***.**6.200
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Bana kalırsa, fotoğrafçılıkla önemli bir hobi olarak uğraşmayacaksanız, doğaya çıkıp uzun zamanlar ayırmayacaksanız, kuş gözlemciliği-fotoğrafçılığı gibi projeleriniz yoksa, hiç DSLR almayın derim. DSLR' ın benim açımdan eksileri: Ağır, asla bir objektifle yetinmeyeceksiniz ve sonuçta yanınızda bir sürü ağırlık taşır hâle geleceksiniz. Sensöre toz kaçması, objektifin çizilmesi gibi bir sürü sorunla boğuşacaksınız ve böyle bir sorun yaşadığınızda servise gitmeden çözemeyeceksiniz.

Ben Canon SX100 IS aldım yeni, ayrıca Pentax K10D DSLR sahibiyim. Canon SX100 IS ve benzeri kameralar, çok özel gereksinimleriniz dışında, fotoğraf çekmek adına her ihtiyacınızı karşılarlar.

Bunlar benim fikirlerim, sonuçta karar verecek sizsiniz, kararınız şimdiden hayırlı olsun.

Tarih: 14 Aralık 2008, 08:42 - İp: 194.***.**8.30
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

D40'tan kesinlikle memnun kalırsın. (Sitede hiç kullanmayıp kötüleyen çok kişi bulabilirsin)
Ama bir süre sonra kit lens az gelmeye başlayacaktır. 16-85 yada 18-200 gibi bir mercek almak isteyebilirsin. Onlarında yurt dışında fiyarları 600-700 dolar kadar. Sonuçta DSLR almanın esas amacı farklı lensleri kullanabilmek. Ben D40X aldığımdan hiç pişman olmadım. Karar senin.
Dip Not: 2008'de Nikon dünyadaki DSLR pazar payını %40'a çıkardı. Bunun sebebi pekçok kişinin beğenmediği D40 ve D60'tır.

Tarih: 14 Aralık 2008, 13:22 - İp: 88.***.**0.194
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Bence geçmelisin çünkü fotoğraf kalitesindeki fark kayda değer.

Kompaktlar ve slr-likeler daha dijital bir görüntüye sahip slr ise daha doğal ve temiz görüntüler üretiyor.

Evet tek lens kısıt yaratır ama kaliteli kit lense sahip bir model düşünebilirsiniz. Bu kit lensler zaten en gerekli mesafeyi kapsarlar (tele objektif çok da gerekli değilse).

Yani tek lensle likeler kadar macro ve zoom oranı olmaz ama yaptığını da daha güzel yapar hele hele gece çekimlerinde aşırı bir fark yaratır..
Ayrıca kompaktlarda heryer net çıkar net alan derinliği çok fazla. Bu doğa fotoculuğu için olumlu iken fotoğrafçılığın en temel güzelliklerinden biri olan arkayı flulaştırma efektini doğal yolla veremezsiniz ve bu estetikliklten yoksun kalırsınız.

Ekonomik bir slr almanızı tavsiye ederim.

Tarih: 14 Aralık 2008, 13:36 - İp: 88.***.**4.222
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Zoom olarak compact makinelerdeki 8X-10X zoomdan fazlasına ihtiyacım yok, hatta eski makinem 4X zoomluydu pek bir sıkıntı çekmedim. Makro ise birine bir cihazın üzerindeki minik yazıları çekip göndermekten başka bir işime yaramaz, onu cep telefonumla bile yapıyorum.
Asıl ihtiyacım az ışıkta flaşsız çekim yapmak, bebek resimleri çekeceğim. Yani çok pahalı olmayan bir SLR-Like yerine D40 ın kit lensi 18-55 olarak benim ihtiyaçlarımı daha mı iyi karşılar ?

sercan bey ekonomik bir DSLR alın demişsiniz, D40 ekonomik bir DSLR midir ? Fiyat olarak uygun ama AF motorlu lens almak gerekiyor, ben lens almadan kullanmak istiyorsam ekonomik sayılır diye düşünüyorum.

DSLR almazsam ya Canon SX100 IS veya Panasonic FZ18 gibi birşey alacağım.

Tarih: 14 Aralık 2008, 20:00 - İp: 88.***.**9.77
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Asıl ihtiyacım az ışıkta flaşsız çekim yapmak, bebek resimleri çekeceğim. Yani çok pahalı olmayan bir SLR-Like yerine D40 ın kit lensi 18-55 olarak benim ihtiyaçlarımı daha mı iyi karşılar ?

demişsiniz...

O halde size öncelikle açık diyaframlı bir lens (F:1,4 veya F:1,8) ile düşük ışıkta iyi netice verecek bir gövde gerekiyor.

Bildiğim kadarı ile Canon 50 mm F:1,8 oldukça ucuz, bu lens sizin işinizi görecektir. Gövde olarak da mecburen Canon kullanacaksınız ki Canon 1000D fiyat olarak hesaplı, CMOS sensörü ile d7üşük ışıkta iyi netice verecek özelliğe sahip. İmkan varsa Canon 450D veya daha yisi Canon 40D de alabilirsiniz.

Kit lenslerin diyafram değeri F:3,5 gibi değerlerden başladığı için düşük ışık koşullarında çok iyi netice vermeyebilir.

Tarih: 14 Aralık 2008, 20:41 - İp: 78.***.**0.49
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

f1,8 ve 1,4 lens karanlık ortamlarda avantaj sağlar ama şart değil.

d40ın kit lensi ihtiyacınızı karşılar ışık yetmezse isoyu arttırırsınız ki d40ın min isosu 200 zaten yani gren yapmadan 2kat hız sunuyor.

af motoruna gelince evet af-s olan lensleri kullanmanız gerekir bu bir kısıt.

Ancak 1000d daha uygun gibi çünkü toz temizleme ve bir amatör için çok önemli olan picturestyles var:

Photoshopta fazla vakit harcamak istemiyorsanız çok yararlı. Portre modunda, doğa modunda,vs farklı renk cevapları alıyorsunuz (tabi likelrdeki gibi otomatik mod değil bu, renk cevabı değişiyor yani manuel modda da kullanılabiliyor. Farklı filmler kullanmış gibi).
Bence bu önemli.

Alabileceğiniz ekonomik slrler:

nikon d40+18-55
Canon 1000d (50mm 1,8 olur ama esneklik için IS'li yeni 18-55 kit lens)
Pentax k200d+18-55
Pentax k100d+18-55
Bunlar işinizi görür rahatlıkla.

Şunu belirtmek gerekir 1000d ile 450d nin fiyatları çok çok yakın son zamanlarda.
Eğer uygunsa 100-200ytllik fark için 450d almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Görüldüğü gibi d40ın picturestyles ve toz temizleme dezavantajı var (kit lensle zaten af yapılır af-s lenstir, çok lens almayacaksanız hiç önemli değil).

Ama 1000d veya 450d alamazsanız uygun fiyata bulursanız d40 sizi pişman etmez.

Tarih: 14 Aralık 2008, 21:47 - İp: 78.***.**3.160
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

sayın logpay,
sizin açınızdan konuya bakarsak ,
canon SX 100 ve benzerlerinin akşam vakti veya iç mekanda resim çekerken
( 400 iso ile flash sız ) çok aşırı gren ( noise ) ürettiklerini görürüz .
bu açıdan Dslr kadar fiyat vermedikçe compact makinelerden razı olmayacağınız anlaşılıyor.
yeni D40 ve D40x bulamayabilirsiniz , zira bunlar çok sattı yerine D60 çıktı.
yanında 18-55 VR lens çıkıyor, bu objektifle VR de ve 800 isoda beyeneceğiniz
flash sız çekimler yapabilirsiniz ,

Tarih: 14 Aralık 2008, 22:29 - İp: 85.***.**9.224
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Selamlar,
Çok teşekkür ederim yorumlar için.
D40 bulabiliyorum, 750 YTL civarına ikinci el ve bir süre daha garantisi mevcut. Beraber gelen 18-55 kit lens mevcut, kutu içeriği + çanta, kayış, filtre, kart vs mevcut.
Az ışıktan kastım herkesin evindeki salonunda kullandığı normal ampuller işte, hepsini yaksam 6 tane ampul ediyor ama hala eski makinem lcd ekranda bile net şekilde anlaşılan kalitesiz bir görüntü veriyor.
AF Motoru heralde D40X ve D60 tada yok. Gerçi ben şimdilik hatta uzun süre kit lensten başka lens almayı düşünmüyorum. Dolayısı ile karşılaştırırken
D40 + Kit Lens + As Işık vs (örnek) Canon SX100 IS + Az Işık
şeklinde karşılaştırırsanız çok işime yarar.

Tarih: 14 Aralık 2008, 23:51 - İp: 85.***.**3.167
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba,
Peki ikinci el D40 elime ulaştığnda bir problemi var mı diye anlamam mümkün mü ? Bir arızası varsa kargo görevlisi ayrılmadan bakıp anlıyabilirmiyim ? Garanti kapsamına giren arızalar sorun değil ama mesela düşürülmüş ve dıştan anlaşılamıyacak bir arızası var ise, nelere bakmak gerekir ?

Tarih: 15 Aralık 2008, 18:34 - İp: 85.***.**0.210
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Konuyla ilgili biryerlerde bir yazı olacaktı ..

Makina elinize gectiginde.. aklımd akaldıgı kadarıyla..

- siyah zeminde çekin (sensor arızaları icin)
-30 sn pozlayarak hem siyah hem beyazda çekin (hot piksel icin)
-kısık diyaframda beyazda çekin (sensor lekeleri icin)
-objektifi çıkartıp takın
-flaşlı çekim yapın
- hafıza kartını deneyin
-isoyu yükseltip çekin..

İlk aklıma gelenler bunlar. Bir de tabiki bataryasını ve sarj alıp almadıgını kontrol etmek lazım..

Bence de d40 iyi bir seçim. Kit lensi de basarılı. Zaten o fiyatlarda flaşsız ve noisesiz sorunsuz çekeceginiz bri makina yok. Hoş d300 alsanızda aynı sorunu yasayacaksınız.

D40 iyidir..

Tarih: 15 Aralık 2008, 19:59 - İp: 88.***.**2.96