crosshair
crosshair (üye)
İstanbul / Meraklı

Dslr'a Geçeceğim; Tavsiye Lütfen :)

selamlar,

yaklaşık 10 aydır kullandığım Fujifilm S1700 makinamdan sonra, artık DSLR kullanmayı düşünüyorum.

yapmak istediklerim için makinem artık sınırlı kalıyor. makro ve süper makro modları olmasa çoktan değiştirmiştim de onlardan vazgeçemiyorum.

ben genelde kompozisyon ve makro çalışıyorum. hatta şöyle diyeyim; özel bir durum olmadığı sürece de beyaz-ışık-enstantane ayarlarını genelde makinaya bırakıyorum. önceliğim güzel kompozisyonlar yakalamak, ve bunları yakalarken alan derinliğine çok ihtiyaç duyduğumu düşünüyorum. bu noktada makinamda 3.2 gibi bir diyafram değeri var ancak SLR ile denk olmuyor tabiki.
--
sadede geleyim

öncelikle ayıracağım bütçe 800-900 TL azami. sıfır makina düşünmüyorum, ortalama bir body alıp orta vadede lense yatırım yapmayı düşünüyorum. o yüzden paramı sıfır makina + kit lense harcamak istemiyorum açıkçası.

bir de, S1700'ü aldıktan sonra kursa gitmedim, neredeyse her şeyi çektikçe ve internetten araştırarak kendim öğrendim. ama tabi profesyonel bir teknik eğitim almadığımdan dolayı fotoğraf konusunda eksik bilgilerim var. hele DSLR makineler ve bunların özellikleri, bunlarla yapılabilecek teknikler konusunda oldukça eksiğim. çektikçe ve kurcaladıkça öğreneceğimi düşünüyorum her zamanki gibi, ancak DSLR almadan önce de belirli bir birikime sahip olmak lazm ki makina seçimimi daha rahat yapayım. ancak ben burada size danışıyorum (:

bu düşünceyle araştırma yaparken, bütçeme uyar diye düşündüğüm birkaç model belirledim;

Canon 450D
Nikon D80
Nikon D60
Pentax K-M

bu modellerin ikinci el fiyatları sanırım aynı segmentte. bunların içinden D80 tabiki beni cezbediyor. Ancak D80 eski makina ve temiz bir ikinci elini bulabilir miyim bilemiyorum.

İkinci el konusunda 450D'de daha yüksek şansım olur diye düşünüyorum.

Pentax K-M ise hayyam'da bir tanıdık dükkan tarafından tavsiye edildi bana. Pentax'ın her zaman uygun fiyatlı modeller çıkardığını öğrendim. Ayrıca kullanılabilecek lenslerin geniş bir yelpazede olması ve ucuza temin edilebilmesi beni çekti. Tavsiye eden yer 50 mm, 1.77 lensler için o kadr uygun fiyatlar verdi ki, o anda beni tavladı neredeyse

bir yandan da, lens sürekli alınan bir şey değil. yani ben kit lens almaz isem eğer makinayı alırken bir 50-180, 50-200 gibi bir lens (bütçem yeterli gelir ise tabi), daha sonra da belki bir makro lens alırım diye düşünüyorum. bir kere alınan şeyler yani, kenara para koyduktan snra Nikon için de alınır diye düşünüyorum.
--

Bu noktada bu 4 model arasında sizden tavsiye bekliyorum. Bunların fiyatları sanırım bütçemin içinde. D60 artık pek tutulmuyor sanırım ama onun için de söyleyecekleriniz vardır diye yazdım.

bunların dışında farklı modeller için tavsiyelere de açığım. teşekkürler (:

Tarih: 30 Mart 2011, 11:47 - İp: 78.***.**8.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

canon ve nikon birbirlerine birebir dnk makineler uretmiyorlar.

canonun xxx d serisi
******************nikonun dxx serisi
canonun xx d serisi
******************nikonun dxxx serisi
canonun x d serisi

diye gidiyor denklik, ufak farklarla. nikon daha kaliteli govde ve yuksek fiyatlandırma tercih ederken, canon daha hafif govde ve nispeten dusuk fiyatlandırma tercih ediyor.

d80 nikonun ccd sensor kullanan bir makinesi, cmos sensorlu 450d daha iyi iso performansı veriyor. bu daha esnek bir kullanım saglayacaktır size. ben govdeye degil cıkan fotografa bakarım diyorsanız onu tercih edin derim.

pentaxın lens bulma sıkıntısı olmasa dusunmeden pentax derdim.

Tarih: 31 Mart 2011, 10:24 - İp: 88.***.**8.140
crosshair
crosshair (üye)
İstanbul / Meraklı

anlıyorum. bir de ele nasıl oturduğu önemli değil mi. 450d elimde d80'e göre daha iyi bir his vermişti.

bu durumda hem bulunabilirlik hem ergonomi bakımından 450d daha öne çıkıyor benim için. gece çekimleri veya hızlı nesne çekimleri pek düşünmüyorum, ancak iç mekan çekimleri yapıyorum. o yüzden iso performansıyla gene 450d öne çıkıyor.

lakin bir arkadaşım kit lensin iç mekan çekimleri için yetersiz olduğunu söylüyor, o da 450d kullanıyor. bu konuda ne diyorsunuz? ben tam teknik detaylarını bilemiyorum o nasıl dedi ama iç mekanda çok başarılı değil demişti.

Tarih: 31 Mart 2011, 10:30 - İp: 78.***.**8.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kit lensin geri kalabilecegi tek nokta var, geniş acının 18mm (28mm esdeger)
cok dar bir iç mekanda calısıyorsanız evet sorun olabilir. bu piyasadaki butun kit lensler için gecerli.

yok ısık alma konusunda yetersiz kaldıgını soyluyorsa bu tecrube veya teknik bilgi eksikligindendir, en basitinden tripod kullanarak geceyarısı bile gunduz gibi aydınlık fotograflar cekilebilir.

bu asamada zaten lens almanızı tavsiye etmem.gereksiz bir harcama olur.

canon alırsanız uzerindeki lensin 18-55 IS (titreşim onlemeli model) olmasına dikkat edin

#gaijin' tarafından 31.03.2011 11:14:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2011, 11:10 - İp: 88.***.**8.140