oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Yardım

öncelikle herkese iyi yıllar.geçen sene de benzer bir başlık açmıştım fakat öss döneminde fotoğraf çekmeye başlamanın büyük zaman kaybı olduğuna karar verdiğimden dslr almayı bu güne erteledim.forumdan okuduklarım dışında hiçbir fotoğrafçılık bilgim yok.makineyi öğrenim kredimle taksitle alacağım.yani bütçem çok fazla değil.limitleri çok zorlamam durumunda 1400 liraya kadar çıkabilirim.

genellikle gövdeden titreşim önleyici sistemin büyük avantaj olduğu yazılmış.bu özellikli sadece pentax ve sony var.hangi dslr'yi önerirsiniz?yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tarih: 1 Ocak 2010, 11:21 - İp: 94.***.**2.99
hastasiyiz
hastasiyiz (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın oklid,
Benim naçizane önerim eğer yeni başlayacaksan ve bütçemi çok da fazla zorlamayayım diyorsan canon eos 1000d alabilirsin. çok güzel giriş seviyesi bir makinedir 18-55 kit lensle beraber hayyam pasajından 900-1000 tl civarında bulabilirsin.

Tarih: 1 Ocak 2010, 11:31 - İp: 78.***.**5.93
oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

canon ve nikonu düşünmememin nedeni titreşim önleyici objektiflerinin fiyatları.ileride objektife o kadar yatırım yapabileceğimi düşünmüyorum.fakat titreşim önleme özelliğinin ne derece etkili olduğunu da bilmiyorum.yani tamamen buradaki yorumlara göre gidip alacağım

Tarih: 1 Ocak 2010, 11:36 - İp: 94.***.**2.99
hastasiyiz
hastasiyiz (üye)
Ankara / Meraklı

Titreşim önleme özelliği çekim yaparken daha uzun pozlama süreleri kullanımına olanak sağlayan faydalı bir sistemdir.

Sony veya pentax istiyorsan sony a200k veya pentax k200d ye bir göz at istersen sanırım bütçeni pek aşmazlar.

Şunu da ekleyeyim Dslr makinelerde lenslerin görüntü kalitesine etkisi çoktur.
Çoğu üstadın da söylediği gibi bodyler geçici lensler kalıcıdır.

Tarih: 1 Ocak 2010, 11:47 - İp: 78.***.**5.93
oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

k200d ile k10d arasında ne gibi farklılıklar var.2. el bir k10d düşünülebilir mi?

Tarih: 1 Ocak 2010, 11:52 - İp: 94.***.**2.99
hastasiyiz
hastasiyiz (üye)
Ankara / Meraklı

2.el düşünüyorsanız olabilir tabi ki aşağıdaki linkte aradaki farkları bulabilirsiniz.

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/compare/1361-1763-1271-1736.html

Tarih: 1 Ocak 2010, 12:02 - İp: 78.***.**5.93
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

oklid yerinde olsam pentax arayışına girmezdim.. Canon varken yani.. 1000d sınıfının testlerde en iyi makinelerinden birini olduğunu ispatlamış zaten.. Gelelim gövdeden IS'ye Canonda bu zaten lenslerinde var.. 18-55 IS ve 55-250 IS gibi.. Yeni çıkan her lensindede IS mevcut.. 15-85 IS USM 18-135 IS gibi.. Fiyatlarıda hiç anormal değil.. Yani IS var diye fazladan yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalmıyorsun.. Bir makine gövdesinde IS var diye tercih edilmez zaten.. Makinenin kullanışlılığı, renkleri, hızlı olması, vizörünün aydınlık olması gibi sebepler daha ağır basar..

Mesela ben 75-300 III USM (IS yok) kullanıyorum.. Telephoto lensler zaten ışık koşullarının maksimum olduğu seviyelerde güzel sonuçlar verdiği için.. Makinenin Enstantene öncelikli modunda 1/640 -1000 gibi değerlerde en güzel netlikleri elde edersin..

Başka bir ayrıntı limitleri zorlayıp, Canon 450d alman daha yerinde olur..

Tarih: 1 Ocak 2010, 14:02 - İp: 78.***.**7.147
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bir kaç sene Pentax kullandıktan sonra Canon'a geçtim. Eğer çok fazla aksesuar almam, uğraşmam diyorsanız Pentax alabilirsiniz. Çok güzel, kullanışlı makineleri var. Hiç üzmez..

Ama diğer yanda Canon gibi bir marka var ve neredeyse kuruyemişçide her tür aksesuarını bulabilirsiniz. En giriş seviyesi makineleri 1000D, 450D gibi makinelerle çekilen fotoğraflar ise doğru ellerde muhteşem sonuçlar verir.

Hayyam pasajına gidip bakın diyeceğim ama orada taksit nasıl olur çok bilmiyorum. Ama 1400 TL ile Hayyam'da bir amatörün alamayacağı şey yok, onu söyleyebilirim.

Tarih: 1 Ocak 2010, 16:38 - İp: 217.***.**9.217
oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

pentax k10d almak için hayyama gidersem beni kazıklama ihtimalleri nedir?bildiğim kadarıyla k10d nin sıfırı yok.2. el sorunlu bir k10d yi verebilirler mi?

Tarih: 1 Ocak 2010, 16:47 - İp: 94.***.**2.99
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Hayyam'daki esnaf senelerdir orada olan, yeri yurdu belli insanlar. Benim alışveriş yaptıklarım en azından beni hiç kazıklamadılar. Pek çoğu ikinci el cihazlar için bile 6 ay dükkan garantisi veriyorlar. Bunu ısrarla isteyin. Cihazın seri numarası ile kayıt edip bir kart verirler size. Karşılıklı güven esas..

Ancak yine dediğim gibi, bir süre internetten makineleri araştırın, artılarını eksilerini inceleyin. Neye ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra dükkanlarda cihazları elinize aldığınızda karar verirsiniz. En uygun makineyi orada bulacağınızı düşünüyorum.

Tarih: 1 Ocak 2010, 18:37 - İp: 217.***.**9.217
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

k10d pro seviye'dir.. kullanacak kadar bilgi ve tecrübeye sahipmisin 2nci elde taksit olmaz.. hayyamda nakit çalışır bildiğim kadarıyla...

Tarih: 1 Ocak 2010, 19:46 - İp: 78.***.**7.147