tolgaustun88
tolgaustun88 (üye)
Antalya / Amatör

Dslr Yada Dslr-like 800tl Acil.....

arkadaşlar haftasonuna kadar alacağım... 800 lira var elimde. 2 yıldır a540 kullanıyordum ve çok memnundum. ancak dün arıza yaptı.a540 ile çoğu manuel ayarları öğrendim neyin ne işe yaradığını hangi durumlarda neler yapmam gerektiğini biliyorum...

sorum şu: 800 liraya temiz bi ikinci el ile dslr ye mi başlamalıym yoksa o fiyata like mı bakayım... ben fotoğrafçılıgı amatör olarak daha çok hobi amaçlı yapacağım. sadece boş zamanlarımda uğraşırım yani. dslr alırsam ilerde lensler için bütçe de ayırabilirm zamanla... like alırsam da o paraya a540 dan pek farkı olmayan fotoğraflar da çıkmasını istemem...

bu durumda ne yapmamı tavsiye edersiniz???

Tarih: 3 Şubat 2009, 20:37 - İp: 85.***.**9.218
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

dslr al.

Tarih: 3 Şubat 2009, 20:47 - İp: 88.***.**8.82
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

okyanusa katılırdımda yannız şöyle bir mesele var..

piyasadaki bazı dslr-like makineler yakın fiyattaki dslr lere göre daha güzel foto çekiyor..
misal R1

en yakın dslr ne diyebiliriz d40x yada 400d..
r1 kanımca bunlardan daha iyi fotoğraf çekiyor.

yannız r1'i de piyasada sıfır bulamazsın.. ikinci elinde içinden ne çıkacağı belli olmaz.

zaten like sınıfı giderek kan kaybediyor.. eski şaşalı günlerini mumla arıyor..

800'e biraz daha ekle al bi dslr

yada olympus e420 al... ben 845 ytl ye almıştım.. o paraya şahane makine valla..
tek eksiği kıpraştırmayıcı yok makinede

Tarih: 3 Şubat 2009, 20:57 - İp: 88.***.**2.13
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

dslr ... aksi taktirde bütçe heba edilmiş olur

Tarih: 3 Şubat 2009, 22:36 - İp: 85.***.**2.182
tolgaustun88
tolgaustun88 (üye)
Antalya / Amatör

peki o zaman dslr diyelim... model olarak ne tavsiye edersiniz?? canon kullandığım için 400d düşünüyorum ben ama başka tavsiyesi olan var mı?

Tarih: 3 Şubat 2009, 22:54 - İp: 85.***.**9.218
hydrsal
hydrsal (üye)
İzmir / Amatör

Bende dslr al derim ama bu işe çok zman ayırmıcaksan kompakt bi makina alman daha iyi bence dslr alırım dıyosan o parya temız 350d bulursun fiyatları bilmedgmden şimdi bişe söleyemicem ama kompakt olarak sony h50 önerebilrm

Tarih: 4 Şubat 2009, 00:25 - İp: 85.***.**9.116
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Sony R1 TIKLAYINIZ

Makinanın temiz kullanılmış olduğunu yakından biliyorum.
Bence kaçırmayın, elinizde belli bir rakam mevcutmuş madem geri kalanı da bir şekilde belki anlaşırsınız.

Tarih: 4 Şubat 2009, 01:41 - İp: 78.***.**2.146
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

DSLR alma kararınız mantıklı bence.
800 TL ye ikinci el gayet güzel makinalar alabilirsiniz. İkinci el bahsedilen paraya Hayyam pasajında kit lensiyle birlikte rastladığım modelleri aşağıda sıraladım.

Canon 400D,
Sony A200
Pentax K100D / K100D Super
Nikon D40X/D40

Tarih: 4 Şubat 2009, 07:51 - İp: 78.***.**5.148
tolgaustun88
tolgaustun88 (üye)
Antalya / Amatör

t_yaman hocam bunların arasından hangisini tavsiye edersiniz?

pentax ın kit lensi canon un kine göre daha iyi oldugu için onu mu seçeyim yoksa 400d body+18-55 is falan mı daha iyi olur?

pentax baktım biraz lens konusunda sıkıntı var ben de antalya da yaşadıgım için istanbula gidip alma şansım da yok pek. gg den falan alırım anca gg de de pentax lens deyince pek bir seçenek kalmıyor...

Tarih: 4 Şubat 2009, 10:51 - İp: 85.***.**9.218
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

tolgaustun88;
Listelediklerimden aslında sadece Nikon D40/40x ya da D60 almamanız doğrultusunda tavsiye verebilirim. Ama hangisini alma konusunda ben de birşey diyemem, hepsi de güzel.

1. Canon 400D mesela çok iyi, kendini kanıtlamış ve yaygın marka. Iso yönetimi, fotoğraf kalitesi güzel, aksesuar ve lens bulmak kolay. Kit lensi eskiden çok kötüydü ama şimdi daha iyi galiba. Ama yine de kit lensi listedeki diğerlerine göre bence daha kötü. Bence gayet güzel bir seçenek.

2. Sony A200 de fiyatına göre çok iyi performans veriyor. Aslında geçenlerde dediğiniz paraya A300 gördüm ikinci el, A300 bulabilseniz banko onu alın bu paraya derdim. Ama A200 de oldukça iyi. Sony DSLR ye iyi yatırım yaptı, FF den giriş seviyesine kadar her sınıfta çok iyi seçenekleri var. A200 de Canon ve Nikon da olmayan gövdeden titreşim önleme özelliği var ve bence çok önemli bir özellik. Sony de artık ileriye yönelik bence yatırım yapılabilir bir marka. Sanırım A200 ü dediğinizden daha da ucuza bulursunuz.

3. Pentax K100D /K100D Super yine çok iyi makina bence. Ben Pentax kullanıcısıyım ve gerek lensleriyle gerekse gövde kalitesiyle çok iddialı bir marka olduğunu düşünürüm. Kit lensi de gayet iyidir. Gövdeden titreşim önleme özelliği mevcut bunda da ve dijital Pentax gövdeler eski yeni tüm Pentax uyumlu lenslerle çalışırlar, hem de titreşim önlemeli olarak. Ancak aksesuar ve lens bulma kolaylığı ve seçenekleri bakımından bir Canon ve Nikon değildir.

4. Nikon D40/40X/D60 fotoğraf kalitesi ve kit lensi olarak çok iyi aslında. Fiyat olarak da çok uygun, gövdesini beğenen de çok. Ancak Bu Nikon modellerinin gövdede AF motoru bulundurmaması bence önemli bir handikap. Bu gövdelerde AF motoru olmadığından otomatik odaklama yapmabilmesi için lensinde fokus motoru olmalıdır, bu nedenle de her Nikon lens bu makine ile çok kullanışlı olmaz. Nikon iyi marka ancak bu modellerini ben tavsiye etmiyorum. Ama alırsanız da çok kötü birşey yapmış sayılmazsınız tabi

İkinci el makina alımı biraz da denk düşme işi. Dediğim gibi 800 TL ye Sony A300 + kit lens görmüştüm mesela bu çok iyi bir alım olurdu. Önemli olan temiz, mümkünse düşük çekim sayısında, hani varsa çantalı, kartlı, uygun fiyata bir makine almak bence. Markaya çok fazla takılmayın derim. Şimdiden hayırlı olsun.

#t_yaman' tarafından 04.02.2009 11:28:56 tarihinde düzenlendi.

#t_yaman' tarafından 04.02.2009 21:11:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Şubat 2009, 11:23 - İp: 78.***.**5.148
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

canonu sevmesem de objektif olmak lazım ve bu paraya alınabilecek en iyi seçeneklerden biri 400d ....

Tarih: 4 Şubat 2009, 20:42 - İp: 85.***.**8.150