djcagatay
djcagatay (üye)
Ordu / Meraklı

Dslr Tercihi Yardımı

arkadaşlar ben DSLR a geçiş yapmak istiyorum ve kararsızım. çekimlerimin %95 i dış mekan larda olacağı için acaba hangi makina benim işimi görür kararsızım.kendi tecrübelerimin ve bilgilerimin sonucunda Nikon D80 + 18-135mm lens kiti almak isteğim sizce ne kadar doğru.. özellikle bu ikiliyi kullanan arkadaşların görüşlerini bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Tarih: 16 Kasım 2006, 23:16 - İp: 85.***.**8.68
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

djcagatay forumumuza hosgeldin oncelikle..
d80'i kullanmiyorum ama bayagi yakin takibindeyim.. 18-135 lensi pek tavsiye edilmiyor.. yerine bircok insan yine nikon'un 18-70'i ile birlikte kit olarak aliyor..
ne tur cekimler yapmaktan hoslaniyorsun?.. belki daha uygun bir lens tercihine gidilebilir..

Tarih: 17 Kasım 2006, 01:34 - İp: 86.***.**0.120
djcagatay
djcagatay (üye)
Ordu / Meraklı

ilginiz için çok teşekkür ederim öncelikle.. benim çekim türlerim genelde manzara , portre , ilginç anlar , model arkadaşlarla çıkıp bi yerlerde resim çekinme , yani kısaca stüdyo fotoğrafı harici tüm dallarda fotoğraf çekmek istiyorum. işin açıkcası 18-135mm tercihimde uzak mesafelere zoom yapabilen ve geniş açıya sahip olan ucuz lensler olması.. sonucunda 20 yaşında bir öğrenci olarak 3000 YTL gibi bir parayı bu meraka harcadıktan sonra tam performans almak istiyorum ve yeni bir lens almak beni bayağı bir yoracak diye düşünüyorum..Birde dpreview de Nikon D40 ın çıkmış olduğunu gördüm ve çok ucuz fiyatı olacağından bahsediliyor.Acaba testler sonucunda D40 alıp artan para ile 2 lens almak dahamı mantıklı olur. (sonucunda bu forumun bana öğretmiş olduğu DSLR larda makinadan çok lens önemliydi..)

Tarih: 17 Kasım 2006, 14:53 - İp: 88.***.**4.149
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sony A100 kullanıyorum güzel makine
Body olarak alıp yanına da 17-70 sigma lens ve 75-300 sony lens alırsan güzel bir takımın olur.

Tarih: 17 Kasım 2006, 15:30 - İp: 85.***.**6.52
djcagatay
djcagatay (üye)
Ordu / Meraklı

Sony nin kalitesine amatör makinalarında güvenim sonsuz ama DSLR da bana biraz eksik kalacak şüphesindeyim.. Hani makinaya ısınma olayı çok önemli yaa Nikon benim için çok önemli.. bilgileriniz için çok teşekkür ederim

Tarih: 17 Kasım 2006, 15:45 - İp: 88.***.**4.149
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

djcagatay,

Kendine Nikon al, iyi makina, iyi marka. Hem sen ona isindigini soyluyorsun ki bu en onemli parametre bence.

Yalniz sunu soylemeden edemeyecem: Sony hakkindaki onyargin yersiz, bosubosuna seceneklerini kisitliyorsun.

Adamlar 30 yildan beri bilmem kacbin dolarlik en iyi profesyonel kameralari uretiyorlarda, dandirik DSLR mi uretemeyecekler. Bu arada bugunun DSLRlarinin kameralarla gecmisin filmli SLRlariyla oldugundan daha fazla ortak unsuru var. Mesela CCD, Nikon CCD'yi topu topu 8 senedir kullaniyor, Sony onu 30 yildir uretiyor ve aralarinda Nikon'un da oldugu pekcok firmaya satiyor, butun Nikonlar Sony CCD ile calisiyor. Yetmez, Sony DSLR uretmeye sifirdan baslamadi, asirlik Minolta'yi bunyesine katarak basladi bu ise.

Tarih: 17 Kasım 2006, 16:15 - İp: 85.***.**8.9
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

djcagatay,

www.fotoseli.com adlı sitemde Sony A100 incelemsi yaptım, örnek fotoğrafları da var. İstersen bir göz at, belki faydası olur.

Tarih: 17 Kasım 2006, 16:18 - İp: 212.***.**0.50
djcagatay
djcagatay (üye)
Ordu / Meraklı

"antika" bilgilerin için çok teşekkür ederim.yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum.Sony benim için hala süper bir marka ama bazı yerlerde bana ciddi şekilde sony nin bu konuda biraz zayıf olduğunu söylediler.bu sony nin kalitesiz olması değildi. sadece yapılış olarak farklı amaçlar için yapılmış makina diye bahsediliyor.Çünkü benim alacağım makina gerçekten çok performanslı olmalı ve bir sorun olmamamlı. eğerki ben sony alırsam ve bazı konularda hayal kırıklığına uğrarsam makinadan soğuyacağım ve bana sen aslında NİKOn demiştin nie şaştın diyecekler bundan korkuyorum. açıkcası a100 benim ihtiyacım olan kareleri vermiyor.CCD konusunda haklısınız.İnanın bu konuda çok bilgiliyim ve biliyorum ama Nikonun keskinlik kalitesine hayranım...

Tarih: 17 Kasım 2006, 16:37 - İp: 88.***.**4.149
okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

Her şey bir yana CCD 'ler Mp'ler falanlar filanlar, sen makinayı eline aldığında aranda duygusal bir bağ olmalı sanırım senin içinde bu makina Nikon.
Düşündüğün DSLR makinalar aslında birbirine çok yakın işte burada duygusallık giriyor.Bazı foroumlarda işi bilen arkadaşlar fotoğraf makinasını elinize almadan satın almaya karar vermeyin diyorlar bence bu çok doğru.
Senin kararın Nikon'dan yana bundan sonra düşünmen gereken Nikon'u hangi oobjektifiyle satın almak olmalı.Eğer başka bir model alırsan en ufak bir zorlukta keşke diyeceksin buda dayanlımaz bir şey olur.

Tarih: 17 Kasım 2006, 17:00 - İp: 212.***.**9.21
djcagatay
djcagatay (üye)
Ordu / Meraklı

peki nikonun yeni çıkan makinaları için "stüdyo için tasarlanmış makinalar dış çekimlerde biraz moralinizi bozabilir veya uğraştırabilir " ibaresi nedir?

Tarih: 17 Kasım 2006, 17:10 - İp: 88.***.**4.149
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

djcagatay,

Pismis asa su katmak gibi niyetim yok. Bence de senin icin en uygun makina Nikon, icin isinmis bir kere. Bu saatten sonra biri damarina girip baska birsey aldirsa asla huzur bulammazsin. Ufacik bir rahatsizlikta "keske Nikon" alsaydim falan dersin. Nikon al.

Ama yine de diger markalari, satin almayacak bile olsan, onyargisiz mantikli degerlendir. Soylemeye calistigim buydu.

Tarih: 17 Kasım 2006, 17:16 - İp: 85.***.**8.9