jumbo
jumbo (üye)
Adana / Amatör

Dslr Seçimi

Herkese merhaba.Benzer konular çok ama,o kadar tezat görüşler var ki...Bir dslr almak istiyorum ama 1 ayı aşkın yaptığım araştırmalar birçok bilgiye ulaşmamı sağlamakla beraber bazı teredüdtleri de beraberinde getirdi. İlk kez dslr alacağım.Profesyonel çalışmayacağım.Amatör olarak ama kendimi de geliştirmek istiyorum.Aldıktan 1-2 yıl sonra,bu artık bana yetmez oldu daha iyisini almalıymışım demek istemiyorum.Yani uzun yıllar kullanacağım ve beklentime yeterince cevap vermeli.Daha önce fuji finepix S5700 kullandım.Çekimlerim ağırlıklı olarak doğa fotoğrafları;manzara ve uzak nesneleri yakınlaştırmak üzerine olacak(bu konu lensle ilgili ama gövdeler arasında tık farkıyla da olsa fark varsa benim için önemli…).İlk önce Nikon d5100,d5200,d7000 ve hatta bütçeyi zorlayarak da olsa d7100’ü düşünürken,araştırmalarım sırasında aynasızlarla da karşılaşınca onları da epeyce araştırdım.Aynasızların tek cazip yanı küçük ve hafifliği yanı sıra görece fiziki görüntülerinin cezbetmesiydi.Amacım çok kaliteli görüntüler elde etmek ama aynı zamanda fotoğrafçılığın faklı tekniklerini de kavramak.Video çekimi de önemli ama aman aman değil,öncelik tabii ki fotoğraf.Teknoloji marketlerinden alacağım. Aşağıda soru ve tereddütlerimi,netten edindiğim bilgiler ışığında belitmek istiyorum;
-Aynasızlar hala yeterli bir seçenek mi?(Bunlarla çok kaliteli kareler elde edilir ama bu işte gelişmek isteyenlere hala dslr tavsiye ediliyor.)
-Nikon d5100..(Başlangıç için çok ideal,hemen her beklentini karşılar.Bir süre sonra yetmeyeceğini görürsün..Bunlar fotoğrafçılığı geliştirmede bazı durumlarda yetersiz kalır..Giriş seviyeleri yeterince öğretir,zaten zamanla bir üst segmente geçersin..Bunlar tatillerde güzel fotolar içindir,almışken bir üst segmenti düşünmeli..)vs…
-Nikon d5200..(Harika makine..d5100’ünüzerine bariz şeyler eklenmedi,fiyat farkıyla lense yatırım yaparsın..Olur mu,giriş ve orta seg. arası,ne de olsa daha yeni teknoloji..Fiyatı d7000’e yakın,üstelik d7000 orta seg..)vs…
-Nikon d7000…(Ödüllü bir makine,hemen her istediğini karşılar.Vizör kalitesi,%100 kapsama,seri çekim hızı..Bütçeyi de çok zorlamadan iyi bir seçenek.Ama…İlk çıkanlarda yağlanma ve back focus sorunu,sonraki çıkanlarda düzeltildi deniyor ama hala o seriden kalma makinaya denk gelme olasılığı..Yok tüm bunların söylenti olduğu anlaşıldı,alın ,gönül rahatlığıyla kullanın..)vs…
-Nikon d7100…Şimdilik genel bir sorunuyla karşılaşmadım.Her yönüyle bana yeter sanıyorum.O zaman sorun ne derseniz,bütçe zorlanacak ve dahası yukarıdakiler yetmeyecekse düşünmek zorunda kalacağım nakine.
Biliyorum çok uzattım bağışlayın.Ama bu yoldan geçmiş ve geçecek olanlar beni anlayacaktır.Sabırla üşenmeden okuyup cevap vereceklere şimdiden teşekkür ederim.Saygılar…

Tarih: 14 Şubat 2015, 12:42 - İp: 178.***.**0.143
jumbo
jumbo (üye)
Adana / Amatör

Anladım.Teşekkürler...

Tarih: 15 Şubat 2015, 16:37 - İp: 178.***.**5.148
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

@paperman : Dediğiniz gibi kompact tarzı aynasızlarda hafif olduğu için bir avantaj sağlamıyormuş. Daha çok A7ii gibi dslr lerde 1 stop avantaj sağlıyormuş. Bundan sonra bu ayrıntıya dikkat ederim. ^^

Tarih: 15 Şubat 2015, 22:43 - İp: 78.***.**2.212
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Forumda markalar, makineler üstünde bilgi paylaşımı ile birikimlerimiz genişlerken, bazen de gülümsetecek fanatizmle karşılaşabiliyoruz. Vakt-i zamanında Nikon F3-f4 ve Canon F1 kullanmış birisi olarak bu günkü makineler arasında en sevdiğim Makine Nikon FD oldu. Umarım Finder'ini f3 gibi ve grip kısmını biraz daha derinleştirerek revize modeli yaparlar.Ele oturmasını sağlamlaştırmak bakımından iyi olur kanaatindeyim. Şu marka mı, bu makine mi ikilemde kalmamak lazım. Görselliği, eline oturuşu, özelliği ile gönlün hangisine yakın duruyorsa onu almamlı insan. Aksi halde hep bir "acaba" sorusu ile cebelleşir. Muadil sınıf makinelerde bir amatör için çok çok farklar yaratacak özellikler yoktur. Hatta hiç kullanmayacağımız özellikler bile vardır. Bunlar rekabet gereği ve bir adım önde olmak adına yapılmakta.Elbette bu da yenilikler makine teknolojileri gelişmesine katkı sağlıyor. Teknoloji de fotoğraf severi bas çek modunda bir fotoğrafçı haline dönüştürüyor. Oysa eski zamanlarda kağıt kalem bile kullanırdık. Az film ziyan edelim diye neler yapmazdık....

Tarih: 15 Mart 2015, 15:58 - İp: 64.***.**1.10
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

#Afrikalı' tarafından 15.03.2015 16:00:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2015, 15:58 - İp: 64.***.**1.10