onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Mi Kompakt Mı?

Tüm netfotoğrağ üyesi arkadaşlara saygılarımla.
dört yıldır nikon f55 filmli makiana kullanmaktayım. artık dijitale geçmeye karar verdim ama hangi makinayla geçeceğime kara veremedim. öncelikle nikonun dslr makinalarından biriyle dijitale geçmeyi düşündüm. çünkü elimde iki tane objektifim var.
1-nikon 28-80 G
2-nikon 70-300G
ancak bu iki objektifte sınıfının en alt bölümünde yer alıyor ve benim body aldıktan sonra 2-3 yıl başka bir objektife para ayırmam mümkün değil.(ne mokro nede bir üst sınıf)
bu noktada elimdeki yetersiz objektiflrle dslr'ye geçmektense geniş kullanım alanları olan bir kompakt makina almak (makro, geniş açı, zoom vb.)daha mantıklı değil mi?
bu alanda da fz 50,fuji s9500,canon s2 ve samsung pro 815 ilk etapta aklıma gelenler. burada da bir başka sorun var her makinanın bir diğerine göre bariz üstünlükleri ve bariz eksiklikleri var.
bu aşamada dslr bir makina mı yoksa kompakt makina mı?
kompakt makina ise hangisi?
yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 30 Aralık 2006, 20:44 - İp: 85.***.**1.99
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Onca80,

SLR kullanmissin, simdi kompakt makina alirsan ne olacak:

1 sene sonra yine gozun DSLRlara dogru meyledecek. Biliyorum, cunku bana aynen oyle oldu. Burada benzer durumda kalmis kisilerin basina gelen de aynen bu, hepsi er yada gec gozunu DSLRa dikti.

Bence eline bir kompakt al, tercihen odunc, karanlik mekanlari falan bir ziyaret et, birkac poz cek, ondan sonra kararini ver, Mesela makinanin SLRa gore gec reaksiyon vermesi seni rahatsiz ediyor mu? Tam kritik ani kacirmak seni deli ediyor mu? LCD/EVFnin goruntusu karanlikta veya cok aydinlikta makul bir sekilde gozlenebiliyor mu? Bazi basit ayarlari degistirmek icin menu kurcalamaya uyuz oluyor musun? Makina senin kadar seri hareket ediyor mu, yoksa habire "naapiyor simdu bu" falan mi diye geciriyorsun icinden?

Kisacasi bu sorularin cevaplari, senin icin makulse git kompakt al.

R1 belki de yapabilecegin en kotu secim, uzak dur. R1, Sony'nin dar butceli DSLR severlerin uzerine saldigi bir lanettir. Bir yanlislik yapip DSLR alacagina kompakt alirsan 1 sene sonra onu satip, DSLR almak istersin, Ama sozkonusu R1 ise, kiyip satamazsin. Satacak olursan, yeni DSLRina 2000 USDlik lens takmadigin surece huzur bulamazsin.

Tarih: 31 Aralık 2006, 19:12 - İp: 85.***.**3.108
m3hm3t
m3hm3t (üye)
İstanbul / Amatör

kimse önermemiş ama fujinin Türkiyeye yakında gelecek olan belki de gelmiştir (sanmıyorum ama) S6500fd modeli var abd de
520 dolar gibi bir fiyata satılıyor. bilmem ilginizi çeker mi sonuçta sadece bir öneri
http://www.letsgodigital.org/tr/9042/fujifilm_finepix_s6500fd/

Tarih: 31 Aralık 2006, 19:32 - İp: 88.***.**3.109
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

verdıgın ıkı secenekte aslında d50 daha makul gorunuyo(fiyat olarak) tam bılmıyorum ama nerdeyse uretımı durmus bır makıne alacaksın.bu biraz dezavantaj gıbı gozukuyo bence

ama k100d daha yenı bır makıne ve daha ustrun ozellıklere sahıp.ve daha kalıteli bır makıne d50ye gore.
ozellıklerını ıncelersen bu farkları rahatlıkla gorebılırsın

benım tavsıyem tabıkı daha gelısmıs bır urun olan k100d...(sadece 2 secenek verdıgın ıcın dıger olasılıkları yazmıyorum)
artık bu noktadan sonra karar sana kalıyo ...kolay gelsın

#kamuran76' tarafından 31.12.2006 19:49:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Aralık 2006, 19:48 - İp: 85.***.**5.88
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Kendimden örnek veremeyeceğim ama bacanağımın deneyimini aktarayım.

Önceden bir gazetede fotoğrafçı olmuştu ve yanılmıyorsan oradan kalan nikon ve pentax slr leri vardı. (90 ların başında idi bu fotoğrafçılık olayı)

1.5 sene kadar önce ABD den pro-1 getirtti...

Ne yazık ki makinadan keyif almadı ve hala film li fotoğrafa devam etmekte...

Sadece bir deneyimi yansıtmak istedim...

Kolay gelsin...

Tarih: 31 Aralık 2006, 19:53 - İp: 85.***.**1.221