onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Mi Kompakt Mı?

Tüm netfotoğrağ üyesi arkadaşlara saygılarımla.
dört yıldır nikon f55 filmli makiana kullanmaktayım. artık dijitale geçmeye karar verdim ama hangi makinayla geçeceğime kara veremedim. öncelikle nikonun dslr makinalarından biriyle dijitale geçmeyi düşündüm. çünkü elimde iki tane objektifim var.
1-nikon 28-80 G
2-nikon 70-300G
ancak bu iki objektifte sınıfının en alt bölümünde yer alıyor ve benim body aldıktan sonra 2-3 yıl başka bir objektife para ayırmam mümkün değil.(ne mokro nede bir üst sınıf)
bu noktada elimdeki yetersiz objektiflrle dslr'ye geçmektense geniş kullanım alanları olan bir kompakt makina almak (makro, geniş açı, zoom vb.)daha mantıklı değil mi?
bu alanda da fz 50,fuji s9500,canon s2 ve samsung pro 815 ilk etapta aklıma gelenler. burada da bir başka sorun var her makinanın bir diğerine göre bariz üstünlükleri ve bariz eksiklikleri var.
bu aşamada dslr bir makina mı yoksa kompakt makina mı?
kompakt makina ise hangisi?
yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 30 Aralık 2006, 20:44 - İp: 85.***.**1.99
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

onca80 ileri seviyedeki makinalardan R1 ile s9500 ün çektikleri 2 fotoğrafı BURAYA TIKLAYIP görebilirsin.

Karar senin.

#soner25' tarafından 31.12.2006 00:28:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Aralık 2006, 00:25 - İp: 81.***.**6.106
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Evet soner 25. aslında sony R1'in kalitesi konusunda herhalde pek fazla söylenebilecek bir şey yok. ama iki nokta beni fazlasıyla düşündürüyor. birincisi 2 milyara dayanan fiyatı ikincisi ise kompakt makinalarda biraz düşük gibi görünen zoom'u. 10 vya 12 optik zoomla bu fiyat olsa belki zorlayabilirdim bütçeyi. R1 dışında senin tavsiye edebileceğin ikinci makina nedir?

Tarih: 31 Aralık 2006, 00:39 - İp: 85.***.**1.99
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

ben alabiliyorsan R1 almanı tavsiye ederim.ama hiç bir makina satıcısı aldığın makinayla mükemmel fotoğraflar çekebileceğini garanti edemez. bu daha çok sana bağlı.

Tarih: 31 Aralık 2006, 00:40 - İp: 88.***.**7.121
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

R1'i Doğubanktan 1150 YTL ye alabilirsin

Tarih: 31 Aralık 2006, 00:47 - İp: 85.***.**3.211
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

soner neden ısrar ettigini anlayamıyorum???
s9500 kompact bir makine olarak ileri duzeyde bir makinedir..r1 le denk tutulamaz tabiki..r1ın sensoru ortada mercegi ortada..ancak sen hala ve hala benım bu ikisini denk tuttugum fikrine takılıp kalmıssın..artniyetlisin arkadasım,bunun baska acıklaması yok..

konuyu carpıtıyorsun,ve sordugum soruya hala cevap vermedin..bu iki makine aynı kefededir diye yazdımmı ben???evet yada hayır????

onca80 ikinci elde olsa dslr almanı tavsiye ederim ancak guvenemem dıyorsan r1 almanda dogru bır secim olacaktır..makinelerin nedense saldırganlık boyutuna varacak sekilde savunan ve baska goruse acık omayan,fanatızm derecesinde tutkun bu arkadaslara soyleyecek soz yok tabiki ancak kendileri fotgrafı makinenin degil fotografcının cekecegini bilmiyorlar sanırım..seciminde kolay gelsin..

duzeltme: buarada goruyorumki r1'e fıyatı yuzunde uzak duruyorsun..bu durumda seninde saymıs oldugun makinelerden aklına en yatanını alman dogru olacaktır..

ancak soyle bir tavsiyem daha olabilirki olympus e500 dslr iki kit lensle satılıyor
Olympus E-500 14-45 + 40-150 DOUBLE KIT + 1GB CF KART + TARGUS SIRT ÇANTASI + BÜYÜK TRİPOD HEDİYELİ
1,681.65 YTL + KDV
bu fiyat fotozeynep.com.tr adresinden

konuyla ve senin isteklerinle nekadar uyusur bılemem ama ıyı bir secim olabilir

#gaijin' tarafından 31.12.2006 00:56:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Aralık 2006, 00:48 - İp: 88.***.**6.115
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili murat bey;
doğubank öneriniz değerlendirilmeyek gibi değil. dediğiniz fiyata gerçekten iyi bir tercih gibi duruyor R1.
Çağdaş Bey sizinde yorumlarınıza teşekkürler.çalışmalarınızda başarılar dilerim. bu arada zenitle çektiğiniz harika fotoğrafları hala hatırlarım. dediğiniz gibi makina ne olursa olsun iş fotoğrafı çekende herhalde.

Tarih: 31 Aralık 2006, 01:04 - İp: 85.***.**1.99
tilllate
tilllate (üye)
İstanbul / Amatör

MErhaba onca80 ben 8 ay Sony R1 kullandım ve son derece memnun kaldım, fakat bir süre sonra değişmeyen 24-120mm size yetmeyecek, ve benim gibi bir D-SLR'ye gecme istegi duyacaksınız netekim ben bir adet EOS 400D aldım, fakat Sony R1'imi satmadım satmayı da asla düşünmem....

Tarih: 31 Aralık 2006, 01:18 - İp: 85.***.**0.157
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

evet. tilllate. kompakt bir makinada fazlasıyla düşük kalıyor R1'in zoomu. Tabi demek ki sony bu makineye birde 12 optik zoom koysa ne kadar fiyat biçecekmiş acaba. herhalde ozaman seçenekler arasına bile alamazdık. konuşulan fiyatlara pentax k100d alınabiliyor rahatlıkla. elimdeki makina ve lensleri satarak belki bu makinaya da dönülebilir herhalde.

Tarih: 31 Aralık 2006, 01:32 - İp: 85.***.**1.99
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tesekkur ederim onu bey..umarım seciminiz ne olursa olsun,istediginiz gibi bir makineye kavusursunuz..kolay gelsin..yardım edebilecegim bir konu olursa mesajınızı bekliyorum..elimden geldigince yardımcı olmaya calısırım..saygılarımla iyi geceler

Tarih: 31 Aralık 2006, 01:33 - İp: 88.***.**6.115
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin ewet haklısın biraz abartmısım...
kusura bakma ozur dılerim ama..

bende bunu gorunce ıcımdekı r1 askı ıle sert cıkısmısım aslında yapmamalıydım..

fuji s9500 kullananlara saygısızlık etmem istemem ama gaijin
soyle duzeltım ozamn.

s9500 ileri seviye bir cihaz deyildir.oyle ıse bence fz 30 ve h5 de ıleri seviyedir.

bırakalım arkadas ne ısterse onu secsın.

bu arada ewet k100d onerısıde cok mantıklı...

arkadaslar pentax soyledır boyledır.demeyelim bunlar dunyanın en kalıteli cihazları arasında dır. tek eksıkleri tr pazarını yeni yeni ciddiye almaladır.
sakın buna kanmayın

uyarayım

Tarih: 31 Aralık 2006, 11:01 - İp: 81.***.**3.38