onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr mi Kompakt Mı?

Tüm netfotoğrağ üyesi arkadaşlara saygılarımla.
dört yıldır nikon f55 filmli makiana kullanmaktayım. artık dijitale geçmeye karar verdim ama hangi makinayla geçeceğime kara veremedim. öncelikle nikonun dslr makinalarından biriyle dijitale geçmeyi düşündüm. çünkü elimde iki tane objektifim var.
1-nikon 28-80 G
2-nikon 70-300G
ancak bu iki objektifte sınıfının en alt bölümünde yer alıyor ve benim body aldıktan sonra 2-3 yıl başka bir objektife para ayırmam mümkün değil.(ne mokro nede bir üst sınıf)
bu noktada elimdeki yetersiz objektiflrle dslr'ye geçmektense geniş kullanım alanları olan bir kompakt makina almak (makro, geniş açı, zoom vb.)daha mantıklı değil mi?
bu alanda da fz 50,fuji s9500,canon s2 ve samsung pro 815 ilk etapta aklıma gelenler. burada da bir başka sorun var her makinanın bir diğerine göre bariz üstünlükleri ve bariz eksiklikleri var.
bu aşamada dslr bir makina mı yoksa kompakt makina mı?
kompakt makina ise hangisi?
yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 30 Aralık 2006, 20:44 - İp: 85.***.**1.99
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

bence kesinlikle dslr cunku 4 senedir bu isle ugrasıyosun ve slr kullanıyorsun.bende filmli slr kullanıyorum ve kompaktlara hıc sıcak bakmıyorum.slr makınaların keyfı baska olur.
eger elindeki ekıpmanı satabılrsen baska bır marka dusunebılırsın belkı ama genelde hangı marka ıle baslarsan onunla gıdıyor.
fiyat konusuna da gelınce su an pıyasada cok buyuk bır kapısma var.fiyat performans arasında.ve benım en cok hosuma gıden pentax k serisi.k100d nın sonucları cok ıyı.

umarım kesınlıkle dslr dusun demekle kabalık etmemısımdır.amacım yardım etmek.
aslında bunlara fazla takılmamak lazım onemlı olan gırdıgımız bu ısı en ıyı sekılde ıcra etmek.ve en ıyıyı yakalamak ıcın bol bol fotograf cekmek
saygılarımla...

Tarih: 30 Aralık 2006, 21:12 - İp: 85.***.**5.88
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle estağfurullah Kamuran bey. Ne kabalığı.Siz ve sizin gibi değerli arkadaşlar fikirlerini beyan edecekler ki bizler de daha sağlıklı kararlar verebilelim.Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Size katılmamak ne mümkün. Hangi makina olursa olsun bol bol fotoğraf
iyi akşamlar.

Tarih: 30 Aralık 2006, 21:40 - İp: 85.***.**1.99
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Süresi ne olursa olsun; SLR kullandıktan sonra dSLR almazsanız, hep bir şeylerin eksikliğini hissedersiniz.

Tarih: 30 Aralık 2006, 21:49 - İp: 88.***.**2.41
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bir DSLR kullanıcısı olarak, herzaman yanımda bir kompakt makine bulundurmak isterim, hem taşıması kolay hemde video çekebiliyorlar. Ama DSLR olmadan bir anlamı yok benim için.

Tarih: 30 Aralık 2006, 21:54 - İp: 85.***.**6.240
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sony r1 ve fuji s9500 un ileri seviyede makineler oldugunu soyluyorlar..samsung pro815 hakkında cok iyi yorumlar okumadım acıkcası..ancak r1 i gercekten hararetle savunuyorlar..benım dusuncemde dslr bır makine almanız yonunde ancak eger dusunurseniz bu dslr likelar digerlerinden daha iyi secimler olacaktır..saygılar

Tarih: 30 Aralık 2006, 21:59 - İp: 88.***.**6.115
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Sanırım haklısınız sayın Ocaklilar ; ama işin birde maddi boyutu var benim için. Bu bir makinaya yapabileciğim son büyük harcama olacak uzunca bir süre için. Yetersiz objektiflerle dslr ne kadar akılcı bir seçim olur. bir çok özelliği içinde barındıran kompakt makinadan bu koşularda bir dslr'ye oranla daha iyi sonuçlar alabilir miyim? yoksa ne olursa olsun her zaman dslr mi?

Tarih: 30 Aralık 2006, 22:01 - İp: 85.***.**1.99
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin kusura bakma kendimi tutamayacagım ama allah askına hıc elıne r1 aldınmı yada ozellıklerını acıp bır sıteden baktınmı gercekten hayretler ıcındeyım.

demek s9500 le bır sony r1 aynı seviye cıhazlar hee..

onca80 slm burda ne dedıgını bılmeyen cok ınsan var bılgıne atarlar lar gerısı gelmez...

yalnız yazdıgın cıhazlar arasında ve yenı nesıl dslr ler arasında artık fazla fark yok...
bencede dslr dusunebılırsın ee bu konuyada yabancı deılsın ammmaaa

butcen yok (sa) yanından bıle gecme derim....
bu kompakt sınıftan bırını sec derim.

hayırlısı...

Tarih: 30 Aralık 2006, 22:13 - İp: 81.***.**3.38
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

ne olursa olsun her zaman dslr demek tabi ki doğru olmaz. Dediğiniz gibi bütçe de çok önemli. Elinizdeki lenslerin özelliklerini bilmiyorum, eğer herhangi bir Nikon dSLR ile kullanabileceğiniz lensler ise, sadece gövde olarak bir Nikon (yeni veya temiz bir 2.el) düşünebilirsiniz.

Tarih: 30 Aralık 2006, 22:15 - İp: 88.***.**2.41
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

elimdeki objektifler;
1-nikon af nikkor 28-80 1:3.3-5.6 G (kit ile beraber)
2-nikon af nikkor 70-300 1:4-5.6 G

Tarih: 30 Aralık 2006, 22:23 - İp: 85.***.**1.99
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

1-nikon af nikkor 28-80 1:3.3-5.6 G (kit ile beraber)
2-nikon af nikkor 70-300 1:4-5.6 G

28-80'i 42-120, 70-300'ü ise 105-450ymiş gibi kullanacaksınız, dSLR'lerdeki 1.5x krop faktörü nedeniyle. Geniş açıda bir miktar sıkıntı olabilir ama elinizdeki lensleri de değerlendirmiş olursunuz. Tabi ki yine son karar sizin olacak.

Kararınız kompakt yönünde olacaksa, o zaman Sony R1.

#ocaklilar' tarafından 30.12.2006 22:41:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2006, 22:30 - İp: 88.***.**2.41