doganh
doganh (üye)
İçel / Amatör

Dslr Makine Alacağım Yardım Lütfen.

siteyi bir kaç gündür takip edip yorumları okuyorum.Öncelikle böyle bir bilgi paylaşım sistesi için tşkler.

İstanbulda okuyan yiğenimi kıskanarak Dslr makine almaya karar vedim.1200 TL. kadar bütçem mevut.

ilk geçişim olacağı için hiç bir bilgiye sahip değilim ,ay sonuna kadar senelik izinime ayrılmadan önce makineme kavuşmak istiyorum.Değeril yorumlarınızı ve önerileriniz bekliyorum.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Tarih: 3 Haziran 2009, 22:12 - İp: 78.***.**1.85
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

580 Liraya çanta VE hafıza kartı dahil Sony H9 almıştım....

15x zoomu ve hatrı sayılır kalitede video çekimi vardı...Nightshot gibi bir çok eğlenceside vardı ...Deli Makro çekerdi. Fotoğraf kaliteside beni tatmin ediyordu .... Peki ben ne yaptım ? sattım...

Şimdi ne yapıyorum ?

Sony A300 alıyorum = 1200 Lira
Hafıza Kartı = 60-70 Lira
Çanta = 120-160 Lira
Tele Lens = 400-500 Lira
50 mm f1.7 = 200-300 Lira
Sonra kit yerine 16-80 Carl zeiss = ??

2 senede ilk etapta böyle bir set kurmayı hedefliyorum...Olayı mantık çerçevesinde izah etmeye kalkarsak irasyonel bir davanış diyebiliriz ...

Ama ;

İşin tutku/saplantı/fetiş boyutunu unutmamak gerekir...Ben 4-5 ay kadar kit lensle 400d kullandım...Vizörden objeye doya doya bakma şimşek gibi deklanşör sesini duyma gibi bir çok hazzı dslr-likeler veremez...!Hele işin içine kaliteli lenslerde girdi mi off ....Buda bir tutkudur...Salakçada görülüebilir saygıda duyulabilir

#ocanic' tarafından 05.06.2009 09:24:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2009, 09:21 - İp: 78.***.**6.243
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Ocanic aynı senin gibi yaptım. H9 um vardı. Sattım. A300 aldım. Yalnız biraz kıskanacaksın. Nedeni şöyle:

A300 + 18-70 + Sony 75-300 + orjinal ambalajlı yedek pil + 4 Gb CF = 1150 TL
Winner çanta (1 body + 2 objektif alıyor) = 40 tl
Minolta 50mm F1,7 = 220 tl
Sigma UV + CP filtreler = 50 tl
orjinal lens arka kapağı + body kapağı = 20 tl
Lens pen = 10 tl
TOPLAM: 1480 TL

Şimdilik yetiyor. Yaldır yaldır kullanıyorum. İleride 16-80 ler Makro 100mm ler için allah kerim. Bu listede örnek olsun ne masraf yapılıyora. H9 un nesini özlüyorum küçüklüğünü ve makrosunu. O kadar!

Bir dslr-like ile Dslr nin makrosu çok farklı İlla dslr-like gibi makro isteyen alır 10x close-up lens kitin önüne aynı işi yapar. 75 lira flan olması lazım. 100mm maro lens alırsanız ki 500 tl den aşağı bulamazsınız yine bir dslr-like gibi makro çekemezsiniz. 1cm değil 35cm en yakın. Ama farkı kullanan bilir. Gerçek makro nedir öğrenirsiniz ve büyük ihtimal dslr-like makrosunu bir daha aramazsınız.

Dslr-like ların nesi kaldı başka çünkü diğer herşeyde dslr ler çok daha iyi. Misal portre H9 un yüz tanıma sistemi özel portre modu çokta güzel bir CZ objektiif vardı. Ama A300 ve kiti ile çektiğim portrelerin yanına bile yaklaşamadılar.

doganh arkadaşımız dslr demiş. Dslr önereceğiz. Dslr-like değil. Ama gönül isterdiki arkadaş biraz daha araştırsın 2-3 modelle gelsin bizde önerimizi yapalım. ilk el yada ikinci elde belirtmemişsin. 1200 liraya çok fazla seçenek var. 1200 lira body+ kit olarak

Ben şöyle diyorum: Sony ise kesin A300, Canon ise lütfen 40D (2. el), Pentax ise K10D, K100D süper yada zorla bütçeyi K200D, Nikon ise Nikon alma boşver. Çünkü D80 diyeceğim fiyat-performns oranı bu saydıklarıma göre Ama kendisi iyi makinedir. D90 a zaten az gelir 1200 lira. Artık seç seç beğen. Ama bana kızarlarsa üstadlar adam yeni başlayacak ne K10Dsi ne 40D sine D80 ni derlerse. Tek seçenek A300 kalıyor.

Tarih: 6 Haziran 2009, 01:05 - İp: 88.***.**0.61
doganh
doganh (üye)
İçel / Amatör

aydın görüşlerinizi sitedeki yorumlarınızı okuyarak dayanamayıp gidip
pentax K200 aldım.Umarım yanlış bir tercih yapmamışımdır.

Tarih: 6 Haziran 2009, 16:32 - İp: 78.***.**8.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hayırlı olsun dogan,cok iyi bir secim yapmıssın gercekten..
gule gule kullan..

--------------
yazdıklarımızın cogu direk senınle ilgili degildi yanlıs anlasılma olmaz umarım..
konu konuyu acıyor tarzı bişey oldu

Tarih: 6 Haziran 2009, 17:56 - İp: 78.***.**3.90
doganh
doganh (üye)
İçel / Amatör

çok teşekkür ederim iyi dileklerin için , ayrıca üstüme alınmadım laf lafı açıyor güzel tartışmalar oluyor benim gibi pek bilgisi olmayan kişiler için aydın fikirler çıkıyor ortaya umarım birşeyler öğrenir sizinle paylaşırım çalışmalarımı.

Tarih: 6 Haziran 2009, 18:32 - İp: 78.***.**8.242
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

İyi bir tercih,

Meraklı değilsen bi hafta sonra bıkıp atacaksan fazla para harcamış olursun o konuda çağdaş haklı,

Ama merakın bitmeyecekse temel fotoğrafçılık bilgileri kolayca öğrenilebilinir:

En temel kompozisyon kuralları, makina kullanımı iso, enstantene, diyafram, odak uzaklıklarının fotoğrafa etkisi, alan derinliğini kullanma, ilgini çekerse makinanın yapısı sensör boyutları, lensler,makina tipleri,vs,vs..

Bu bilgiler zor değil, kolayca öğrenilir.. hazır yapılmış bilinen çoğu sözel teknik kurallar.. biz bu hazır bilgileri öğreniyoruz.. lisedeki derslerden çok daha kolay..

Bu yüzden slrnin tekniği fazla zorlamaz meraklıysan.. renklerdeki keskinlikteki sorunları birbir çözersin kısa zamanda..

Ama asıl zor olanı yaratıcılık, fotoğraf gözünün gelişmesi, o temel kompozisyon kurallarını evirip çevirebilmek, iyi kullanabilmek.. o bilgileri çoktan aşmak..

Bu gelişme yıllarca sürer.. öğrendim diye bişey olmaz bu yüzden gelişme sürekli olur..

Ama fotoğrafçılıkta gelişmek ulu bir görev de değil alır almaz çalışır yine güzel fotoğraflar çekebilirsin.. zamanla geliştirirsen de daha mutlu olursun.. çağdaşın dediği gibi su akar yatağını kendi bulur..

NOT: ocanic teki o optik vizör ve perde sesi saplantısı bende de var , bir de alan derinliği slrde çok daha kolay azaltılabiliyor , like makinede fazla fluluk için ille tam zoom yapmak gerekiyor..

#sercan85' tarafından 06.06.2009 19:04:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2009, 19:00 - İp: 85.***.**0.107
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bir katkıda benden olsun.
Hocam kuralları n kadar iyi bilirseniz o kadar bozabilme yeteneğine sahip olursunuz.
ama önce bilmek gerekli.

işte bu bozma yeteneğine fotoğrafçılıkta YARATICILIK,
yazılım dünyasında HACKERLIK deniyor.

Tarih: 6 Haziran 2009, 19:04 - İp: 88.***.**8.139
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Katılıyorum, temel kurallar farz değil, bozan bilinçli bozduğunda şahane kareler çıkabiliyor.. Ama önce bilmek gerekir tabi ki..
Kimisi kuralları faz yapıp denizdeki 3/5 kuralını kafaya takıyo cetvelle ölçüyo oranlar tutyo mu diye milim sapma olmaması gerekiyo

Kimisi de sırf aykırılık olsun diye bilmeden rasgele aşırı sıradan fotolar çekiyo "bence çok güzel" diyo artist bişeyler konuşuyo o da saçma oluyo

Bu arada hemen aklıma geldi, belki örnek olabilir mesela dikkat ettiniz mi ara gülerin bazı fotolarında ufuk çizgisi aşırı eğik:D

#sercan85' tarafından 06.06.2009 19:10:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2009, 19:07 - İp: 85.***.**0.107
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

K200D çok güzel bir seçim

Tarih: 6 Haziran 2009, 19:28 - İp: 85.***.**5.85