doganh
doganh (üye)
İçel / Amatör

Dslr Makine Alacağım Yardım Lütfen.

siteyi bir kaç gündür takip edip yorumları okuyorum.Öncelikle böyle bir bilgi paylaşım sistesi için tşkler.

İstanbulda okuyan yiğenimi kıskanarak Dslr makine almaya karar vedim.1200 TL. kadar bütçem mevut.

ilk geçişim olacağı için hiç bir bilgiye sahip değilim ,ay sonuna kadar senelik izinime ayrılmadan önce makineme kavuşmak istiyorum.Değeril yorumlarınızı ve önerileriniz bekliyorum.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Tarih: 3 Haziran 2009, 22:12 - İp: 78.***.**1.85
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

duragan cekimlerde,dagda bayırda orda burda kullanmak için bir dslr like cok daha yararlı olacaktır..bir dslrnin bir dslr-like a artısını gercekten duymak isterim bu durumda..

soru: bir dslrnin acemi ve amator bir kullanıcı için dslr-like a gore artıları nelerdir???
cevapekcok eksi sayılabilir ama bir artısı yoktur.

cansız mat renkler,
keskin olmayan soft fotograflar
kullanım zorlugu zaten ilk basa yazılacak,malum otomatik modda cekim yapılacaksa dslr almanın mantıgı nedir?
fazladan 4-5-6 dslr-like tutarında masraf,ustelik sadece dslr-likeın yapabildiklerini yapabilmek için,fazlasını degil...

misal ileride uzaktaki nesneleride cekmek isteyecesiniz.cunku makineyle gelen lens bi metre otede ilerisine zoom yapmayacak.
bir dslr-like ile esdeger bir lense vereceginiz para yaklasık 1000-1500 lira hatta cok daha fazlası belkideolacak.. belki makro cekmek boceklere yakınlasmak isteyeceksiniz. vereceginiz fiyat yaklasık 850-1000 lira..
an olacak video cekmek isteyeceksiniz belki..
lens tasımak istemeyeceksiniz belkide yanınızda 3-4 kiloluk bir cantayla dag bayırda...
------------------------
insanlar dslr alırsan daha ıyı fotograf cekerim diye dusunuyor,
normal bir dusuncedir,daha profesyonel gorunuyor ınsan,ama işin aslı hiçte oyle degil.
kullanım amacınız ve fotografcılık bilginiz dusunuldugunde bir dslr-like cok daha fazla amaca cok daha ucuza hızmet edecektir.

ve suda bir yanılgıdır

"daha iyi ogrenmek istiyorsan dslr al"

boyle birsey yok..
fotografcılıgın temel terimleri ve kuralları vardır..
bunları ıyı ogrenmek makineye 3000 lira harcamaktan gecmez..ben bunları 10 yıl once evde buldugum bozuk bir makineyı tamır ederek ogrendim..
ayrıca yaptıgınız her işlemi anında lcdde gorebileceginiz bir dslr-like size işin mantıgını kavramada daha yardımcı olacaktır..

bunları size daha faydalı ve daha uygun bir alısveriş yapın diye yazıyorum,
dikkate alacakmısınız? buyuk ıhtımalle hayır, cunku canınız dslr almak istiyor..
insan bişeyi kafasına koydumu mantık yada fayda gutmez..
hayırlı ugurlu olsun..

not: reminin bahsettigi kızlara hava atma olayıda şaka yollu olup, aslında insanın kendini boynunda asılı bir dslr ile daha profesyonel sanmasıyla ilişkili bir durum tespitidir..ve malesef dogrudur.

Tarih: 4 Haziran 2009, 15:01 - İp: 78.***.**7.130
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Manzara çekiminde DSLR makine ile çok daha geniş açı elde edilebilir. Bir like makinenin en geniş açısı kaçtır? Bildiğim kadarıyla en geniş 28mm olması lazım. Ayrıca biraz kapalı havada elde çekimle like makinelere göre daha yüksek isolara çıkma şansı da verir like makinelere nazaran.

Aslında bir amatör için like makine ne gibi bir avantaj sağlar ben onu anlamıyorum. Sonuçta onda da diyafram önceklikli çekiyoyrsan diyafram ayarlayacaksın, onda da beyaz ayarı var, onda da iso var, enstantane var. Otomatikte çekimse, DSLR'de de var. Nedir like makineyi daha kolay kullanılabilir yapan?

Taşınabilirlik konusunda like makine elbette daha iyi, daha hafif, daha küçük. Ancak bunun için kompakt makineler daha da iyi. Benim yanımda kompact makinem vardır sürekli, (valla kompakt ama üstünde tüm ayarlar var), DSLR ise sadece fotoğraf çekmek için çıktığımda benimle beraberdir.

Daha iyi öğrenmek için DSLR al bence de yanlış, ancak bir bakıma doğru yanları da var. DSLR sahibi birisi zamanla lensleri de tanır. Geniş açı kaçtan kaçadır, tele kaçtır vs. Like sahibi birçok kişinin mesela 18-55 mm nin neresinde ne çekilir bileceğini sanmam.

Like alan biri, eğer fotoğrafçılığa merak salmışsa kesinlikle DSLR alacaktır. Like makineyi elden çıkarmak da çok zor. Bu durumda like yerine DSLR almak daha az mazraf anlamına da gelebilir. 600 TL ye bile ikinci el kit lensle DSLR bulunabilir. Like fiyatına yani.

Tabi bunlar sadece benim bakış açım.

Tarih: 4 Haziran 2009, 15:43 - İp: 78.***.**5.148
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi ne alırsanız alın da (umurumda değil, bana ne?)

Bütçe konusunda, ufak bir uyarı yapayım. Genellikle X kadar bütçem var denilip o bütçe ile makine ve kit lensini almakla iş bitmiyor, aslında iş ondan sonra başlıyor.

Hafıza kartı, çanta, tripod, UV filtre, polarize filtre, yedek pil gibi masrafları da düşünmek gerekir, bütçe hesabında bunlar da dikkate alınmalı. Alacaklarınızın kalitesine bağlı olarak toplamda hiç de küçümsenecek bir tutar olmayacaktır bütün bunlar.

Tarih: 4 Haziran 2009, 16:14 - İp: 88.***.**3.75
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ocaklılar hocamın yazısına destek için şu alttaki linkede bakmanızı hatta özelliklede benim yazdığım son parağrafa bakınız.
http://forum.netfotograf.com/fotografcilik.asp?msg_id=39679

Tarih: 4 Haziran 2009, 16:28 - İp: 88.***.**7.186
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benım acımdanda iş soyle

en geniş like makine 28mm diyelim..
18 mm 1.5 yada 1.6 crop faktoruyle ne eder?
27-29 mm

yanı daha geniş acı için daha geniş acı veren bir lens lazım,
mesela bir sigma 10-20?
fıyatı?
ben soyleyeyım, 2 tane dslr-like makine alacak kadar.
yani dslrnin daha geniş acı verme avantajı 2 makine daha alacak para verirsenız yada konvertor kullanıp kaliteden feragat ederseniz...
--------
govdeye zaten 2 makine alacak kadar para vermiştik etti 4..
--------
bak daha tele lensi yazmadık bile..
en ucuzu bir dslr-like fiyatına zaten buda eder 5
haa bide şu kit lensi begenmeme durumu varkı 6. makine parasınıda gozden cıkaracagız kesin..
--------
yanında makine uzerıne takılı olan harıc enaz iki lens, yedek pil,sarj aleti vs gibi seyler tasıyacagını hesaba katarsak yaklasık 3,5-4 kiloluk bir canta..sırf dslr-like aralıgını yakalayabilmek için...ve tabı bunları surekli degiştirme derdide var..
--------
evet dslr ile dslr-like arasında cekim yapma yonunden bir fark yok, ikisindede diyafram enstantane ayarlıyorsun..isoyu ayarlıyorsun falan..
peki cıkan sonuc?
bilgisayar ekranında nekadar farkediyor? yada mesela 20*30 baskıda???
cevabı belli..
hiç..evet hiç..
amator bir kullanıcı için hiç..malesef hiç..
fazladan 5 makine parası verip fazladan hiç almak bence mantık dışı..
--------
sunuda soyleyeyımde yanlıs anlasılmasın,dslr ler kotu demiyorum..

ama bir olaya hangi acıdan baktıgın onemlidir..
aynı anda arabanın içindeysen kırmızı ısıga bakarsın, kaldırımdaysan yeşil ısıga bakarsın..

amator bir kullanıcı ıcın, dslrnin bir avantajı oldugunu dusunmuyorum.
hatta tam tersine cogu kullanıcının dslrlerin verdigi fotografları begenmedigini hep beraber okuyoruz..
neden boyle oluyor diye dusunuyormusunuz???
mesela neden biri cıkıp d300 aldım bu ne biçim makine fotograflar soluk, bulanık vs diyor hiç dusunuyormusunuz???????
cevabı gayet acık,cevabı ortada..
cevabı belli.
--
buradaki amatorden kastım ileri seviyede acemidir..
hobi amaclı calısan degil..
ve evet bir like kullanan sonunda dslr alabilir, e alsın,
ne nedir ogrendigi zaman bir dslr aldı diyelim, ozamana kadar ogrendikleri, ozamana kadar cektikleri,ozamana kadar tecrube edindikleri, ozamana kadar kendı sınırını farketmesi,
makinesini satarken yasayacagı 200 liralık kayba degmezmi????makine zaten 600 lira..
hatta soyle soyleyelim.
bir insanın neye ihtiyacı olup olmadıgını ogrenmesi,neyı kullanabilecegini neyı kullanamayacagını ogrenmesi, ozamana kadar cektigi fotograflar, edindigi tecrubeler dslr sinin yanında duran ve herzaman kullanılabilecek bir dslr-like makineye degmezmi??????
ben sadece aynı lens aralıgını yakalamak için 1,5 yıl boyunca 3 ayda bir yenı bir dslrlike alacak kadar para harcanmasından bahsedıyorum sen dslr-likeı satarken edilecek 200 liralık zarardan..

---------------------------------------------------
tayfun insanın sevdigi makineyı kullanması gorusune sonuna kadar katılıyorum,ve bu sitede makine tavsiyesi verirken gercekten yararlı olanı vermeye calıstıgınıda biliyorum,ama bişeyi gozardı edıyorsun..
herkesin dslr kullanması gerekmiyor...
iyi fotograf cekeceksen dslr alacaksın dıye birsey yok..
ve bir insan bir dslr-likeıda sevebilir, makine buyudukce cekilen fotografmı degişiyor?fotografcının bilgisimi artıyor?
hayır..
bir insan kullandıgı kompaktıda cok sevebilir..
ben misal, h1 kullanıyorum,arada bir diyorum dslrye gecsemmi diye, parasınıda ayırıyorum,sonra ne gerek var dıyorum..
dslr almanın bana faydası ne olacak?
bu degerlendirmeyı yapmasam zaten 2 yıl once almıstım dslryı,ama dusununce ıhtıyacım olmadıgını goruyorum..
makinemi sevmiyormuyum? seviyorum..
cokda memnunum..
basıtmı evet basıt,kucukmu? evet kucuk, ama makineye 4000 lira verip daha benım cektigim herhangibir fotografın yanına yaklasamayan ınsanlar var..
ben cektigim fotograflarla tatmın olmanın, tuttugum makinenın plastıgıyle tatmın olmaktan daha "GERCEK" daha dogru oldugunu dusunuyorum..
--------
hani bir laf vardır, sen nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karsındakinin anladıgı kadardır..

bu işte boyle makine nekadar ozellik verirse versin, kullanıcının kullandıgı kadardır..
ama makinenin fiyatı oyle degil.
1500 liraya telefon alıp daha mesaj atamayan adamlar tanıyorum..
aldıgımız urunler birer statu sembolu,birer sınıf belirleme aracı, birer tuketim cılgınlıgı simgesi olmamalı benım gorusume gore..
servet dusmanı degilim,isteyende gitsin 10000 liraya makine alsın umurumdada degil, ben bu kadar yazı yazıp bunun hiç dikkate alınmayacagınıda biliyorum, ama insanların artık anlaması lazım..

"BUKADAR PARA HARCAMANIZA GEREK YOK."

#gaijin' tarafından 04.06.2009 17:17:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2009, 16:56 - İp: 78.***.**7.130
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Çağdaş;
Tamam elbetteki fikirlerine saygıyla karşılıyorum ve forumdaki birçok tavsiyenin ve yorumunun altına rahatlıkla imzamı atarım.

Herkes DSLR kullanmak zorunda değil doğrudur ancak tavsiye verdiğimiz kişiler bu işi hobi olarak yapacaklarını zaten söylüyorlar. Yani ilerinde ihtiyaca göre yatırım yapabileceğini söylüyor. Zaten anı, hatıra fotoğrafı çekeyim ya da işi fazla ilerletmeden manzara çekeyim diyene de DSLR al demiyoruz ki. Bence hiçbirşey bilmeyen ama meraklı birisi, DSLR sini alsın, en fazla 1 ayda işi çözer. Bir sürü kişi tanıyorum böyle durumda olan.

Geniş açı konusunda sen de belirtmişsin, like ın en geniş açısı 18mm ye tekabül eder. Ha yeter mi yeter, ancak fazlasını istersen şansın yok. Uygun çözüm mesela Pentax 16-45 f4 alsan, ABD fiyatı 250 USD. 16 ile 18 arasında cidd bir fark var. Üstelik ikinci el düşürme şansın da olabilir, yani sistemini zamanla peyder pey geliştirirsin.

Gerçekten de insanları daha az para harcamaya teşvik ediyorsun ve bunu inan taktirle karşılıyorum zaten aksi görüşü savunmadım hiç (aslında burada da çok farklı düşünmüyorum senle). Ancak insanların hayata bakış açısını değiştirdiğini, ciddi bir mesai gerektiren, kullanımının da sonuçlarının da insanı heyecanlandıran böyle bir hobiye 1500 TL - 2000 TL gibi paralar harcamasını "aşırı" bulmuyorum. Zaten bütçesi uygun olmayan bu işe bulaşmaz bence.

Dediğin doğru, insanlar kafasına birşey koyunca ondan vazgeçmek istemez pek. Ben de zaten insanları pek vazgeçirmeye çalışmıyorum. "Hiçbirşey bilmiyorum ama hobi amaçlı fotoğrafa merak saldım DSLR alacağım" diyen adama "alma" demem. Ancak "bir makine alayım, herşeyi çekeyim, video da çekeyim, başka da masraf etmeyeyim, DSLR alacağım" diyen adama "DSLR alma" derim.

Yanlış anlaşılmak istemem, like makine de alınabilir tabi, neden olmasın. Sadece ben sıcak bakmıyorum.

Tarih: 4 Haziran 2009, 17:29 - İp: 78.***.**5.148
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yok ben senı anlıyorum, bu tıp alısveriş yapanlarıda anlıyorum,
ama işte insanların direk dslr alacagım diye cıkma nedenı ,dslr almazsan ıyı fotograf cekemezsin yanılgısıdır..bunu birisinden biyerden duyup bu yanılgıya dusuyor ınsanlar.
insanlar şartlanmış buna, dslr-like al dedigimizde sanki sen bu işi kıvıramazsın basit bir makine al demişiz yada kucumsemısız gibi algılanıyor,bu algının kırılması gerek..

bu algıyıda burada bu tıp makinelerin artısını eksisini bilen insanlar kırabilir ancak..

kimse kusura bakmasın,yanlısta anlasılmak istemem ama hayatında eline makine almamıs bir adamın "fotograf makinesi alacagım" diyen birisine verdigi (genelde d300 al tipi bişey olur) tavsiyeyle gaza gelip alışveriş yapıyor insanlar..sen ne desen boş..neden?
cunku sen onun duymak istedigini soylemiyorsun..

dslryi ogrenmek kolaydır zordur degil benım meselem.isteyen cozer,kimse salakda degil, beceriksizde degil..

benım meselem, ne makineyı sevmek için, ne hobi amaclı kullanmak ve bundan zevk almak için, nede iyi fotograf cekmek için, daha fazla harcamaya, bir dslr almaya,
dahada kotusu daha fazla harcayıp daha az sey vaadeden bir dslr almaya gerek yok..

buarada a590 ı okadar tavsiye etmişimki sitede reklamı donmeye baslamış

Tarih: 4 Haziran 2009, 17:43 - İp: 78.***.**6.173
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

Çağdaş arkadaşıma katılıyorum. Adam ilk defa makine alacak ne alabilirim diye soran birisine utanmadan 30d,d70 öneren insanlar var. Ben kendimden örnek verebilirim. İlk olympus (modelini hatırlamıyorum) 1.3 megapixelli makinem vardı. İlk fotoğraf merakım onunla başladı. Daha sonra kendime ikinci el canon S2 aldım. Kendimi biraz daha geliştirdikten sonra Herşeyi kendim yapmak istiyordum( beyaz ayarı,iso,vss) daha derinlere inmek ama canon S2 nin bana yetmediğini anlayınca Dslr ye geçtim. Yani yeni başlayan birinin gidip Dslr ile başlamasıda bence yanlış. Olympus E-510 makinem var kendime 50mm 2.8 macro lens almak istiyorum ama bir türlü parasını ayarlayamadım. Dslr olayı biraz masraflı. Dslr-like bütçe için yeterli ve yeterli derecede fotoğraf çekiyorlar.

Tarih: 4 Haziran 2009, 18:04 - İp: 88.***.**1.14
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aslında cok dillendirmek istemiyorum ama birde bu var tabi,birden baslayayım,birden iyi olayım,birden en iyisini yapayım anlayısı..

buyuzden spor salonlarına mukemmel vucut hayaliyle kayıt olanların yuzde 85'i ilk ayın sonunda bırakır.
buyuzden ingilizce kursları ikinci kura gecmeden bırakılır..
cunku herseyın birden olmasını ister ınsanoglu..
ama hiçbirşey birden olmuyor, hersey bir surecin işlemesıyle olur, ve o surec senın nekadar iyi nekadar kendinin farkında oldgunu belirler..

birden fotografcı olamaz kimse,yavas yavas gelişmenin ogrenmeninde zararı degil faydası vardır..
erselin ornegınde oldugu gibi,kendi ihtiyaclarını,kendi gereksinimlerini bilip,kendi istekleriyle hareket etmiş, kendini geliştirmesi gerektigi,gelişmek istedigi kadar geliştirmiş..
fark sudur, birisi bana bu tip cekimler için bu tip bir lens lazım o halde buna yonelik harcama yapayım der, digeri makine alacagım ne tip lensler almam gerek der..ne cekecegini,ne cekmesi için ne tip lens gerektigini bilmiyorsa insan, bu işi kısa surede kavramasını beklemek iyimserliktir..

ayrıca bir insanın fotografcılıga merak salmasıda, bu işi ders verecek kadar ciddiye alıp,kendini oyonde geliştirecegi anlamına gelmez.
fotografa merak salarsınız, iyi fotograflar cekmeye baslarsınız,elinizdeki makine ile gercekten begenilecek fotograflar cekersiniz,ve gerisini kurcalamazsınız,
NEDEN HERKES BU İŞTE MASTER SEVİYEYE GELMEYE CALISACAKMIS GİBİ DUSUNUYORUZ????

cogu ınsan sadece fotograf gozunu geliştirmeye ıhtıyac duyuyor, fotografta fark yaratan budur..herkes bu işte master seviyeye oynamıyorki,kendini geliştirmekten anladıgımız herkesin bir cuneyt abi kadar bilgili olması oluyor nedense..
gelecegi varsa zaten bizim dediklerimizle degil kendi kendine gelir,su akar yolunu bulur..

mesela suda cok acayıp bişeydir bana gore, birisi bir dslr alıyor, "hiçbişey" bilmedigi için soruyor,"ne gibi lensler almam lazım".
sorulabilecek en gereksiz,ve kişinin acemilik seviyesini en belli eden sorudur..
cevap fix,

kit lens yetersiz gelecektir, (markasına gore) 1500-2000liralık bir lens var ondan al, bırde 70-300 aldınmı yeter..seti tamamlamıs olursun ileridede bir geniş acı alırsın tamam..

de guzel kardeşim 70-300u neden alıyor?????belki adam hayatı boyunca 100mm uzerınde fotograf cekmeye ıhtıyac duymayacak..belki geniş acıya hiç ihtiyacı yok..
neden adama standart paket aldırmaya calısıyrsunuz..
adam bunu bilmiyor bile ihtiyac duyarmıyım duymazmıyım haberi yok,geniş acıya ihtiyacım varmı haberi yok..
ve dslr alanların cogunun, bu makinelerle makro cekmek için ekstra 1000 lira vermesi gerektigindende haberi yok..bu makinelerle video cekilmedigindende, bu makinelerde lens degiştirmenin ne işe yaradıgınıda bilmiyor yuzde 80i..
istedigini cekmek için enaz bi 2000 lira lense vermesi gerektigindende haberi yok

yada neden kit lens yerıne gidip bir 16-85 nikon bir 17-40 canon bir 16-80 sony alıyor????bunuda bilmiyor,kendisine belletilen su kit lensyeterli degildir.
ve dslrden fotografların kotu olmasını kit lense baglıyor ve 1000 lira daha verip baska bir lens alıyor..
halbuki degil..
amac ne???
bakın bunlar bu işin en sacma yonleridir.
boyle tavsıye olmaz,boyle bir işe baslanmaz, boyle baslanan işin sonu hayır olmaz..
buyuzden karsıyım işte acemi bilgisiz birinin dslr almasına..
dslr sadece enstantane dıyaframı ogren fotograf cek demek degil cunku...
--
kişi ihtiyacını bilirse,boşa harcama yapmaz,kişi cekecegi konudan haberdarsa, kişi akrsılasacagı seyı bilirse, kişi fotograf cekmeyı bilirse kutuya delik acar yine ceker..
ama haberdar degilse,sadece boşa para harcar..

herkesin herseyı bukadar kolay anlayacagını kavrayacagını dusunmek sadece iyimserliktir...
insanlar cok daha azıyla mutlu olacakken cok daha fazlasını dayatmakda kotumserliktir..
yanlıs yerde iyimser olup yanlıs yerde kotumser oluyoruz topluca..

aradaki farkıda buradan anlarsınız..

ornegimize donersek: ersel zamanla kendi ihtiyacının farkına varıp hareket etmiş,kendi soylemine gore,br kompaktla baslamıs,bakmıskı ıhtıyacım su su dogrultuda, ihtiyacı dogrultusunda dslrye geçip ihtiyacı dogrultusunda bir lens alıyor şimdide..
ve acıkcası basta dslr almadım diye birşey kaybettigini dusundugunude sanmıyorum..

Tarih: 4 Haziran 2009, 18:45 - İp: 78.***.**6.173
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

Söylediklerinde sonu kadar hak veriyorum çağdaş. Ben dslr-like kullandım. (Canon S2,Sony H2) bunlarlarlada çok güzel çekimler yaptım.(kendimce) Aslında ustalar söylüyorlarya resmi makine değil kullanıcı çeker diye. Kendimi dslr-likelarda kendimce geliştirdikten sonra dslr ye geçtim ama ilk başlarda çok sıkıldım ve moralim bozuldu. Çünkü gerçekten Dslr iyi fotoğraf çekmek bilgi ,tecrübe ve techizat istiyor. Ben olympus E-510 14-42 kit lensle birlikte aldım. şuan için çok memnunum. üzerindeki 14-42 lens bana geniş açı için ve uzunca süre bana yetecek ve artacak bile. Zamanında ve hala kit lenslere çamur gibi çekiyor diyen insanlarla dolu bu forum sayfası. Şimdi ihtiyacım olan 50 mm macro lens belki daha sonra tele objektf alacağım ama ihtiyacım ve maddi durumum doğrultusunda. Uzun lafın kısası bende yeni başlayan arkadaşlar dslr-like ile başlamaları en doğrusu. Aldıkları makine belirli bir süre sonra kendilerine yetmediğini anladıklarında başka bir fotoğraf çekme meraklısı bir arkadaşa verip daha ileri düzey makinelere geçeblirler.

Tarih: 4 Haziran 2009, 21:09 - İp: 78.***.**7.76