doganh
doganh (üye)
İçel / Amatör

Dslr Makine Alacağım Yardım Lütfen.

siteyi bir kaç gündür takip edip yorumları okuyorum.Öncelikle böyle bir bilgi paylaşım sistesi için tşkler.

İstanbulda okuyan yiğenimi kıskanarak Dslr makine almaya karar vedim.1200 TL. kadar bütçem mevut.

ilk geçişim olacağı için hiç bir bilgiye sahip değilim ,ay sonuna kadar senelik izinime ayrılmadan önce makineme kavuşmak istiyorum.Değeril yorumlarınızı ve önerileriniz bekliyorum.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Tarih: 3 Haziran 2009, 22:12 - İp: 78.***.**1.85
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hiç bilginiz yoksa ve butcenız bukadarsa bir dslr-like almanız daha dogru olur.
sony hx1- panasonıc fz18- fz 28 gibi modeller dusunebilirsiniz.

Tarih: 3 Haziran 2009, 22:25 - İp: 78.***.**1.144
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

İstanbulda okuyan yiğenimi kıskanarak Dslr makine almaya karar vedim.
evet dslr ler çok havalı olur. Herkes size bakar sizde istediğiniz fotoğrafı çekeceğim diye göbeğiniz çatlar. Bunu dezavantaj olarak alabilirsiniz. Dslr ile kızlara hava atanlarıda gördük çoğu yerde.

Tarih: 3 Haziran 2009, 23:42 - İp: 85.***.**9.142
doganh
doganh (üye)
İçel / Amatör

galiba yorumumu yanlış yorumlayarak cevap yazdınız diye düşünüyorum. Maksatım kızlara hava atmak falan değil kendime bir hobi olarak seçtim malum gözlerden uzak yerlerde doğayla iç içe olarak fotoğraf çekmeyi düşünüyorum öyle yerlerde ise kızlar olmadığnı düşünürsek verdiğiniz cevabın talihsiz bir cevap olduğunu düşünüyorum.Bu sitedeki yorumları çok beğenerek sizleriniz aydın görüşlerinizle bana yol göstermenizi dilerdim.Yiğenimi kıskandım derken çektiği fotoğrafları inceleyince çok hoşuma gittiği ve vbenimde böyle kareler yakalayabileceğimi düşünerekten yola çıktım.

Tarih: 4 Haziran 2009, 09:01 - İp: 88.***.**0.129
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

1200 Liralık bir bütçe ilk etapta dslr için yeterlidir.Ancak sonrası ?

İşi 1200 Lira ile tamamen bitirmek istiyorsanız dslr-like daha mantıklı bir seçim ancak ilerleyen dönemlerde ihtiyaca uygun lenslerde alabilirim diyorsanız kesinlikle dslr ....

Tarih: 4 Haziran 2009, 09:42 - İp: 78.***.**6.243
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Doganh;
Yanlış yorumlama değil de Remi arkadaşımız biraz şaka mahiyetinde takılmış size yoksa kimsenin kimseyi kırmaya niyeti olmaz, içinizi ferah tutun.

1200 TL bütçeyle DSLR alınabilir. ASlında epey seçenek var bu fiyata. Sıfır spot seçenekler
1: Canon 450D + 18-55 kit lens
2: Sony A300 + 18-70 kit lens
3: Pentax K2000 (k-m) + 18-55 kit lens
4: Nikon D60 + 18-55 kit lens
5: Olympus un bazı modelleri (tam bilmiyorum ama uygun fiyatlıları var)

ikinci el seçenekler daha da fazla:
Pentax K10D kit
Canon EOS 40D kit

Bunlardan hangisini alayım derseniz o da başka bir mesele, önce biraz araştırın. Bunların hepsi de aynı işi görür. Fiyat bir kriter, sonra siz hangisinin şeklini şemalini beğenirsiniz o başka bir kriter. Listedekilerden benim tavsiyem

1. Sony A300,
2. Canon 450D

Tabi bir de Gaijin in önerdiği gibi DSLR-like makine de düşünülebilir ancak bence yine de DSLR alın. İlk başta kit lensle alın, inanın her işinizi görür bu lens. Daha sonra ihtiyacınıza göre lens seçersiniz. Ama bakın burası önemli yani daha sonra da masraf yaparım ve kendimi geliştirmeyi düşünüyorum diyorsanız DSLR alın.

Ek not: Kızlara hava atmanın da herhangi bir sakıncası olmaz, burada bir pazarbey var, DSLR aldı alalı ne kadar ecnebi bayan varsa fotoğrafını çekiyor

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:07 - İp: 78.***.**5.148
doganh
doganh (üye)
İçel / Amatör

ilk başlarda bir süre benim işimi görmesin istiyorum alacağım makinenin ileride elbetteki ihtiyaçlar ve masraflar bitmeyecektir.Dediğim gibi şimdilik bu bütçeyle giriş yapıpı kendimi geliştirip ileriki aşamaya geçmeyi düşünüyorum.ayrıca mersin gibi bir yerde seçeneklerim alışveriş seçeneklerim çok az. teknosa mağazsından sonny alabilme seçeneğim var. sony A300 gibi .

sanırım sizinde örnekte verdiğiniz gibi

1. Sony A300,
2. Canon 450D bu iki seçenek arasında tercih yapmam gerekiyor.

bu ikisi arasında öneriniz nedir?

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:42 - İp: 88.***.**0.129
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bu ikisi zaten çok zor tercih. Ben öncelik sırasına göre yazmıştım yani ben olsam Sony A300 tercih ederim. Ama şimdi siz hemen bana göre karar vermeyin, forumda bu konuda çok konu açıldı, bir arama yapın ve o konuları inceleyin (teknik özellikler de kıyaslandı defalarca) sonra fiyatları araştırın. Yanılmıyorsam bulunduğunuz ilde Mediamarkt vardı, oraya giderek gövdeleri inceleyin bakalım hangisi hoşunuza gidecek.

İnternetten alım yapabilirsiniz, sahibinden.com a gittigidiyor a bakın. Mesela Teknosa nın A300 le ilgili bir kampanyası var fiyat spot fiyatla aynı ancak soklarında yoktu. Buradan bir arkadaş almak istedi ancak bir türlü temin edemediler. Bir de siz sorun, deneyin mesela.

DSLR kullanmak çok keyiflidir ancak almadan önce inceleme araştırma yapmak da çok keyifli. Bunun da tadını çıkarın, çok acele etmenin bir anlamı yok.

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:50 - İp: 78.***.**5.148
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

Evet t_yaman haklı bende çok uzun süredir araştırıyorum. Fotoğrafın teknik bilgilerini öğrenmeye çalışıyorum. Yakında bende alacağım bir makine ben tercih yapacak olsam 450D'yi tercih ederdim CAnon'un lensleri en iyisi birde çok fazla lens seçeneği var. Tabi sony de iyi bir marka gerisi size kalmış gidin inceleyin içinize sinen hangisiyse onu alın...

Tarih: 4 Haziran 2009, 14:08 - İp: 78.***.**5.66
doganh
doganh (üye)
İçel / Amatör

öyle bir karakterim varki sadece bu cihazda değil her türlü elektronik cihaz almaya niyetlendiğimde çok aceleci davranıyorum kafaya koyduğumu en geç 1 hafta içerisinde yapmalıyım.DEdiğiniz gibi sitedeki değerlendirmeleri önerileri inceledim elimden geldiğince evet media martk var mersinde sadece pentac vardı modelini bilmiyorum. nikon, canon, sonny gibi markalardan pentac pek bana mantıklı gelmediğinden çekimser baktım.

Tarih: 4 Haziran 2009, 14:31 - İp: 88.***.**0.129
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Nesi mantıklı gelmedi PENTAX ın ?

Tarih: 4 Haziran 2009, 14:45 - İp: 78.***.**5.148