sharlathan
sharlathan (üye)
Ankara / Meraklı

Dslr-like Cihaz Seçiminde Yardım!!!

Arkadaşlar ben bu Fotoğraf işine yeni merak sardım ve bunun içinde dslr like bir cihaz istiyorum çünkü ayrıyetten objektif alıp taşımak istemiyorum tek bir objektif ile bütün istediklerimi yapmak istiyorum bunun içinde iki model ile karşılaştım bu ikisnin adını aşağıda vericem yalnız benim bütçem max. 1500 lira civarı bunun için bu fiyata max fayda sağlayacak bir cihaz istiyorum eğer bu aşağıda vereceğim modellerden daha farklı ve tabii ki daha iyi bir model tavsiye ederseniz lütfen artıları ve eksilerinide yazarsanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

1- FujiFilm FinePix S9500 ( Galiba birde S9600 modeli çıkmış satışa başlandımı başlandıysa bu modele göre artıları nelerdir açıklarmısınız? )

2- Panasonic Lumix DMC FZ50

Tarih: 7 Ocak 2007, 19:19 - İp: 88.***.**2.46
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Bu iki makineninde sıfır fiyatları pentax k100d ye çok yakın, bence k100d ama slr like olsun video da çekeyim, lcd den bakayım derseniz kesinlikle R1, onun spot fiyatıda 1100 ytl civarı.

Tarih: 7 Ocak 2007, 19:50 - İp: 85.***.**2.192
sharlathan
sharlathan (üye)
Ankara / Meraklı

Makro çekim benim için önemli o yüzden fuji biraz daha yakın geliyor R1 için makrosu pek iyi değil diyorlardı ben tam bilmiyorum ama...

Tarih: 7 Ocak 2007, 19:53 - İp: 88.***.**2.46
tilllate
tilllate (üye)
İstanbul / Amatör

evet rkantarci'ya bende katiliyorum, bende R1 var, Makro çekimi dışında çok başarılı bir alet, ama bence ucuz D-SLR'ler var şu an Nikon D40'ın fiyatı 1480ytl olması lazım (peşine 12 taksit avantajı da var galba) çünkü Compact makina seni bi süre sonra sınırlayacak, bana öyle oldu, Sony'i alalı 10 ay oldu ve şu an bi Canon 400D aldım, (ama sony r1'i satmadım çünkü iyi makina)

Tarih: 7 Ocak 2007, 19:54 - İp: 85.***.**6.49
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

macro çekimi için 40-50 ytl ye close up filtreler kullanabilirsiniz amaç konuya 10cm yaklaşmak ise bu lensler işe yarar ama! macro çekiminde konuya 10 cm hatta 1 cm de yaklaşan makineler var ve ben bu makinelerden kullandım (s9500) 1cm den macro çekiyordu fakat hareketsiz cisimler hariç hiçbir canlıya okadar yaklaşılmıyor ve 1cm de lensin gölgesi cisme düştüğü için ne ışık kalıyor ne flaş kullanılıyor, macro olatında önemli olan uzaktan cisimleri yaklaştırmaktır.

Tarih: 7 Ocak 2007, 19:59 - İp: 85.***.**2.192
sharlathan
sharlathan (üye)
Ankara / Meraklı

biraz daha araştırdım ve Nikon D-40 DSLR modelini buldum pek çok kişi bu cihaz için giriş seviyesi için çok iyi yorumunu yapmışlar siz ne diyorsunuz bu konuda hatta Vatan Bilgisayarda D40KIT SLR DIJITAL FOTOGRAF MAKINESI + 18-55 mm LENS 1370 lira kdv dahil

Birde eğer böyle bir dslr cihaz alırsam makro da çekmek için nasıl bir objektif almalıyım ayrıca bunlardaki zoom olayı nasıl oluyor sonuçta ben daha önce hiç dslr cihaz kullanmadım...

Birde D40 mı D50 mi?

#sharlathan' tarafından 07.01.2007 20:49:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ocak 2007, 20:40 - İp: 88.***.**2.46
mstcvs
mstcvs (üye)
İstanbul / Meraklı

bence d40 alman çok mantıklı olur. hem ucuz bir makine hemde dx lenslerle uyumlu. bu sayede daha sonra makineyi değiştirmek istersen lenslerini de değiştirmene gerek kalmaz.nikonun daha pro. makinelerinde de kullanabilirsin. eminki güzel ve uygun bir lensle de rahatça makro çekimi yapabilirsin.

Tarih: 7 Ocak 2007, 21:20 - İp: 85.***.**5.50
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

D40'dan uzak durun
makinenin otomatik netleme kabiliyeti sadece Nikon AF-S serisi yada Sigmanın HSM serisi lenslerle sağlanmakta.yani bu seriyi kullanmazsanız elinizde sadece manuel netleme yapan dolayısi ile tüm ani ve hızlı konuların kaçrılıcağı bir makine olacaktır anlamına gelir.adını verdiğim lenslerinde en ucuzu 1200 YTL'dir bilginize!

Dpreview'den
""This is a standard Nikon F lens mount but without the mechanical focus drive pin meaning you can only auto-focus using AF-S or AF-I lenses""

Tarih: 7 Ocak 2007, 21:41 - İp: 85.***.**7.21
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Evet arkadaşlar Murat doğru söylüyor, AF-S lenslerin dışında otomatik netlik yapamıyor AF-S lensler AF motorunu kendi içinde bulunduruyor D40 da AF motoru yok o yüzden de AF motoru olmayan lenslerle otomatik netlik yapamıyor, genellikle AF-S ve HSM lensler diğerlerine göre daha pahalı oluyor, sonuç ucuz makine pahalı lens, ben hala R1 veya pentax k100d öneriyorum, iyi akşamlar.

Tarih: 7 Ocak 2007, 22:46 - İp: 85.***.**2.192
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Pentax K100D ideal bence.

Tarih: 7 Ocak 2007, 22:57 - İp: 88.***.**6.64
sharlathan
sharlathan (üye)
Ankara / Meraklı

Arkadaşalr zaten çok fazla bi bilgim yok iyice kafam karıştı ben öyle objektiflerden falan anlamıyorum ve açıkçası uğraşmak ta istemiyorum sonuçta ben fotoğrafçı olmak istemiyorum sadece elimdeki cihazla kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorum belli olmaz iyi ce bilgi sahibi olursam belki ozaman DSLR'ye geçerim am bu uzun bir zaman alır gibime geliyor . Galiba tekrar DSLR-Like cihaz alıcam vede FujiFilm FinePix S9500 modelini düşünüyorum ne dersiniz

Tarih: 8 Ocak 2007, 00:11 - İp: 88.***.**2.46