eray.altun
eray.altun (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr İle / Slr-like İle Başlamak?

Herkese merhaba,
Yeni bir üyeyim ve çok çok amatörüm. Bir süredir çeşitli forumları takip ediyorum. Slr-like bir makine almaya kararlı idim ama doğrudan başlangıç seviyesi bir Dslr mı alsam diye kararsızlığa düştüm. Sizce Dslr ile başlamak doğru mudur? Yoksa Slr-like ile biraz piştikten sonra mı Dslr'a geçmelidir? Tecrübeli arkadaşlar fikren yardımcı olurlarsa sevinirim.

Tarih: 9 Şubat 2007, 10:50 - İp: 85.***.**4.138
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Fotoğraf uğraşısının geçici bir heves olup olmadığının farkına var en önce.Gerçi şu an merak saldıysan içindeki heyecan+coşkunluk duygularının fazlalığı yüzünden geçici olup olmadığını anlaman zor.Karar ver..fotoğraf hayatının bir parçası olacaksa Dslr dan şaşma fakat hevesini aldıktan sonra vazgeçeceğin bir heyecansa s3,h5,fz vs seni fazlasıyla memnun eder...

#canbasri' tarafından 09.02.2007 23:01:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Şubat 2007, 22:56 - İp: 88.***.**3.99
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili eray sana kendi düşüncelerimi yazayım.belki yardımcı olur.
ben bu yeni makina alma heyecanını birkaç kez yaşadım.
alacağın makinada eğer dslr olmazsa geniş açı olmasına dikkat et.işine yarayacaktır.zaten zoom olayı 10 veya 12 olacaktır.
bir zaman sonra herhangi bir program indirip fotoğraflarla oynamayada başlarsın.
okadar tartışılır sitede yok şu kumlanma yapar şu gece iyi foto çekemez yok şunun açılıp kapanması uzun sürüyor....
alacağın makina dslr bile olsa bir zaman sonra değiştirme isteği duyacaksın.hemde kısa bir zaman sonra....
kolay gelsin.............

Tarih: 9 Şubat 2007, 23:10 - İp: 88.***.**3.178
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

canbasri güzel demişsin de bir de ben anlasam bu bir hacces mi yoksa kalıcı bir istek mi? şunun bir testi falan olsa da yaptırsak

Tarih: 10 Şubat 2007, 08:42 - İp: 88.***.**7.82
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

O zaman benim gibi zamana bırakırsın..zaten kendi kendine beklentiler artıp fikirler değişecek.Ben hiç bir manuel ayara izin vermeyen kompakt ile başlamıştım kısa zaman sonra değiştirmem gerektiğini anladım..bir çok şeyi h1 ve h5 le öğrendim şimdi k10d beklemekteyim.O zaman sana önerim manuel ayarlara izin veren bir dslr-like alman..Geçici heves ise o makineyi eş dost akraba doğum günü çekmekte kulanırsın zararın olmaz.Geçici bir şey gibi durmuyorsa da bu tip makineyle bir çok şeyi öğrenmen mümkün bir sonraki aşamayı zaten içsel olarak kendin belirliyosun..

Tarih: 10 Şubat 2007, 13:45 - İp: 88.***.**7.102
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

onu da düşündük ama bizim bir de kaynak problemimiz var. yani şimdi kompak sonra dslr-like sonra dslr lensler falan bizi aşıyor

Tarih: 10 Şubat 2007, 15:57 - İp: 88.***.**7.82
eray.altun
eray.altun (üye)
İstanbul / Amatör

Geçici bir heves mi değil mi şu aşamada gerçekten bilemiyorum. Aslında genel olarak her konuda bir maymun iştahlılık durumum vardır. Hem bu yüzden hem de zorlu hayat şartları nedeniyle çok fazla bir bütçe ayırmak istemiyorum. Sanırım Slr-like ile başlamak daha akıllıca olacak. Gene de kararsızım hala.

Tarih: 12 Şubat 2007, 08:29 - İp: 85.***.**4.138