eray.altun
eray.altun (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr İle / Slr-like İle Başlamak?

Herkese merhaba,
Yeni bir üyeyim ve çok çok amatörüm. Bir süredir çeşitli forumları takip ediyorum. Slr-like bir makine almaya kararlı idim ama doğrudan başlangıç seviyesi bir Dslr mı alsam diye kararsızlığa düştüm. Sizce Dslr ile başlamak doğru mudur? Yoksa Slr-like ile biraz piştikten sonra mı Dslr'a geçmelidir? Tecrübeli arkadaşlar fikren yardımcı olurlarsa sevinirim.

Tarih: 9 Şubat 2007, 10:50 - İp: 85.***.**4.138
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ben birazcık cevaplamaya çalışayım. Sağolsun buradaki bütün dostlar özellkile makineler hakkında bize çok güzel bilgiler verdiler. Onlar sayesinde çok şey öğrendik.

Eğer ilgi alanı doğru saptanmışsa, ileriye dönük bu hobiye emek ve para harcanacaksa bir DSLR alabilirim. Tabi bu kadar süredir marka kararını hala veremedim buda işin ilginç yanı.

Like ı seçenler genellikle birkaç özellik üzerinde duruyorlar Video kayıt özelliği, tek lensle fotograf çekebilme rahatlığı, taşıma rahatlığı, lens değiştirmekle uğraşmama vb. Ben macro çalışmayı seviyorum en azından ilgi duyuyorum Raynox lenslerle bu isteğimi gerçekleştiriyor ve geliştiriyorum. Bunları yaparkende fazla para çıkmadı cebimden.

Fakat bu özellikler benim için önemli değil diyorsanız, söylediğim gibi yatırım yapacaksanız, fotograf geçici bir heves değilse, emek harcayacaksanız ve markanızı seçtiyseniz DSLR

Ama biraz İstanbul Anadolu yakasında olmanında sıkıntısını yaşıyoruz çok iyi bir kursa gitmeyi çok isterdim. Ne yazık ki bol bol kitap okumamıza incelemimize karşılık eksik yönlerimiz bolca.

Tabi birde Digital Fotografçılığın bir yönü daha var. Çektiğin fotografı değişik programlarla güzelleştirmek ve değiştirmek. Vay beeee denen birçok fotografta böyle oynamalar oluyor bunada seçim yaparken dikkat etmek lazım.

İçimi döktüm biraz yav

Sonuçta HEDEF çok önemli, doğru tercih yapmak için.

Örnek verirsem ben macro ve doğa çekimleri ile uğraşmak istiyorum
Doğa şartlarına dayanıklı bir makine olmalı
Artık video çekim yapmak önemli değil.
Fazla fotograflar üstünde oynamayı sevmiyorum. Çokta uğraşmak istemiyorum. Çünkü bu durumda bilgisayarıda yenilemem lazım
Anlık fotograflar için yanımda bir Canon A420 var
Dolayısıyla önce işime uygun lens aralığına bakarım sonra markaya karar veririm. Cebede uyuyorsa alırım. Seçimim bir DSLR olur.

Tarih: 9 Şubat 2007, 17:55 - İp: 81.***.**9.145
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

meliksahu biliyorsun kardeşime K100D kit lens 18-55 almıştık bendeki Sigma 17-70 ile ilk günlerde epey bi karlılaştırma yaptık. aralarında çok fark var keskinlik, renk doygunluğu, 15mm (22.5mm) extra zoom aralığı, macro vs..vs..

17-70'i makinaya taktığın zaman göz dolduruyor, 18-55 bunun yanında oyuncak gibi

Tarih: 9 Şubat 2007, 17:59 - İp: 85.***.**8.161
4/3
4/3 (üye)
Ankara / Meraklı

ben de şunun altını tekrar çizmek istiyorum rif@t ın söylediği gibi slr-like makinelerle, slr makinelerin kit lensiyle alacağın sonuçlardan çok daha iyi sonuçlar alırsın.lense yatırım yapmayacaksan slr almanı tavsiye etmem bende.

Tarih: 9 Şubat 2007, 18:37 - İp: 85.***.**9.255
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

17-70'in zoom kapasitesi yeterli mi? ayrıca bir kaynakta 60mm üzeri lensler tele olarak adlandırılıyor yazıyordu. o zaman 60mm-70mm aralığında tele olarak kullanabilinir mi? aynı şekilde yanlış hatırlamıyorsam 30mm ve altı da geniş açı deniyordu. bu da 17-70 lensiyle 17-30 aralığında geniş açı çekebilmek mi oluyor? macro ne kadar tatmin ediyor? (konu baya sapıyor ama bilgilenmiş oluruz)

Tarih: 9 Şubat 2007, 19:03 - İp: 88.***.**7.82
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bir fotoğraf meraklısının kafasesleri veya düşünce balonlarıyla kafanızı iyice karıştırayım mı..

-- Ya ben fotoğraf çekmekten hoşlanıyorum. Bir makine alayım
+++++ Analog SLR makineler var onlarla başla ikinci eli 250 civarı
-- Tamam iyiymiş fiyatları alayım bir tane
+++Dur acele etme.. Bu makinelerden alırsan filmdiii tabdı uğraşmak zorundasın bide bunlar için para harcayacan
----Yapma yav.. ne yapalım o zaman
Aynı fiyata compack küçük dijitaller var onlardan al.. çektiğin anda görürsün fotoğrafı
---- Tam benlik.. peki kalitesi nasıl bunların?
+++orda dur işte.. kalite bekleme.. minicik lensleri - sensörleri var.. kalite istiyorsan 150-200 daha ver..
--- e iyi bari verelim napalım..bide sensör mensör bişi dedin onlar noluyo
+++ onuda kendin araştır bul öğren..ama şunu söyleyim bu 450-500 lük kompaklar ile manuel ayar yapamazsın
-- e nolocak.. ben ekzantrik fotolar çekmek istiyorum çekmezmi???
++++ cıxxxx çekmez... sen biraz daha para ver en iyisi.. bi dslr-like al
--- pilavdan dönenin.... verelim bakalım kaç paraya ne alcaz+++ 200-300 daha vereceksin.. s3-h1-fz7 gibi manuel ayarlarıda olan bişi olabilir..
---- glug... eh madem öyle diyorsun.. peki bunda bi eksiklik bi katagulle olmaz dimi.. herşeyi çeker dimi??

+++ o kadarda değil... bunların objektifi değişmez.. bide sensörleri falan çok iyi değildir ama 700-900 civarı alabileceğin en yeni makinalardır
--- e niye değişmiyor canım.. o kadar para veriyoruz bari değişebilen iyi sensörlü bişi alalım
+++ oluuuur.. sen ver bana ordan 1500 ytl sana giriş seviyesi bi DSLR alalım.. eos400-d40-k100d falan
--- hadi ya o kadar varmı?? bunlarda "yok" yok o zaman.. herbişeyi yaparım o zaman..
+++ ben sana iyi bişi derdimya neyse..bunlarında eksikleri var.. spot metering yok, az megapixel, objektif yaygın değil...
--- ya tamam battı balık yan gider.. ne alalım söyle kesenin ağzı parçalandı.. iyi bişi söyle alalım bitsin bu kararsızlık
+++ hmm bilmem .... alfa100 var, k10d var d80 var 30d var.. bunlar iyi cihazlar senin ihtiyacını karşılar
--- tamam bunları minik kağıtlara yazalım kura çekelim gidelim birini alalım
+++ oldu bana uyar.. sen cebine koy 2500-3000 ytl.. para artarsa hafıza kartı, çanta, tripod, filtre, temizlik seti, ilave objektif falan alırız
-- nee.. nee.. bi kamyon şey saydın.. bu para yetermi..
+++ yetmeye yetmezde.. kredi kartı falan yaparız.. aslında 3500-4000 ytl yi gözden çıkardıktan sonra sana fullframe bişeymi alsak diyorum
--- Nasıl yaav..fullfreym de ne demek..
+++ yani diyorumki 5d yada 2dx ... yok yok en iyisi 1DsMarkIIn alalım biz. kafamız rahat olsun..
--- yaniii kaç para o dediğin...
+++ osu busu şusu bize 10 bin ytl yi bulur heralde.. daha paraflaş reflektör falan alacaz hem
- ne diyosun sen yahu.. titre ve kendine gel.. napacam ben national grafik dergisine fotoğrafmı çekecem??
+++ Ne biliyim ben ne yaparsan yap.. sen fotoğrafa merak saldım dedin bende ufaktan bi araştırdım
--- sen gelsene şöyle iki dakka kenara... gel gel kaçma gel.. OKU BAKAYIM ŞURDA NE YAZIYOR..oku oku..

+++ hangisini.. aa o ne yaa... KAMPANYA.. 2 ADET 36 LIK FİLM + 2 ADET KALEM PİL İLE BERABER FOTOĞRAF MAKİNESİ : 25 YTL.... sudan ucuz valla hemde markalı uyduruk dandik değil..(Canon-Nikon vb..)

#rokomet' tarafından 09.02.2007 19:18:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Şubat 2007, 19:12 - İp: 81.***.**8.85
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Kendi adıma bende slr-like diye yola çıkıp, dslr lerin ucuzlamasından dolayı ona doğru evrilmiş bir kişiyim.

Lakin hala alabilmiş değilim herhangi bir makina.

Öncelikle bu iş bütçe işi.

Sonuçta bu bir hobi. Slr-like a harcayacağınız 1000YTL iken, Dsrl de minimum 2500 YTL niz gidecektir. (İlk aşamada olmasa bile süreçte) Akabinde başka lensti şuydu buydu derken, belki de sene de 3 kere elinize alacağınız bir "hobi" aracı için ciddi bir bütçe ayırmış olacaksınız. Ciddi diyorum bu sadece TR koşulları için geçerli. Belki sizin koşullarınız daha olumlu bir noktadadır ve sorun teşkil etmez.

Lakin dslr alıp kit lensle idare edeceğim deseniz sizde keyif alamayacaksınız, yok kasıp lens alayım deseniz iyi lensler iyi para demek.

Yani bir kısır döngü.

Cidden bu işe gönül verip vermeyeceğinize emin olduktan sonra bence dslr olayına girin.(Bütçenizin dar olduğu tezinden yola çıkıyorum yoksa dediğim gibi sınırsızsa para olayı mesele yok)

Birde slr-like la başlayanların dslr ye yöneldiği söyleniyor. Doğru, çevremde bunu gördüm ama en az onun kadar belki de daha fazla kompakt yada slr-like düzeyinde kalan onunla yetinen ve keyif alan kişilerde gördüm. (Etkinliklerde karşılaşıyorum yoksa bulunduğum ilçede fotoğraf olayına meraklı pek kimse yok)

Sonuçta iş gelip bütçeye dayanıyor. USA da sıradan bir çalışan bile kolayca bu makinaları alabilirken yada farklı hobilerine bütçe ayırabilirken, biz bütçemizin önemli bir kısmını buna feda etmek zorunda kalıyoruz.

Yanlış anlamayın, ben dslr kullanmış bu işi bilen biri falan değilim. Sadece sürekli burada forumu okuyan bir katılımcısıyım ve işin bütçe kısmını sorgulamaktayım.

Kolay gelsin...

Tarih: 9 Şubat 2007, 19:17 - İp: 85.***.**8.103
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Şimdi bu tele yada geniş açı meselesi her ne kadar belirli sınırlar ile belirtilse de bana göre kişinin ihtiyaçları oranında kullanılan lens geniş açıdır yada teledir.
17-70mm pentax K100D/K10D ile kullanıldığında size fokal çarpandan dolayı kullanıcıya 25.5-105mm odak aralığı sunar.
25.5mm gayet yeterli bir geniş açıdır bana göre.

Fakat bir başkası Sigma 10-20mm lens kullanıyordur ve o kullanıc en geniş açı olarak 15mm'yi özgürce kullanabildiğinden dolayı,bu kullanıcıya 35.5mm dar gelebilir.

Benim kullandığım makinada ise 28mm en geniş açı mevcut ve ben 25.5mm kullansam,çok büyük keyif alırım.
Hele 15mm'de zevkten uçarım

Bu örnekleri vermemin sebebi,kullanıcıdan kullanıcıya,alışkanlıklar ve gereksinimlerle bağlantılı olarak,geniş açı-tele gibi kavramlar değişkenlik gösterir.
Sanırım geniş açı 35mm ve altı olması gerek teknik olarak.
Tele değerini pek hatırlamıyorum.

Makinam ile 300mm ye kadar kullanım rahatlığım var.Bu değer ultra tele diye geçiyor.Fakat bana çok tatmin edici gelmiyor.Kimisine ise,çok yakınlaştırıyormuş gibi gelebilir.

Bu arada 17-70mm yeterli mi?
Aslına bakılırsa bu aralık yaklaşık 4x optik yakınlaştırma sağlıyor kullanıcıya.
Mesela bu lens 17-170mm olsaydı ve lens'in içerisinde yine aynı kalitede mercekler kullanılsaydı,görüntü kalitesi ve alınan verim düşerdi,Buda bizim fotoğraflarımıza kalite kaybı olarak dönerdi.

Aynı kaliteyi korumak için ya optik yakılaştırma değerini,yani odak aralığı oranını düşürmek gerekir.Yada mercek kalitesini arttırmak gerekir.

Mesela 2x yakınlaştırma sunan bir lens'in kalitesi ile aynı kaliteyi sunması için 10x yakınlaştırma sağlayan bir lens'e çok yüksek kalitede cam tabakalar konur.Bu belki kullanım serbestliği sunacaktır muhakkak kullanıcıya fakat lens'in üretim maliyeti fevkalade artacaktır.

Tarih: 9 Şubat 2007, 19:23 - İp: 85.***.**0.227
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

verdiğin bilgiler için teşekkür edrim osmanlı. o zaman bu 17-70 aralığı gayet kullanışlı. acaba üzerine bir de macro gerekir mi diye düşünüyorum. gerekmezse sadece zoom lens ihtiyacı kalıyor. değil mi? belki ileride bir de 10-20 geniş açı

Tarih: 9 Şubat 2007, 19:57 - İp: 88.***.**7.82
kelle
kelle (üye)
İstanbul / Amatör

rokomet süpersin valla .acayip iyi açıklamışın konuyu bende şuan k10d seviyesindeyim ve aynı soruları kendime soruyorum

Tarih: 9 Şubat 2007, 22:20 - İp: 88.***.**8.223
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Bence dslr like ile başlama. ONu öğrenip çözene kadar zaten dslr alsan dslr yi de öğrenir çözersin. Sonuçta bir makine yani öğrenilmeyecek birşeyi yok.

Bence ikinci el bile olsa kendini kanıtlamış bir dslr al, mesela d70s ya da 350d gibi. Bunlara eski makine dediklerine de bakma, benim bir arkadaş 20-25 yıllık nikon fe2 kullanıyor fotoğrafçılığından da hiçbirşey kaybetmiyor. Slr olayında makine eskimez zaten, eğer makinenin çok bariz bir kusuru yoksa sende tüketim çılgınlığı yaşamıyorsan uzun yıllar kullanabilirsin.

Benim tavsiyem ikinci el temiz kullanılmış bir d70s veya 350d alman yönünde olacaktır, hatta d50 de olabilir. Slr like de noiseyle falan uğraşılmaz, doğru düzgün portre çekemezsin alan derinliğini kontrol edemezsin vs. bir sürü eksiklik.

Tarih: 9 Şubat 2007, 22:28 - İp: 88.***.**4.94