manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Dslr-dslr Like Kafam Karıştı Yine !!!

Arkadaşlar, başka bir başlıkta açmıştım. Kursa başlıycam, fotoğraf kursuna, 15 gün tatile gittiğim için kursu 1 ay erteledim bir sonraki döneme katılıcam.

Şimdi elimde fujifilm s5700 var, manuel ayarlarıda var aslında kurs boyunca onu kullanıcam.
Bir süredir dslr makina araştırıyorum ne alabilirim diye ama bazı arkadaşlar kafamı karıştırdı, Dslr-like makina ile de herşeyi yapabilirsin diye.

Benim sizlere sormak istediğim, Dslr ile Dslr_like ın ayrım noktası...

Başka bir noktada, araştırdıkça öğreniyorum m42 diye mauel lensler varmış, fiyatları düşükmüş bunların, bu lensler, diğer lenslere göre dezavantajları avantajları neler?
Nerelerde kullanılabilir, nerelerde kullanılamaz?
Hangi makinalarla kullanılabilir mesela, bu m42 lensler için gövdede olması gereken bir özellik varmıdır?

Açıkçası arkadaşlar, 2.500-3.000 ytl vermek zor geliyor bana şuan için, karşılığını alabilirmiyim bilmiyorum.
Lens dahil 2000 lira civarlarını düşünüyorum, okuyorum inceliyorum hergün başka türlü düşünüyorum mesela birgün, dslr-like yeter canon SX1 alayım bitsin diyorum ertesi gün, ben bu işi ilerletirsem dslr-like yetmez dslr alayım diyorum.
Bu çıkmazdan çıkmama yardımcı olursanız sevinirim...

Çekmek istediğim öncelikli fotoğraflar, gezmeyi çok severim, doğa, manzara, deniz, festivaller, konserler, konser alanları, sahne.
Bir başka merakımda, makro çekimleri. Çiçek, böcek vs.vs.

Buna göre nasıl bir set kurmalıyım kendime tavsiyelerinizi bekliyorum...

Bir süredir, incelediğim makinalar;
Yeni çıkan 500D, 5000d. 450d,40d,d90,k20d,A300,A350 gibi....

Sizce bu makinalardan hangileri benim isteklerime daha uygun olabilir, yada başka modellerden...

Teşekkürler....

Tarih: 19 Ağustos 2009, 14:17 - İp: 88.***.**0.14
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

listedeki hangi lensi alırsan al işini fazlasıyla görür sen lens olarak araştırmaya devam et. daha kolay 2. el bulabilmen açısından canon modellerini tavsiye ederim. sana geniç açı ve makro lensi lazım ona göre araştırmanı yap.

Tarih: 19 Ağustos 2009, 14:24 - İp: 81.***.**7.150
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler araştırmaya devam ediyorum...

sony ler neden çok tercih edilmiyor prof. fotoğrafçılar tarafından.

Bir sitede, bir kampanya gördüm...

SONY - DSLR A350X - 18-70 MM VE 55-200 MM

6 taksit 1.887 lira sizce cazip mi? Sony A350x hakkında nedersiniz.

Çift lensli yazılmış, bunun anlamı ne oluyor?

#manipula' tarafından 19.08.2009 15:51:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ağustos 2009, 15:03 - İp: 88.***.**0.14
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

çift lensli olması 18-70 MM VE 55-200 MM bu iki lensten dolayı. tercih meselesi tamamen. A350 ve bu iki lens uzun zaman işini görür. internetten alışveriş yaparken güvenli bir siteden alışveriş yapmanızı öneririm. aşağı yukarı fiyatlar her yerde öyle

Tarih: 19 Ağustos 2009, 16:29 - İp: 81.***.**7.150
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

2. bir DESİ vakası daha, geçmiş olsun NF ailesine
manipula, yanlış anlamazsın umarım , ben de senin gibi çırpındım durdum aylarca, o yüzden güldüm ama en azından yalnız değilmişim

m42 lensler, gövdeye ekleyeceğin adaptörlerle, yeni dijitallere adapte edebileceğin lensler. artıları eksileri konusunda çok deriin bilgiye sahip olmamakla birlikte, sana fiyat avantajı sağlayacak ve yeterli performansı alabileceğin lenslerdir.

şimdi ben de sana LIKE al derim ama biliyorum ki ,kursa gittiğinde göreceğin 450D'ler, D80'ler ve belki daha iyileri yüzünden bunalıma gireceksin, kıskanacaksın bu yüzden kursa da gideceksen, en iyisi sen DSLR al.

2000 lirayı da küçükmseme, sana yetecek gövdeyi de alırsın lensi de bu parayla.
incelediğin makinalar arasında, gezmeyi sevenlere önerdiğim PENTAX var, toza kire dayanıklı olduğu için.gövde de IS olduğu için ve uygun fiyatlı lensler bulabileceğin için. nikon ve canon'un lensleri seni biraz yorar maddi anlamda...( gibi geldi bana )

kolay gelsin....

yani özetle önce pentax, sonra sony derim ben...

NOT :" pentax ne yaa" diyenlere de aldırma

Tarih: 20 Ağustos 2009, 00:19 - İp: 88.***.**2.21
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler, pentax da var aklımda hep ama pentax CCD, CMOS daha avantajlı gibi görünüyor okuduğum kadarı ile.
Bu durum 500D ye yönlendiriyor beni, 500d de fiyat barajımı biraz aşıyor, 450D mi alsam acaba diye düşünmüyor da değilim.
450D hakkında çok şey okudum forumda ama yeni modelleri çıkmışken geriye dönük yatırım gibi olmazmı?

Tarih: 20 Ağustos 2009, 15:33 - İp: 88.***.**0.14
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Listedeki Pentax K20D ninsensörü CCD değil CMOS sensördür.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 15:42 - İp: 85.***.**8.188
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Evet, CMOS muş baktım tekrar. Teşekkürler...

K20D 18-55 lensle beraber 1600 civarı buldum fiyat uygun mu sizce...

Tarih: 20 Ağustos 2009, 16:22 - İp: 88.***.**0.14
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

1600 TL Türkiye spot fiyatı olarak genelin az üstü denebilir. Hayyam da 1500 TL ye satan var. Sahibinden.com da 1420 civarlarında satan var. Aslında ABD den getirebilecek bir tanıdığınız olsa 765 USD ye bulunuyor, en uygun alım bu olurdu.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 16:38 - İp: 85.***.**8.188
perseus
perseus (üye)
Ankara / Amatör

Bence DSLR-Like yerine DSLR düşünün arkadaşların tavsiye ettiği Pentax güzel bir marka Ben K20D kullanıyorum çok memnunum. fakat ilk olarak K20D ile başlarsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. çünkü makinayı tam bilmeden ayarlara tam hakim olmadan fotoğraf çekmeye başladığınızda, o kadar para saydıktan sonra bu fotoğrafı mı çekiyor diye soğuyabilirsiniz. bu yüzden önce düşük fiyatlı bir giriş segmenti makina ile başlayın, örneğin pentax k100d, ileride size yetmediğini düşündüğünüzde sadece gövde değiştirirsiniz.
ayrıca M42 lensler pentax'ın eski kullandığı lensler, bu lensleri yeni DSLR modellerinde kullanabilmeniz için adaptör kullanmanız gerekir, ayrıca M42 lensleri sadece manuel netleme yaparak kullanabilirsiniz.
Amatör fotoğrafçılığın en zor aşamasındasınız (marka seçimi) size öncelikle imkanınız olursa makinayı görmenizi ve makinaya ısınmanızı tavsiye ederim. yoksa içinize sinmeyen bir makina (en kaliteli makina da olsa) ile iyi bir fotoğraf çekemezsiniz.
Kolay gelsin...

Tarih: 25 Eylül 2009, 21:54 - İp: 78.***.**8.238
  • 1