malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dslr Almamak İçin 10 Neden

Fotoğraf çekmeyi seven, yada çekenlere özenen bir çok arkadaş, şu günlerde daha da ucuzlamış olan DSLR'lardan bir tane almak için o internet sitesi senin, bu forum benim araştırıyor. "Hangi Nikon?", "Canon 450D mi, yoksa 550D mi?", "Full-frame makine almaya değer mi?", "Crop'lu makinede kalite kaybı yaşarmıyım?"... Sorular istediğimiz kadar arttırılabilir.

Bu sorulara yanıt arayan bir çok kişi de netfotoğraf sitesine üye olup tek bir soru soruyor, ve aldıkları cevaba göre de bir DSLR ediniyor. Sonra da ya kamerayla verilen lensi kullanıyor, ya da forumlarda verilen önerileri dikkate alarak kendine uygun başka bir lens alıyor. Hevesi geçene kadar kullanıyor, ve iki bin poza gelmeden makineyi bir kenara bırakıyor.
Kimileri de elindeki makineden hoşnut oluyor, ona yeni ciciler, lensler, uzaktan kumandalar, filtreler almak için sitedeki diğer konulara bakmaya başlıyor. "Ben doğa çekimi yapıyorum, hangi lensi almalıyım?", "Ben portre çekmeyi seviyorum, 85mm mi, 100mm mi?". "Elimdeki lense konvertör alırsam görüntü kalitesi düşer mi?"..

Bu işin en başına dönerek, kimilerini bu hevesten vazgeçirmek için 10 nedeni aşağıda sıralamak istiyorum.. Baştan bu işe kalkmasınlar diye Ama bu hobiye yatırım yapmak isteyenler, bu önerileri zaten dinlemeyeceklerdir, ama bana katılacaklardır

1. Ağır ve Büyükler.. Evet, DSLR kameralar, basçek kompakt makinelere göre çok daha ağır ve büyük boyutlular.. Ayrıca modeliniz iyileştikçe bu ağırlık giderek artar..

2. Taşınabilirlik... kompakt makinemi çantamın bir köşesine, hatta ceketimin iç cebine koyabilirken, DSLR'ım için koskoca bir çanta, içinde makine ve lensler, lenslerin hood'ları, uzaktan kumanda, ve hatta en zulüm olan tripodu taşımak zorundasınız. En hafifinden 1-1.5 kg oluyorlar..

3. Gördüğünü hemen çekmek.. Hmm.. Aslında DSLR'da tam otomatik modda çekim yapıyorsanız bu kısmı atlayabilirim. Ama zaten tam otomatik çekim yapacaksanız, DSLR'ı neden yanınızda taşıyorsunuzki Yolda yürürken ilginizi çeken bir görüntüyü, ya da arkadaşınızı sahilde çekecekseniz kompakt makinelerden iyisi yok.

4. Vizör mü? DSLR'larda görüntüyü çekmek için vizörden bakmanız ve yüzünüzü kameranın arkasına yapıştırmak zorunda kalırsınız.. Yüzünüzün izi kameranın arkasındaki LCD ekrana bulaşır Kompakt makinelerde öyle mi isterseniz kameranızı kafanızın tepesinde isterseniz ayaklarınızın altında tutarak kolaylıkla çekim yapabilirsiniz..

5. Baskı yapmak.. Eğer çektiğiniz fotoğrafları standart fotoğraf boyutlarında bastıracaksanız, kompakt makineler yeterli görüntü kalitesi verirler. Büyük poster baskılarına ihtiyaç duymuyorsanız, boşuna DSLR almayın..

6. İlgi... Boynunda DSLR asılı biri elbette kalabalığın arasında belli olur. İstemediğiniz bir ilgi size yönelebilir. Ayrıca etrafta fotoğraf çekerken insanlar sizden, karenizden kaçmaya çalışabilir. Kompakt makineye göre etrafa rahatsızlık veren bir tiptir..

7. Ben DSLR kullanmayı bilmiyorum.. Evet, DSLR'ı kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Kompakt makinelerdeki gibi aldığınız gibi pilini takıp çekim yapmaya başlayamazsınız. Diyafram nedir, odak uzaklığı nedir, enstantane hızı nedir, bunları kamerada nasıl ayarlarım, ayarladıktan sonra nasıl güzel fotoğraflar çekerim... Bunların cevaplarını vermek kısa sürsede öğrenmek genellikle çok daha uzun zaman alır.

8. Hobi olarak pahalıdır.. DSLR kamera aldığınızda eğer bunu bir hobiye dönüştürmek isterseniz, ona yeni elemanlar almanız gereklidir. Kamerayı aldınız, üzerine yeni lensl almalısınız, tripod almalısınız, filtre almalısınız, çanta almalısınız, uzaktan kumanda almalısınız, yine yeni bir lens almalısınız. Her zaman alacak yeni bir lens bulursunuz.. Kompakt makineler için alacağınız tek ilave aksesuar, 15 TL'lik bir kılıf olabilir.

9. STRES.. DSLR makineler her ne kadar ucuzladıysa da PAHALIDIR.. Lensleri de PAHALIDIR.. Lenslere iyi bakılmazsa çizilebilir.. Kameranızı düşürürseniz çalışmayabilir. Kameranızı biri yürütebilir.. Kompakt makineler DSLR'lara göre oldukça ucuz olduğu için canınızı acıtmayabilir, ama DSLR'lar PAHALIDIR, ve ona birşey oldumu, içiniz ACIYABİLİR

10. PAHALI.. Bu konuya yukarıda değinmemiş miydik Evet, ama DSLR'lar PAHALIDIR Lensler de PAHALIDIR O halde, cebimize göre hareket etmeliyiz, ve 200-300 TL'ye basçek fotoğraf makineleri varken, DSLR almadan önce bir kez daha düşünmeliyiz..

Bu saydıklarıma rağmen DSLR alıyorsanız, o zaman daha fazla okuyun, daha fazla araştırın, daha fazla fotoğraf çekin.. Aldığınız kamerayı harcayın...

Saygılar...

Tarih: 28 Mayıs 2010, 10:58 - İp: 116.***.**1.172
sinanefendi
sinanefendi (üye)
Yurtdışı / Amatör

Simdi yazdiklarinizi okuduktan sonra bende bu konu hakkinda arkadaslari aydinlatmak isterim.Ben yurt disinda yasamaktayim ve devamli Almanyada cikan tüm fotograf dergilerini okumaya calisirim.Bu konulardada gayet iyi bilgim varmir.Fakat bunun anlami herseyi biliyorum degildir.Insanoglu her zaman bir arayis icindedir, sartlar ve durumlar ne olursa olsun.Bir seyin en iyisini en güzelini en güclüsünü bulmak ister.Bu aslinda kötü bir duygu degildir.Bu hisslerin ardinda o arayis icinde oldugu konu hakkinda iyiye giden yol yatar.
Simdi kompakt Makina diyorsunuz.Bu makinayi heryerde kullabilirsiniz.Fakat alacaginiz makinayla önce ne yapacaginizi bilmelisiniz.Bir dslr olsa bile.Diyelimki aldiginiz kompakt makina 10 megapixel li bir makina ,öteki makinada bir Dslr olsun oda 10 megapixel li bir makina.Ikisiylede ayni bir seyin resmini cekin.Simdi ikisinin arasindaki farka bakin.Resim kalitesi hemen gözle görülecek kadar farklidir.Simdi diyeceksinizki ikisininde 10 pixelli var.Ama kompakt makina kücük oldugu icin kücük sensora sahip.DSLR makinalarin kompakt ,kameralardan daha büyük sensorlari oldugu icin resim kalitesi dahada iyi olur.Birde sunu bilmenizde yarar var.DSLR makinalarda önemli olan Pixelin yüksek olmasi degildir.Önemli olan Makinadaki Sensordur.Sensor büyük olmasi lazimki pixellerin hepsini kullanip 100% bir randiman versin.
Simdi gene basa dönelim en iyisi ,en güzeli ,en güclüsü belkide DSLR makinada yatiyor.Tabiki Sensoru unutmayalim.Hepinize kolay gelsin.

Tarih: 28 Mayıs 2010, 13:25 - İp: 84.***.**2.53
sinanefendi
sinanefendi (üye)
Yurtdışı / Amatör

Simdi yazdiklarinizi okuduktan sonra bende bu konu hakkinda arkadaslari aydinlatmak isterim.Ben yurt disinda yasamaktayim ve devamli Almanyada cikan tüm fotograf dergilerini okumaya calisirim.Bu konulardada gayet iyi bilgim varmir.Fakat bunun anlami herseyi biliyorum degildir.Insanoglu her zaman bir arayis icindedir, sartlar ve durumlar ne olursa olsun.Bir seyin en iyisini en güzelini en güclüsünü bulmak ister.Bu aslinda kötü bir duygu degildir.Bu hisslerin ardinda o arayis icinde oldugu konu hakkinda iyiye giden yol yatar.
Simdi kompakt Makina diyorsunuz.Bu makinayi heryerde kullabilirsiniz.Fakat alacaginiz makinayla önce ne yapacaginizi bilmelisiniz.Bir dslr olsa bile.Diyelimki aldiginiz kompakt makina 10 megapixel li bir makina ,öteki makinada bir Dslr olsun oda 10 megapixel li bir makina.Ikisiylede ayni bir seyin resmini cekin.Simdi ikisinin arasindaki farka bakin.Resim kalitesi hemen gözle görülecek kadar farklidir.Simdi diyeceksinizki ikisininde 10 pixelli var.Ama kompakt makina kücük oldugu icin kücük sensora sahip.DSLR makinalarin kompakt ,kameralardan daha büyük sensorlari oldugu icin resim kalitesi dahada iyi olur.Birde sunu bilmenizde yarar var.DSLR makinalarda önemli olan Pixelin yüksek olmasi degildir.Önemli olan Makinadaki Sensordur.Sensor büyük olmasi lazimki pixellerin hepsini kullanip 100% bir randiman versin.
Simdi gene basa dönelim en iyisi ,en güzeli ,en güclüsü belkide DSLR makinada yatiyor.Tabiki Sensoru unutmayalim.Hepinize kolay gelsin.

Tarih: 28 Mayıs 2010, 13:26 - İp: 84.***.**2.53
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

1-2 ve 8. maddelerde haklısınız. Diyeceğim yok.
Ama fotograf çekmek eğer bir hobi ve tutku ise ayar konuları çekeni yormaz. Fotograf tutkunu olup da DSLR makinede otomatik modlarında çekim yapmak ancak çok acil ve acele çekim yapmak gerektiği zaman başvurulacak yöntemdir. Literatürde de zaten bu yol önerilmektedir. Elimde yabancı bir yazarın bir kitabı var. Yazar, "acil durumlarda "P" (proğram) modunda çekin" ayarla uğraşmayın" diyor.
Ayar yaparak lens değiştirerek çekmenin zevki başkadır.

Tarih: 28 Mayıs 2010, 15:02 - İp: 217.***.**1.244
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Emek harcamışsınız emeğinize yüreğinize sağlık ancak artık kabak tadı vermedi mi ? Anlamadığım konu neden dslr kullanmak nükleer fizik problemi çözmek kadar zormuş gibi lanse ediliyor.Mübala boyutuna dayanmış maddeleriniz neden size 7D alma konusunda engel olamadı ? Aldınız madem "kurye" fotoğrafı çekip paylaşmak için mi aldınız ? Çocuğunun doğum günün çekmek için makine tavsiyesi isteyen adama DSLR tavsiye edilmesine bende karşıyım ancak heycanla hobi olarak fotoğraf çekmek isteyenleride dslr makinelerinden uzak tutmaya çabalamanın mantığını çözemedim.Sıkıldıysa keyfi bilir harcadıysa kendi parasını harcadı bize ne ?

Umarım üzerinize alınmazsınız .

Tarih: 28 Mayıs 2010, 15:11 - İp: 78.***.**6.243
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Kucuk dusunenler kucuk makina,buyuk dusunenlerde buyuk makina alirlar
A.O.D(yani ben)

#ozansan' tarafından 28.05.2010 15:17:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2010, 15:16 - İp: 221.***.**6.23
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yazıyı okuyan arkadaşlar yanlış anlamasınlar.. Esprili bir yazı yazmaktı amacım DSLR makineleri yermek değil, zaten böyle bir konu söz konusu olamaz Maksadım, kompakt makine ile DSLR arasında gidenlere, DSLR'ın zorlukları olduğunu, ve baştan bu zorluklara katlanmaları gerektiğidir. Yoksa kimseye DSLR almayın demek niyetim yok.. Olamaz da..

Acil durumlarda lensimizi değiştirmeye, enstantanemizi ayarlamaya, diyaframımızı açmaya zamanımız olmayabilir, bu durumlarda Otomatik modu kullanmak en hızlı çözümdür. Ama kameramızın sadece bu modunu kullanırsanız, ona yazık etmiş olmaz mıyız Ondan aldığınız zevk azalmaz mı

Ayrıca ben de fotoğraf çekmeyi öğrenmeye çalışan biriyim halen, ve öğrendiklerimi de paylaşmayı seviyorum. Zaten sitenin amacı paylaşım, ders vermek değil diye düşünüyorum. Ama herkesin yaptığı paylaşımlardan tabi birşeyler öğreniyoruz hepimiz. Birinin bilmediğini başkası bilebilir.

DSLR makineler, fotoğraf kalitesi için en iyisidir. Ama gereksiz yere bu makineleri almamak gerekir diye düşünüyorum.. Zira son kalan parasını bu makinelere yatıran arkadaşlaradır sözüm, bu makineyi aldığınızda arkası gelmeyecektir Daha fazla para harcatacaktır bu hobinizi ilerlettikçe.

Fotoğraf çekmek te benim hobimdir, ve bunun yanında başka hobilerim de vardır. Fotoğraf çekmekten daha pahalı ve zorlu hobilerim de vardır, ama zevk aldığım için o hobilerden hayatım pahasına vazgeçmemişimdir. Çünkü bu bir tutkudur, ve tutkularınıza gem vuramazsınız. O işi iyi de yaparsınız, kötü de yaparsınız, ama o sizin hobiniz olduğu için, ondan zevk alırsınız. Ve yaptıklarınız kötü de olsa başkalarıyla paylaşmaktan ve onların yorumlarını duymaktan zevk alırsınız. Çünkü nerede hata yaptığınızı görmenize ve daha iyi olmanıza yarayacaktır.

"Kurye" fotoğrafımı iyileştirmek için konuya neler katmam gerekirdi, yazarsanız ben de kendimi geliştirebilirim. Zaten fotoğrafı iyi olduğu için oraya koymadım, neler yapmam gerektiğini öğrenmek için koydum Yazdıklarınıza alınmadım, merak etmeyin bu arada..

Bu arada bir sonraki konumun başlığı DSLR almak için 10 neden olacaktı Muhtemelen yarın vakit bulursam yazacağım.. Amacım aradaki ironiyi göstermekti..

Sağlıcakla kalın..

#malkocy' tarafından 28.05.2010 18:37:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2010, 18:17 - İp: 58.***.**0.251
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Malkoç geçen konun da canon dslr'leri övmemişmiydin...

Diyorsun ki acele bir şeyi çekmek istersek auto mod kullanırız ama bu modda kulolanırsak makineye yazık olmaz mı? Bence bu lafını bir düşün kardeşim ne kadar komik tamam işte sadece acil durumlar için kullanacak hep kullanmayacak

Bazı kişiler o makinenin sırf ağırlığı için fotoğrafçı havasına girmek için alıyorlar o ağırlığı taşımak zevk veriyor dolayısıyla dezavantaj değil bu değil mi?

son olarak dslr alma nedenlerini yazacakmışsın merakla bekliyoruz bakalım...

zaten diyafram nedir falan bunları öğrenmeniz gerekir diyorsun da zaten dslr-like alan yada manuel kompakt alan bunu öğrenmek için alıyorsur her halde?

Valla ne alırsanız alın eğer fotoğrafı öğrenmeye niyetiniz varsa sadece otomatik çeken makine almayın....Herkes kendini iyi tanısın derim..

Tarih: 28 Mayıs 2010, 21:19 - İp: 78.***.**1.86
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben de "Mercedes-Benz Almamak İçin 10 Neden" başlıklı bir konu açayım bari.

Hem ayrıca zahmet etmeme de gerek yok, buradaki metni aynen kopyalayıp "Find and Replace" ile bütün "DSLR" ibarelerini "Mercedes-Benz" ile değiştirsem olur. "Compact" kelimesini değiştirmeme gerek yok, aynen kalabilir

Tarih: 28 Mayıs 2010, 22:27 - İp: 88.***.**7.184
cumbat
cumbat (üye)
Rize / Doğa Fotoğrafçısı

sayın sinanefendi Dslr makine ayarında hatta bazı slr makinelerden üstün özelliklere sahip kompak makıne olan panasonic lx3 slr ayarında bir makinedir. f 2 diyafram gece çekimi süper 1/1,63 sınıfının en büyük sensörü 24.mm geniş açı ful manuel özellikte resim çekme hd video kayıt. Dslr almay hiç gerek yok. yazıktır paranıza 1 yıldır lx3 kulanıyorum çok memnunum herkese tavsiye edrim.resimleri dört dörtlük. malkocy arkadaşımiza tamamen katılıyorum. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım selamlar

Tarih: 28 Mayıs 2010, 22:55 - İp: 188.***.**6.178
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Cumbat arkadas LX3 demis dogrudur guzel makinadir bendede vardi zamaninda.Ama gidipte bir DSLR almamak icin sebep olamaz acikcasi.f2.0 guzel,genis aci guzel ama cok yuksek distortion var yani lens yapisi biraz zayif raw cekimlerinde.(Ricoh GX200 bu konuda daha iyi mesela)Benim satma sebebim hic alakasiz renkler ve zayif white balance idi acikcasi.Gucsuz flasida al sana baska bir sebep.Simdi isiklandirma konusunda bir DSLR ve compact makinayi kiyaslamayayim yani hic girmeyelim neyin ne oldugu bellidir.Dinamik alanda hali ile kiyaslanmaz ki en onemli faktordur bence resim kalitesi uzerine.
Hakli oldugun konu f araliginin kucuk olmasi ve karanlik ortamlarda flassiz basarili sonuclar elde edebilmek.
Konuyu acan arkadas belliki birseyler yazayim tartisilsin ortalik senlensin diye boyle bir konu acmis ama olay tamamen insanlarin kisisel zevkleri meselesi.Yani 70 ekran tv almamak icin 10 neden falan gibi gereksiz bir konu bence...

Tarih: 29 Mayıs 2010, 05:08 - İp: 221.***.**6.23