tanxxx
tanxxx (üye)
Ankara / Amatör

Dslr Almak İstiyorum.. Yardım ..

Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum arkadaşlar..Bu forumda acmış oldugum ilk konu onun dışında elimden geldiğince, vakit buldukca forumu takip etmeye çalışıyorum..
Siz değerli arkadaşlarıma burada sormak istediğim soru şudur:
İlk DSLR makinesini almak isteyen bir tüketici(şahsım olarak), max 1500-1600 tl bütçe ile hangi makineyi neden almalıdır? Canon ve Nikon markaları için model ve önerilerinizi bekliyorum..
teşekkürler..

Tarih: 9 Mayıs 2011, 22:49 - İp: 92.***.**0.243
blackmanhuso
blackmanhuso (üye)
İstanbul / Amatör

absolutely Nikon D90...... yani demek istiyorumki kesinlikle nikon d90..
ilk olarak adam gibi makine, canonun yanında racon keser desem yeridir, ele oturuşu duruşu karizması, hissi, vizörü, shutter sesi, fotoğrafların kalitesi,,,,,sonuç olarak bu işi yapıyorsan karizmanda yanında olacak değilmi.
hiç bir çocuk taş gibi oyuncak kamyon dururken, plastik kamyon tercih etmez....
nikoncu değilim emin olun, deseniz bana canon 60d mi nikon d90 mı bu seferde canon derim ama sizin düşündüğünüz iki makine arasında kesinlikle nikon...

Tarih: 11 Mayıs 2011, 22:20 - İp: 46.***.**7.152
blackmanhuso
blackmanhuso (üye)
İstanbul / Amatör

unuttuğum birşey, nikonda bulunan küçük ekran canonda mevcut değil.... nikon d90 daki bu ekrar sayesinde ve tuşarın fazlalığı sayesinde anlık fotoğraf çekiminin keyfine doyamassınız

Tarih: 11 Mayıs 2011, 22:23 - İp: 46.***.**7.152
tanxxx
tanxxx (üye)
Ankara / Amatör

aklımda 550d vardı ama bu yorumların üstüne nikona doğru kaymaya başladım açıkçası..Ama 550d nin daha yeni teknoloji olması ve gövdesinde AF motoru olması(tam olarak ne işe yarıyor bilmiyorum bilen arkadaşlar açıklarsa sevinirim) ve live view olması nikona göre avantaj saglıyor gibi geldi bana.Ayrıca 2 modelinde foto sonuçlarını inceledim ve foto kalitesi olarak 550d daha canlı ve gerçekci geldi bana..bilmiyorum siz ne diyeceksiniz bu konuyla ilgili..?

Tarih: 11 Mayıs 2011, 22:47 - İp: 92.***.**0.243
blackmanhuso
blackmanhuso (üye)
İstanbul / Amatör

nikonun en pahalı makinesinin çıkış tarihi 2008 dir, d3x den bahsediyorum, d700 ün yılı 2008....vs.. fazla yeni teknoloji olayına takılmamak gerekiyor sonuç olarak, bilgisayarda olduğu kadar önemli değil yeni teknoloji. gövdedeki AF motoru ( otomatik netleme ) ve live view d90 ' dada var en delikanlısından... d5000 de yok, o kafanızı karıştırmış olabilir.. nikonun renkleri daha toktur, canon ise parlak...
meşhur bir söz vardır, Nikon beatles ise canon madonna diye....
bu söz tarzlarını belli eder fazlasıyla, ancak çoğu arkadaşım bu işlerle uğraşıyor ve % 75 oranında nikon d90 seviliyor, canonun modeline göre, galiba geri kalan tarafta kafadan canoncu... kafadan mhp li yada chp li olmak gibi

Tarih: 11 Mayıs 2011, 22:55 - İp: 46.***.**7.152
tanxxx
tanxxx (üye)
Ankara / Amatör

yani asıl olarak d90 almama sebep olacak şey nedir bu konuda..? eos550d ninde çok iyi bir makine oldugu söyleniyor..ayrıca fotoğrafta parlaklık mı yoksa tokluk mu önemlidir.. kusura bakmayın bu işte yeni oldugum için bilmediğim bi takım şeyler var..

Tarih: 11 Mayıs 2011, 23:38 - İp: 92.***.**0.243
bedava-shop
bedava-shop (üye)
İstanbul / Firma

bu bütçeye göre alınacak en en en güzel cihazlar;

GARANTİLİ & FATURALI

CANON EOS 500 D KIT
NIKON D 3100 KIT
NIKON D 5000 KIT

bunlardan birisini tercih edebilirsiniz... [>:D :D :D<]

Tarih: 17 Mayıs 2011, 12:12 - İp: 88.***.**1.106
mathman46
mathman46 (üye)
Osmaniye / Amatör

canon gövdelerin hiçbirinde af motoru yoktur.. ama lenslerin tümü oto af yapar. yani oto af problemin olmaz canon da..(ne işe yaradığını sormşsun. şöyle açıklayayım foto çekerken makina önce objeye odaklanır objeyi netler ve fotoyu çeker oto af olmazsa bu netlemeyi lensin ucundaki halkayı sağa sola çevirerek sen netlersin buda bazen zevk verir bazen işkenceye dönüşür sürekli manuel netleme yapmak bence işkence zaten bir çok pozuda kaçırırsın böle.).... gelelim nikona nikonun d3000,d3100,d5000 gibi giriş seviye modellerinde gövdde af motoru yoktur buda size ilerde af motorlu lens almaya mecbur olduğunuz için extra masraf demek.. nikon alacaksan bu fiyata d90 18-105 mm al..canon alacaksan 550d 18-135 mm al fiyat olarak 100-200 tl fazla çıkar ama ilerde pişman olmazsın.. canon alacaksan 500d de alabilirsin 550d ile arada fiyat farkına değecek bir fark yok bence aradaki kalan parayı lense yatırırsın..

Tarih: 17 Mayıs 2011, 18:51 - İp: 78.***.**3.217
foto70
foto70 (üye)
Karaman / Amatör

offff nikon canon muhabbeti açılmış yne bir sürü ))) arkadaşım hergün yeni bir dizayn ve model çıkm akta ayak uyduramaz hale geldik.öncelikle alacağın makina seni doyurmalı ben canoncuyum şahsen.400d ile başladım kesmedi,450d vs... artık 550d alıyım derken kesmeyeceğini bildiğim için direk 7d aldım.aradığıma kavuştum harici bir tokina 11-16 lens alarak performansımı artırdım.karar senin ilk önce tecrübe edeceksin.ben senin 550d ile başlaman tarafındayım ama yine de sen bilirsin....herkes birşeyler yazmış doğru kararı verip bu işi sonuçlandırmalısın ))
karar zamanı artık

Tarih: 19 Mayıs 2011, 00:21 - İp: 95.***.**7.188
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D7000 in focus problemleri var onun benzeri ve daha ucuzu sony a580 i alın

Tarih: 23 Mayıs 2011, 16:30 - İp: 217.***.**6.157
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Hala almadıysanız ve konu Nikon D90 a da bulaştığı için yine fikir beyan edeyim D90 sahibi olarak. Bakın 550D kıyaslamasında neresinden baktığımız çok önemli. Salt foto kalitesinden bahsediyor isek Nikon D5000, D90 ve D300s de kullanılan sensörler 3 aşağı beş yukarı aynı. Sırasıyla 1.500 TL, 2.000 TL ve 3.500 TL fiyatlı makineler. Yani teoride birbirlerine çok yakın fotoğraflar çekeceği söylenebilen bu makineler arasındaki bu kadar fiyat farkı nedir sizce? Çok basitçe cevabı daha iyi gövde, daha fazla kontrol.

Canon kullanan arkadaşlar sitem edebilir ama D90 ile 550D asla aynı klasmanda makineler değildirler. Nikonda ona karşılık gelen D5000 dir. D90 hem ikinci bir LCD ekranı olması hem çift ayarlama tekeri hem bir çok özellik için atanmış müstakil tuşları olması hem de Pentaprizma vizörü ile daha üst sınıfın özelliklerini taşır. Sadece bir teknoloji mağazasında her iki makineni vizöründen baksanız bile ne demek istediğimi anlayacağınıza eminim.

DSLR piyasası teknoloji konusunda daha farklı işliyor. Biraz otomobil gibi diyelim, yani gerçekten bilişim dünyasının hızını beklememek lazım. Gelişim noktaları o kadar kısıtlı ki, çözünürlük desek şuanda 18 MP lerdeyiz ki ileride 50MP le çıksa pratikte bir yararı yoktur. Ne o çözünürlüğü gösterebilecek ekranlarımız var, ne de o kadar büyük baskılar alma ihtiyacımız (dev bir poster mesela) Yani MP tarafında gidecek yol kısıtlı. Diğer husus ISO başarımı, o tarafta gerçekten bir gelişim söz konusu, ancak amatör bir fotoğrafçı için 1.000 ISO ya kadar aşırı netlik kaybı yaratmayan ve gren oluşturmayan bir makine yeterli olacaktır. Kaldı ki bu durum özellikle JPEG çekiyorsanız makinenin yazılımsal müdahalesi ile giderilebilen ve sonuçta da detay kaybına yol açan birşey. Bugün için hem yüksek ISO hemde sıfır noise diyorsak fullframe bir makine almak dışında çok seçenek yok. E o tarafta kısıtlı sayılır bu anlamda. Dinamik renk aralığı da gelişebilen bir konu olup resim işleme yazılımları ile de düzenlenebilen birşeydir.

Sonuçta DSLR piyasasında gelişen teknolojiler genelde asıl fotoğrafçılık alanında daha kısıtlı olurken video vb.tarafında daha hızlı olmaktadır. Üreticilerin bu anlamda pazarlama stratejileri uygulamaları son derece doğal. Mesela D7000 daha üst bir model iken Built in HDR özelliği yoktur, buna mukabil alt modeli D5100 de vardır gibi. Bazı şeyleri koyarlar ya da koymazlar.

Lafı biraz uzattım ama Nikon'un önemli bir avantajı da daha az sıklıkla model değiştirmesidir. Genelde iddialı modeller üreterek uzun yıllar satışına devam eder. Örnekse çok başarılı bir model olan D90 2008 yılından beri üretilmekte satılmakta ve yeni modeller çıkmaya devam etsede özellikle onun yerine model üretilmemiş makinedir. Muhtemelen ilk D90 kıyası o zamanlar Canon 450D ile yapılmıştı. O tarihten bu yana Canon 500d yi 550d yi 600 d yi çıkardı ama D90 halen Nikon ürün gamında rakipsiz. Hala ilgi gören bir model ve hala harika iş yapan bir model.

Eğer son karar noktasında D90 ve 550D arasında iseniz düşünmeden D90 alın derim. Daha yukarılara gitmekse niyet Canon 7D almanızı öneririm. Bunu da özellikle marka takıntım olmadığını belirtmek için söylüyorum.

Son bir not; D5100 giriş seviyesi bir modeldir. Nikon un en küçük DSLR larından biridir. İlk kez DSLR kullanacak kişiler için bir çok kısa yolu hazır modu falan vardır. Kesinlikle ürün gamında D90 ın altında bir modeldir. D7000 ile arasında duran bir model değildir.

Tarih: 23 Mayıs 2011, 18:04 - İp: 62.***.**2.1