meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Almak İstiyorum (canon 450 D Aldım)

Merhaba;

Ben yemek,dantel ,hobi,fotograf ve gezi bloglarım var.yakında bir web sitesi almak hepsini toparlamak istiyorum..

Ama bunun için bir makina almam lazım..Ayrıca tatile çıkıcam güzel kareler çekmek istiyorum bol bol..

Daha önceden konica minolta x60 kullanıyordum..renkler süper 5 mp.di..

ama daha sonra samsung geçti elime 7.2 mp konica 4 yıl önce 500 ytl almıştım.Ama hiç bir makina onun gibi çekim yapmadı.Makinam çok yaşlandı ama düştü,açıldı v.s

Fotograf çekmeyi seven ama dslr hiç kullanmadım..

Amacım orjinal ve net fotograflar çekmek..

Manzara,Gece Çekimi,Ve özellikle yemek blogum oldugundan dolayı macro çekim..

Şimdi hep otomatik kompak makina kullanmış biri olarak ve 10 gün sonra tatile çıkıp gezisinde fotograflar çekicek biri olarak bana ne öneririsiniz..

nikon D60 canon450d bunlara baktım fiyatları yüksek ama arıyorum.Hemen kullanabilir öğrenebilirmiyim bu makinları ayrıca d60 da af motoru yokmuş bunların ne gibi etkisi olur?

#Meloilo' tarafından 01.06.2009 15:00:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2009, 19:18 - İp: 85.***.**7.130
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

birincisi, kesinlikle dslr tavsiye etmiyorum, kompakt kullanırken dslr alan,sonradan pişman olan cok kişi tanıyorum..kaldıki siz daha manuel bile kullanmamıssınız elinizdeki makineleri..
ayrıca bahsettiginiz gibi makro cekimler yapabilmek için makro lens almanız gerekir, makine artı 850-900 lira masraf..uzak mesafeleri cekmek için tele lens masrafını saymıyorum..
ayrıca tatilde vs yanınızda tasıması acıkcası işkence olacaktır,ayrıca bir kompaktta aldıgınız canlı ve keskin fotografları almanız ilke etapta mumkun degil..
____
tavsiyem, boyutu rahatsız etmeyecek bir dslr-like yada kullandıklarınızdan daha kaliteli bir kompakt almanız,hem zoom lensiyle uzak yakın cekimler yapabileceginiz,hem makro cekebileceginiz,hem ekstra masraf cıkarmayacak, kullanımı kolay, hemde tasıması kolay bir alet..
orjinal veya net fotograf cekmek için bir dslr gerekmiyor,kullandıgınız makineyı tanımak ve fotograf cekmeyı bilmek gerekiyor..
____
onceden kullandiginiz makinelerde manuel cekim ozelligi bile yok, ve bir dslryıde otomatık kullanacaksanız,hiçbir verim alamazsınız.. ayrıca 5-6 gunde bu makineleri kullanmayı ogrenmekte gercekci olmak gerekirse mumkun gorunmuyor.

Tarih: 25 Mayıs 2009, 20:06 - İp: 78.***.**7.29
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

gaijine bu konuda katıldım.

Tarih: 25 Mayıs 2009, 20:33 - İp: 88.***.**7.59
mengenlix
mengenlix (üye)
Ankara / Amatör

Ben her zamanki gibi katılıyorum

Tarih: 25 Mayıs 2009, 21:54 - İp: 88.***.**5.97
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

manuel derken elimdeki makinalarda gece çekimine ayarlamak yada flassız çekime ayarlamak hava durumuna göre ayarlamak gibi şeyler yapıyodum..

başkada manuel derken neyi kastettiniz bilmiyorum çekiyorum ama çekiyorum işte

bilgilerin için teşekkürler gaijin

ama bi yerden başlamak istiyorum.şaşırdım kaldım napıcağımı bimez oldum

bu af motoru çok gerekli bişyemi d60 da yokmuş

birde 18-55 lensler işimi görmezmi?

ben kendime inanıyorum teknolojiyi çözmeyi seviyorum ve fotograf çekmeyi.ama kolay kullanımlı bir makina ilk etapta en iyisi.

burda makinalarla çekilen fotograflara bakınca hayran kalıyorum pc üzerinde oynamlar yapılıyor sanırım..Sizlerden yardım bekliyorum

Tarih: 26 Mayıs 2009, 01:22 - İp: 85.***.**7.130
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bastada dedigim gibi bir dslr like yada manuel ayar yapılabilen bir kompakt makine alın.. daha dıyaframı enstantaneyı bilmeden bir dslr almanız, moral bozmaktan ve para harcamanızdan baska bir işe yaramaz. iyi fotograf pahalı makineden cıkmaz..
dslr almanız iyi fotograf cekeceginiz anlamına gelmiyor yanı..
verdiginiz butce zaten sadece kit lensiyle bir govde almanızı saglar, 18-55 iyi bir genel kullanım aralıgı ancak kompaktta alısık oldugunuz hareket ozgurlugunu saglayacak bir aralık degil..
yuksek zoom ihtiyacınız için bir lens makro cekmek için bir baska lens almanız gerekecek...
-------------------

ayrıca biryerden baslamak istiyorum dıyorsunuz,ancak dslr almak zorunda degilsiniz.
ben bile bir dslrlike kullanıyorum ve acıkcası dslrye gecmeyı surekli erteliyorum..
cunku biliyorumki ciddi bir yatırım yapmadıgım surece bir dslrlikedan aldıgım verimi alamayacagım..

manuel ayar yapılabilen,enstantane diyaframı kendinizin ayarlayabileceginiz bir kompakt makine alın,cok uzun sure ihtiyacınızı karsılayacaktır fazlasıyla..

Tarih: 26 Mayıs 2009, 01:33 - İp: 78.***.**7.29
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

SONY DSC-HX1 9.0MP 3.0" LCD modeline ne dersiniz?
Hevesli bir amatör için çılgın 20x optik zoom var.
1400-1500TL fiyatı ile iyi bir seçenek olabilir.

http://www.btsony.com/asp/show_stock.asp?product=DSC-HX1

#merson' tarafından 26.05.2009 09:52:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 06:22 - İp: 88.***.**1.118
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler..

Bugün 18-55 mm lens kit ile Canon 450d Rebel Aldım..Şimdilik bişiler yapamaya başladım.Ama zoom olayı compactaki kadar değil.Sanırım ilerde lens almak gerekcek uzak için..

Bakalım inşallah daha iyi kullanmayı başarırım..

Yalnız ilerisi için soruyorum kaç mm lens almam lazım uzak çekim için...

Saygılar

#Meloilo' tarafından 01.06.2009 14:55:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 22:56 - İp: 85.***.**7.130
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ielride 55-200 yada 70-300 alabilirsiniz.
hayırlı olsun

Tarih: 26 Mayıs 2009, 23:02 - İp: 78.***.**5.81
macrolog
macrolog (üye)
İstanbul / Meraklı

Sene 2003, ben Canon A20'mi almadan önce 3 hafta karın ağrıları çekmiştim... alsam mı almasam mı diye..

Böyle zırt die Canon450D almak varmış..

Tarih: 26 Mayıs 2009, 23:04 - İp: 78.***.**3.128
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin teşekkür ederim bilgilerin için ve ilgilendiğin için..

Macrolog bende çok zamandır istiyodum bu zamana kısmetmiş ama canon 20 de çok güzel bir makina

Tarih: 26 Mayıs 2009, 23:25 - İp: 85.***.**7.130