darkware
darkware (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Alışveriş Günlüğüm

1.Amatör'üm lütfen tavsiyede bulunun ?
Forumlarda genellikle 400d veya 450d almayı düşünen yeni başlayanlara 40d önerildiğini gördüm ve başladım incelemeye.E-Store lar ve *alışveriş sitesi olan foto ekipman mağazalarında gördüğüm kadarıyla fiyatlar;
Eos 400D + 18-55 lens için 1150 ytl - 1700 ytl arası
Eos 450D + 18-55 lens için 1300 ytl - 1800 ytl arası
Eos 40 D + 17-85 lens için 2450 ytl - 3500 ytl arası

Dipnot : *alışveriş sitesi olan foto ekipman mağazalarından hatırladıklarım
Tripod Foto , Foto Yuvam , Zoom İthalat , Yalçınlar , Ekinci Foto , Kamer İthalat , Metro Fotoğraf , Foto Marketi , Macro Foto , Foto Zeynep , Uğur Foto , Hepsi Kamera , Klas Foto , Aydınlar , Sanfo , Yeni Gibi , Aras Foto ve Edessa .

Sonuç olarak gördüm ki 40D, 400D ve 450D den fiyat olarak biraz yüksek :D (neredeyse 2 katı) Amatör olduğum ve lens mantığı dahil DSLR ler hakkında çok bir bilgiye sahip olmadığım için bu seferde 40D de diğerlerinden bukadar üstün ne olduğunu merak ettim.

a) Lens farklılıkları : 40D 17-85 lens ile diğer iki Makine 18-55 lensler ile geliyor.Okumaya üşenenler için kısaca özetleyeyim;
18-55 F 3.5-5.6 IS (IS : Image Stabilizer / Titreşim Önlemeye yarıyor)lens
İyi yanları : IS özelliği olmayan 18-55 lenslere göre gelişmiş optiğe sahip, Titreşim önlemesi etkili , ufak ve hafif , Macro çekimlerde iyi performans sahibi.
Kötü yanları : Tamamı plastikten yapılmış,Filtre ile kullanımı zor, Manual Focus halkası oynak ve ufak .
Sonuç : Dpreview in verdiği puanlar - üretim kalitesi 6 / ergonomi 6.5 / özellikleri 7 / resim kalitesi 7.5 / fiyat 9 (puanlar 10 üzerinden)
Forumlarda genel kanı bu lensin atılıp yerine daha iyi bir lens alınması gerekeceği yönünde :D Ürün yurtdışı fiyatı 150 $
17-85 F 4-5.6 IS (IS : Image Stabilizer / Titreşim Önlemeye yarıyor) USM lens
İyi yanları : Sağlam üretim ,Focus uzaklığı çok iyi neredeyse gezgin fotoğrafçılar için ideal, Titreşim önlemesi etkili ,müthiş otofocus ,her uzaklıkda yüksek görüntü kalitesi.
Kötü yanları : Vasat Close up (yakınlaştırma) performansı , düşük üst aralık, geniş açıda düşük performans.
Sonuç : Dpreview in verdiği puanlar - üretim kalitesi 7.5 / ergonomi 8 / özellikleri 8.5 / resim kalitesi 7.5 / fiyat 7 (puanlar 10 üzerinden)
Gezi fotoğraflarında kaliteli olduğu söylenen 85mm portrelerde diğer lense göre daha iyi sonuçlar veren bir lens :D Ürün yurtdışı fiyatı 488 $

Muhtemelern lenslerin fiyat farkı türkiyede daha fazladır ama bu haliyle bile 40D ye ödediğiniz paranın 400d veya 450d ile arasındaki fiyat farkının 340 $ lık kısmı çıktı bile :D

b) Live view : Genellikle amatör kullanıcılar compact makinelerinden sonra dslr alıyorlar gördüğüm kadarıyla.Yeni makinenizde yabancılık çekmemenize yol açacak etkenlerden biriside bu live view.450D ve 40D de bulunan live view makinenizin gördüğü görüntüyü anında lcd ekrana aktarması manasına geliyor.400d sadece çektiğiniz kareyi göstermek için LCD ekranı kullanıyor (fotoğraf çekildikden sonra).

c) Digic III : Makine fotoğraf işlemcisi 40D ve 450D de Digic III 400D de ise Digic II olarak yeralıyor.

d) Dust reduction (Toz azaltıcı) : 400D ve 450D de yaklaşık olarak aynı temizleme sistemi var 40D de daha gelişmiş "EOS Integrated Cleaning System" dahilinde daha etkili çözümler uygulanmış.

Bu bilgilere eriştiğim anda ben 400D yi listemden çıkarttım ve 40D veya 450D ye yöneldim.(Aslında magnezyum alaşımlı kasa-plastic kasa,saniyede 6.5 fotoğraf-3.5 fotoğraf,elde duruş farkı ve bu gibi nedenlerle bu aşamada 40D tek tercihimdi)

2.Paran varsa 40D al yoksa 450D alıp yanına tamron 17-50 alırsın :D konusu ?

a) Fiyat karşılaştırması :40D için fiyatlar çok çok farklı, ebay 960 $ a grip hediyeli ama lenssiz satıyo GG ve hemalhemsatta 1350 ytl (sadece body) ile 1780 ytl (17-85 lens ile) Hong Kong dan getirme garantisi verenler var.Aklıma bir kurt düştü acaba bendemi Hong Kongdan getirtsem :D sonuç olarak uzun süre araştırdıkdan sonra Tin Cheung Camera ya ulaştım 1318 $ + 70$ shiping (kargo) karşılığında direk kaynağından alınabildiğini öğrendim.Ürünü ister GG den ister ebay den ister direk hong kong dan alın *yurtdışından almaya karar verdiğiniz anda yurtiçindeki 450D nin satış fiyatına çok yakın bir tutar karşılığında 40D ye sahip olma şansınız oluyor.

Dipnot : *Yurtdışı alışverişler için çoğu kaynakda astarı yüzünü geçer diyende var kapıma kadar teslim edildi diyende ama her kafadan bir ses çıktığı için ne yazıkki kesin ve net bir sonuca varmak olanaksız.Bu konuyu en net gumruk forum adresinde anlayabildim. Gümrük Yönetmeliğinin 543. maddesi F bendine göre "Değeri 300 EURO'yu geçmemek üzere gerçek bir kişiden diğerine posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ve Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile Noel ve yılbaşı münasebetiyle bu tarihlerden bir ay önce ila bir ay sonra gönderilen veya Türkiye Gümrük Bölgesine Giren eşya veya yolcular tarafından ithal edilen hediyelik eşya, " vergiden muaf oluyordu. Bu özellikden yararlanmak için satıcıya ürünü almadan önce ürünü hediye paketi yapıp fiyat bilgilerini aynı pakette göndermeme ihtimali olup olmadığını sormanız öneriliyor çoğu forumda.Eğer satıcı kabul edip paketin üstüne 300 eurodan düşük bir tutar yazıp gift olarak işaretlerse ürünün kargoda takılmama şansı yüksek diyorlar (tabiki bunun kanunen uygun olmadığını unutmamak lazım).Olduda kargoda takıldı bu seferde fiyatla alakalı bir ibare bulunmadığı için gümrük memuru fiyatını belirleyip onun üzerinden para alıyor.(1000$ lık ürünün gümrükden çıkarma bedelinin 400-450 YTL tuttuğunu söyleyenler çoğunlukda)(not: Tin Cheung Camera ya ben mesaj atıp sordum, hediye paketi yapıp içine fiyatla ilgili belge koymamamız mümkün değildir cevabını aldığım için vazgeçtim.Bu uygulamayı yapan ebayde *digitalrev isimli bir powerseller var ilgilenenlerin aklında olsun)

Dipnot:* ne yazıkki attığım mesaj sonunda türkiye'ye kargolama yapmadıklarını öğrendim.ürün alırken bunu sormayı unutmayın.

b) Sonuç : 1000$ (lenssiz) veya 1300$(lensli) +kargo (yaklaşık 70-100$) verip yurtdışından aldığınız ürün gümrükde takılırsa yaklaşık 2000 ytl ye elinize ulaşmış oluyor.Takılmaması durumundada 2450 ytl - 3500 ytl arası fiyatla satılan ürüne 1600 liraya sahip olmuş oluyorsunuz.Bu noktada forumlarda rastladığım bikaç kullanıcının ee bu seferde ürünün garantisi olmuyor bozulursa ne yapacağım sorusunu merak ettim :D Şikayet var a bir göz gezdirdim ve taahhüt edilen hediyelerden tutun garantide yaşanan aksaklıklar ve hatta en kötüsü sıfır olarak dükkandan alınan ürünlerin kullanılmış çıktığını söyleyen forumlar aklıma geldi.Garanti dahilinde de olsa sonuçta Türkiye deyiz ve ne yazık ki satıcılar patronları tarafından müşteri memnuniyetinden çok kendi başlarının ağrımamasını sağlaması için tutulmuş gibi davranıyor. 450 D yi garantili olarak buradan alacağıma veya yurtdışından 40D yi 1600-2000 lira arası kendim getirteceğime Hemal Hemsattan 1800 ytl verip gümrük gibi detaylarla uğraşmadan 10 gün içinde evime teslim edilmesine karar verdim.Alışverişimin sonucunda gelen (veya gelmeyen,eksik gelen) ürünü size buradan bildireceğim.

Açıklama : Başlıktada belirttiğim gibi bu bnm alışveriş ve karar aşamasında yaşadıklarım ve ben bir amatörüm.Kimseyi kötülemek,yönlendirmek veya reklam yapmak için değil,ilk mesajında amatörüm ne yapmam lazım ne almalıyım diyen arkadaşlara nispet kendi araştırmam ve görüşlerimi sunmak istedim ilk mesajımda :D. Yorumlarımda teknik ve detay olarak olan yanlışlıklar varsa umarım duayenler düzeltir.
Selamlar Netfotograf

#darkware' tarafından 26.08.2008 14:06:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 13:59 - İp: 88.***.**6.196
darkware
darkware (üye)
İstanbul / Amatör

Hayyamda Metro Fotoğrafdan 1300 YTL 40 D body ve 200 ytl 18-55 IS lens alarak alışverişi tamamladım.2 yıl dükkan garantisi ve gerek öneri gerekse fiyatlardaki töleranslarından kaynaklı memnun kaldığım bir alışveriş oldu.Darısı diğer yeni arkadaşlara.

Tarih: 8 Eylül 2008, 14:21 - İp: 88.***.**6.101
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı uğurlu olsun.

Tarih: 8 Eylül 2008, 16:39 - İp: 195.***.**4.117
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

güzel tercih güle güle kullanın..

Tarih: 8 Eylül 2008, 20:11 - İp: 78.***.**7.13
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

İyi günlerde kullanın.

Tarih: 8 Eylül 2008, 22:16 - İp: 88.***.**0.3
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Çok yararlı bir başlık olmuş,çoğu kişinin yapamadığını yapmış ve araştırmışsınız sonra da bize sunmuşsunuz.Her geçen saat yeni bir başlık açılıyor o mu bu mu diye ama işin özü kavranamıyor.

Ne istediğine karar vermesi lazım ilk adım atanların.

Bu arada bir de 70-200 aralığında bir tele alırsanız çok güzel bir set olur.

Tarih: 8 Eylül 2008, 22:20 - İp: 88.***.**7.180
darkware
darkware (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkür ediyorum herkese.İnşallah sizler gibi güzel fotoğraflar çekip ekleyebilirim bende galerilere. açıkcası 70-200 yerine erhan başyiğitin fotoğraflarıyla tanıdığım ve sevdiğim 55-250 IS almayı düşünüyorum eğer sayısal loto tarzı bişey tutturup L serisi lens kolleksiyonu yapmaya başlamazsam :D

Tarih: 8 Eylül 2008, 22:37 - İp: 88.***.**6.101
  • 1